جاذبه های گردشگری جهان - موزه ی تاریخ ملی آتن یونان - قسمت اول

جاذبه های گردشگری جهان - موزه ی تاریخ ملی آتن یونان - قسمت اول

2safar

در ادامه ی آشنایی با جاذبه های گردشگری شهر آتن، در میانه ی معرفی کلیسا های تاریخی برای ایجاد تنوع کوتاه برای شما، می خواهیم به سراغ موزه ای دیگر در این شهر تاریخی برویم، موزه ای که روایت گرد بخشی از تاریخ ملی این کشور است و همان طور که از اسم آن پیداست، به تاریخ ملی یونان می پردازد و در قالب موزه ی تاریخ ملی روایت گر، هویت تاریخی این سرزمین است، در واقع، این موزه، هویت ملی کنونی یونان یا در تعریفی دقیق تر، هویت ملی یونان مدرن را هدف قرار داده و در مجموعه ای به عنوان موزه، مانند ویترینی زیبا و دقیق، گردشگران را با این هویت مدرن و جدید یونان پس از قرن های استیلای فرهنگی و هویتی ، رومی ها، بیزانسی ها و عثمانی آشنا می سازد و به دنبال تعریف جدید و تازه ای از ملت در یونان می باشد. از این رو، این موزه، یکی از کانال های رسمی و ملی یونان برای معرفی تاریخ معاصر خود در خلال دوران حکومت عثمانی ها، حکمرانی لاتین ها، جنگ استقلال 1821، مبارزات آزادی طلبانه، شکل گیری کشوری به نام یونان است. که در قالب بخش ها و قسمت های مختلف این روایت تاریخی را برای گردشگران باز گو می کند.

2safar

که مهترین نقطه ی قوت موزه، روایت عینی و شفاف از تاریخی است که گردشگران در محیطی کاملا آزاد می توانند شناخت نسبی از این دوره ی تاریخی یونان بدست آورند، با ما در ادامه ی این مسیر همراه باشید، تا در کنار معرفی این موزه و جذابیت بخش های مختلف آن به دیگر جذابیت های این مجموعه ی تاریخی و فرهنگی بپردازیم.

2safar

موزه ی تاریخ ملی یونان، تحت همین عنوان و به عنوان موزه ی تاریخ ملی کار خود را از سال 1960 آغاز کرد و ساختمان قدیمی پارلمان یونان در خیابان استادیو Stadiou (Kolokotronis square) محل قرار گرفتن این موزه شد، موزه ای که یکی از جذابیت های تاریخی و فرهنگی کشور یونان به شمار می آید. اما این همه ی داستان موزه نیست، برای آشنایی با این موزه ابتدا به سراغ تاریخچه ی این موزه می رویم و سپس به موزه ی کنونی، بخش های مختلف موزه و ساختمان تاریخی اش خواهیم پرداخت. این موزه فعالیت های خود را در سال 1882 آغاز کرد در آن سال، انجمن های تاریخ و مردم شناسی یونان به عنوان زیر مجموعه این بخش آغاز به کار کردند و محل فعالیت های آنها هم ساختمان دانشگاه فنی ملی در آتن بود.

2safar

درواقع موزه تاریخ ملی، در نتیجه ی انجمن های تاریخ و مردم شناسی یونان بود و از همان آغاز شروع فعالیت های انجم، گردآوری اطلاعات و آثار تاریخی به عنوان بخشی از روند کاری آنجمن در قالب موزه به نتیجه نشست. انجکن تاریخ و مردم شناسی در قالب نمایشگاه آثار و اطلاعات تاریخی در خصوص جنگ استقلال 1821 یونان را به نمایش می گذاشت و این بخش هسته ی اولیه موزه به شمار می رفت. این تازه آغاز مسیری بود که در شکل موزه به حیات خود ادامه داد، با ما در ادامه ی مسیر همراه باشید تا با این سرگذشت و سرانجام این موزه ی زیبا آشنا شویم.