جاذبه های گردشگری جهان - موزه ی تاریخ ملی آتن یونان - قسمت سوم

جاذبه های گردشگری جهان - موزه ی تاریخ ملی آتن یونان - قسمت سوم

2safar

در ادامه ی آشنایی با موزه ی تاریخ ملی یونان، در شهر زیبای آتن، به سراغ ساختمان قدیمی پارلمان می رویم، بنای که بیش از نیم قرن پیش، به ساختمان موزه ی تاریخ ملی یونان تبدیل شد بنایی که روزگاری قلب سیاسی یونان به شمار می رفت و در روزها و سال های پرالتهابی از تاریخ معاصر یونان، چشم یونانی ها را به خود معطوف می کرد.

2safar

روند ساخت این ساختمان در حدود سال 1858 میلادی آغاز شد، ملکه آمالیا Queen Amalia، بانی ساخت این بنا به شمار می رود، ملکه برای طراحی و ساخت این بنای مهم، در یونان جوان، معماری فرانسوی را با نام فرانسیس بولانگر François Boulanger را به خدمت می گیرد، در آن سال های پر التهاب پس از استقلال، یونان با بسیاری از کشور های مهم اروپایی ارتباط وسیعی داشت و بسیاری از آزادی خواهان اروپا قرن پر حادثه ی نوزدهم، چشم به یونان داشتن و فرانسوی ها هم علاقه بسیاری به یونان آزادی خواه پیدا کرده بودند. از این رو، حضور معماری فرانسوی برای طراحی و ساخت ، ساختمان مجلس و سنا، می تواند نشانه ی مهمی از ایده گرایی آن دوره ی تاریخی باشد. اما با اخراج شاه اتو King Otto’s حکومت تازه ی یونان، به معماری جوان به نام پاناگیوتیس کال کوس Panagiotis Kalkos دستور اصلاح طراح معمار فرانسوی صادر می کند و با حذف بخش هایی از طرح اولیه ساختمان پارلمان در حدود سال 1875 میلادی ساخته می شود. و در همان سال مجلس و پارلمان یونان به دستور چاریلائوس تریکوپیس آغاز به کار می کند.

2safar

از سال 1875 تا 60 سال بعد، ساختمان پارلمان در خیابان استادیو قلب یونان به شمار می رفت و تمام نگاه به این ساختمان بود، اما در سال 1935 بر اساس تصمیم دولت یونان، ساختمان مجلس به بنای کنونی آن یعنی کاخ سابق در میدان سیناتاگما Syntagma منتقل شد و هنوز هم پارلمان در این بنای تاریخی قرار دارد. در واقع پس از خروچ پادشاه از آتن، کاخ بار دیگر به مرکز سیاسی یونان بدل می شود. در آن دوره ی زمانی الفترپوس ونیزلوسEleftherios Venizelos نخست وزیر یونان بود، بر اساس دستور نخست وزیر وقت، ساختمان پارلمان پس از انتقال به انجمن تاریخ و مردم شناسی سپرده می شود و مسئولان انجمن هم قصد داشتند که موزه را به این ساختمان انتقال دهند، اما با شعله ور شدن آتش جنگ جهانی دوم طرح انتقال موزه ی متوقف می شود و تا سال 1960 خبری از موزه در ساختمان قدیمی پارلمان نیست و با انجام تغییرات مختلف در سال 1962 موزه ی تاریخ ملی در مرعض دید عموم قرار می گیرد.

2safar

ساختمان قدیمی پارلمان، بنای بسیار ارزشمندی در مرکز شهر آتن است، که بهترین انتخاب برای موزه ای ست که بهترین ارتباط را با تاریخ معاصر یونان دارد و به نوعی حافظه ی تاریخی یونان در قلب شهر آتن قرار گرفته است. تالار مرکزی ساختمان به عنوان میزبان رویداد های مهم تاریخی این کشور، تاریخ یونان را در کنار بخش ها و قسمت های مختلف موزه ثبت می کند و گردشگران می توانند در سالن ها و تالار های جانبی شاهد نمایشگاه های دائمی موزه ی تاریخ ملی یونان باشند، با ما در ادامه ی این مسیر همراه باشید.