جاذبه های گردشگری جهان - موزه ی تاریخ ملی آتن یونان - قسمت دوم

جاذبه های گردشگری جهان - موزه ی تاریخ ملی آتن یونان - قسمت دوم

2safar

در ادامه ی آشنایی با موزه ی تاریخ ملی یونان در شهر آتن، به سال های ابتدائی آغاز فعالیت موزه در قالب انجمن تاریخ و مردم شناسی یونان رسیدیم. موزه در سال های ابتدائی شروع فعالیت اش همان طور که گفتیم، با برگزاری نمایشگاه های انجمن تاریخ و مردم شناسی جای خود را در میان آتنی ها باز کرد و با افزایش اقابل و توجه عمومی،شکل گیری این موزه با سرعت و جدیت بیشتری دنبال گردید. با توجه به اهمیت تاریخ معاصر کشور تازه تاسیس یونان، در هویت ملی این کشور، دوران مبارزات آزادی طلبانه و استقلال خواهانه مردم یونان و در نهایت جنگ استقلال این کشور قلب بخش مهمی از هویت ملی تازه شان به شمار می رفت از این رو، این موزه به عنوان یک پروژه ی مشترک برای یونانی اهمیت پیدا کرد و با سرعت بیشتری شکل و شمایلی جدی به خود گرفت. در حدود نیم قرن، فعالیت های موزه به صورت جدی با همکاری مردم از نقاط مختلف یونان پیگیری می شد،که در تبدیل آن به یک مجموعه ای غنی، نقش بسیار مهمی داشت. در خلال فعالیت های موزه در قالب نمایشگاه های تاریخی ، حیطه و دامنه ی فعالیت های موزه بیشتر شد و با سازماندهی دقیق تر به گردآوری اطلاعات ، آثار و اسیاء تاریخی از نقاط مختلف پرداخت، در این روند، هسته ی اولیه ی موزه وسعت بیشتری پیدا کرد و دوران پیش از استقلال یونان مانند دوران استیلا و حکمرانی عثمانی ها، لاتین ها در کنار دوران مبارزات آزادی طلبانه و جنگ استقلال مورد توجه قرار گرفت. از سوی دیگر،روندشکل گیری یونان مدرن و سال های ابتدائی شکل گیری کشوری مستقل به نام یونان به موضوع مورد توجه موزه بدل شد.

2safar

در خلال این سال ها، سالن های دانشگاه پلی تکنیک آتن، محل برگزاری نمایشگاه موزه ی تاریخ ملی بود و به عنوان بخشی از هویت تاریخی و فرهنگی مردم مورد توجه یونانی ها قرار داشت، با نزدیک شدن به جنگ جهانی به خصوص در حنگ جهانی دوم، آثار و بقایای تاریخی جمع آوری شده در زیر زمین ها دانشگاه پلی تکنیک آتن، به صورت کاملا محافظت شده و مخفی، در داخل اتاق ها و زیر زمین پنهان شدند و با تلاشی جمعی از آثار تاریخی گردآوری شده حفاظت شد. با پایان یافتن جنگ جهانی دوم، سازماندهی موزه در یک ساختمان جدید و در خور موزه مهمترین دغدغه ی مسئولان موزه بود. برای مدت کوتاهی موزه به ساختمان دختران فقیر “House of Poor Girls” در خیابان ملکه آمالیا Queen Amalia Street منتقل شد اما این ساختمان به عنوان محل نهایی موزه مورد انتخاب قرار نگرفت و در حدود یک دهه این ساختمان میزبان موزه ی تاریخ ملی آتن بود.

2safar

اما در سال 1960 میلادی پارلمان آتن به ساختمان جدیدش منتقل شد و ساختمان قدیمی پارلمان احتیاج به خون تازه ای داشت و آن خون تازه، موزه ی تاریخ ملی یونان بود، از همین رو، در سال 1960 موزه به طور دائمی به ساختمان قدیمی پارلمان در خیابان Stadiou منتقل شد و امروزه به عنوان یکی از جاذبه های دیدنی شهر آتن، میزبان گردشگران این است.

2safar