جاذبه های گردشگری ایران - موزه دریانوردی بوشهر - قسمت سوم

جاذبه های گردشگری ایران - موزه دریانوردی بوشهر - قسمت سوم

2safar

پس از آشنایی با بخش های مختلف و تاریخچه ی دریا نوردی در خلیج فارس و شهر بوشهر و همچنین تاریخ عمارت زیبای کلاه فرهنگی این شهر، می خواهیم با قسمت های مختلف این موزه ی تاریخی آشنا شویم. این موزه به سبک دیگر موزه ها ویترینی زیبا و آراسته برای نسان دادن بخشی از تاریخ این شهر و این دیار است و به صورت مستقیم، گردشگران و بازدید کنندگان با اهداف مورد نظر موزه رو به رو می کند و به شکلی جذاب همراه با جاذبه های تفریحی افراد را در جریان تاریخی رخ داد ها قرار می دهد.

2safar

هنگامی که وارد موزه می شوید، در محوطه ی وسیع این موزه، آثار تاریخی، ادوات و وسایل نظامی، تجهیزات بسیار مختلف نیرو های دریایی پیش روی شما قرار دارند، که این آثار موزه متعلق به دوره های تاریخی مختلفی هستند، که بدون شک تنوع و گوناگونی آنها برای گردشگران جذاب خواهد و بسیاری از آنها برای بازدیدکنندگان هیجان انگیز و تجربه ای فوق العاده به شمار خواهند رفت.

2safar

گردشگران در موزه ی دریا نوردی بوشهر می توانند وسایل مختلفی مانند قطب نما ها، دوربین ها دریایی، دوربین های دید در شب، تجهیزات ارتباطی و راداری، بی سیم ها،نقشه های مختلف دریایی را از نزدیک ببینند، جذابیت این بخش از موزه هم به واسطه ی تنوع هر کدام از این موارد در دوره های مختلف تاریخی است، که برای بازدیدکنندگان جذابیت بسیاری خواهد داشت، اما همان طور که پیش تر نیز گفتیم، مهمترین اثر تاریخی موجود در این موزه کشتی پرسپولیس است. کشتی پرسپولیس، اولین ناو جنگی مدرن متعلق به دولت ایران بوده که در اواخر قرن نوزدهم یعنی در حدود سال های 1885 که در حدود سال 1264 هجری قمری است، در اختیار نیرو دریای دولت ایران قرار داشته است. بر اساس اطلاعات تاریخی در خصوص این ناو جنگی که به ناو پرسپولیس هم مشهور است، در بندر برمن هاون آلمان ساخته می شود، در برخی از متون تاریخی به زره فولادی و توپ های کروپ این ناو دریایی اشاره شده است. دلایل و مشکلات مختلفی از جمله عدم وجود متخصص ایرانی برای نگهداری و تعمیر این ناو کشی باعث شد، که مخارج سنگین خز زدایی سالانه ی این ناو جنگی عملا اولین ناو جنگی ایران را زمین گیر کنند و در دهه های بعد با توجه به آسیب های جدی این کشتی به نحوی که در دهه های اخیر با توجه به فراموشی این کشتی تاریخی، قسمت های مختلفی از آن به سرقت رفت و این کشتی تاریخ به زیر آب رفت. در سال 1385 هجری شمسی، با تلاش سازمان میراث فرهنگی این کشتی به گل نشسته و اولین ناو جنگی ایران، از آب بیرون کشیده شد و به عنوان یکی از خاص ترین آثار تاریخی موزه دریانوردی شهر بوشهر در معرض دید گردشگران قرار گرفت.

2safar

از جمله قسمت های دیگر این موزه می توان به تجهیزات، پزشکی، ضد هوایی های کشتی ها، ماشین های تایپ لاتین و فارسی قدیمی، وسایل جزئی و مورد استفاده دریانوردان و ملوانان اشاره کرد. ماکت های لنج های دریایی ، قایق های جنگی و نظامی، زیر دریایی ها و شناور های مورد استفاده در جنگ ایران و عراق نیز از جمله آثار تماشایی است که گردشگران امکان دیدن نزدیک بسیاری از آن ها را در جای دیگری از ایران نخواهند داشت.