جاذبه های گردشگری جهان - موزه سازهای موسیقی یونانی آتن یونان - قسمت هشتم

جاذبه های گردشگری جهان - موزه سازهای موسیقی یونانی آتن یونان - قسمت هشتم

2safar

در ادامه کشت و گذار و دیدن و شنیدن ساز های مختلف و متنوع موسیقی فولکولر یونانی به سازی به نام کریتن لیرا می رسیم، این ساز در خانواده ساز های زهی قرار دارد و پیشینه ی تاریخی این ساز را باید در جزایر دریای آژه دنبال کرد، جایی میان کرت که در این جزیره به عنوان یکی از مهمترین ساز های سنتی شتان شناخته می شود. بر اساس اطلاعات موجود در خصوص این ساز، در خلال حکمرانی امپراتوری بیزانس این ساز به شدت در یونان و، کرت و جزایر دیگر دریای اژه محبوب بود و بسیاری از آوا ها و سنت های فرهنگ و اجتماعی شان در کنار این ساز نشو و نما می گرفت. در دوران قرون وسطا هم کریتن لیرا همچنان بخشی از حیات فرهنگی، هنری و اجتماعی یونانی ها و در این برهه ی تاریخی به دیگر مناطق اروپا نیز راه یافت و از محبوبیت بالایی برخورد بود، اقبال عمومی در نواحی مختلف اروپا به این ساز یونانی در آن دوره ی تاریخی باعث شده که امروزه این ساز را الگو، الهام و یا پدر بسیاری از ساز این چنین در اروپا بدانند.

2safar

نوازنده ی این ساز برای نواختن و بازی زه بر روی سیم های این ساز باید بر روی این ساز خم شود و ساز در مقابل نوازنده قرار می گیرد، تا حدودی شباهت هایی با ساز کمانچه در ایران دارد. البته بسیاری از کارشناسان موسیقی این ساز را مقدمه ای برای خلق و ویلون می دانند، البته ساز هایی شبیه به کریتن لیرا همچنان در بلغارستان و ایتالیا مورد استفاده قرار دارند و با تفاوت های در شکل با اسم های مختلفی بخشی از فرهنگ آن کشور ها محسوب می شوند. نکته قابل توجه در خصوص این ساز، تنوع در شکل آن است که باعث تفاوت هایی در صدا های آن ها هم می شود، به همین خاطر برخی آنها را با نام هایی مانند لیرای بیزانسی و یونانی جدا می کنند. اما برای گردشگرانی که به موزه ی ساز های موسیقی یونانی قدم گذاشته اند فرصت مقایسه صدا ها و شکل های این ساز فراهم است. با این حال، دیرینگی، فرهنگ و تمدن یونانی و دیگر مناطق همجوارش مهمترین بخش موزه است، که شما در پایان این موزه بیشتر متوجه آن خواهید شد.

2safar

از جمله ساز های باقی مانده در موزه که شما را با آن ها آشنا می کنیم، باید به ساز توبلکی toubeleki اشاره کنیم، سازی یکی از طبل های سنتی یونانی به شمار می آید و از فلز ساخته شده است و قسمت انتهایی آن باز می باشد و بالای آن را هم با پوست پوشانده اند. این ساز بیشتر سازی ریتمیک است و بخشی از فرهنگ عامیانه مردم یونان در دوره های تاریخی بوده است و یکی از نمود های تلاش این موزه برای حفظ فرهنگ و هنر گذشته یونان محسوب می شود.

2safar

ما در مسیر بازدید از این موزه ی تماشایی بخش های مختلف آن را برای شما معرفی کردیم و در این میان با ساز های مختلف آشنا شدیم، که البته گردشگران این موزه توانستند صدای این ساز ها را هم بشوند، در واقع این موزه، مهمترین کارکردش حفظ، نگهداری و آموزش این ساز ها، هنرشان و تاریخ شان است که همگی این ها لایه های زیرین تمدنی تاریخی را به ما نشان می دهند و بهترین نماینده برای تمدن ، هنر و فرهنگ یونانی خواهند بود.