جاذبه های گردشگری جهان - موزه سازهای موسیقی یونانی آتن یونان - قسمت هفتم

جاذبه های گردشگری جهان - موزه سازهای موسیقی یونانی آتن یونان - قسمت هفتم

2safar

بسیاری از ساز های این موزه را می توان در چند دسته ی کلی تقسیم کرد و به راحتی از کنار آنها گذشت، اما وقتی پای هر غرفه و مقابل ساز ها زمان کوتاهی را بگذرانید، و یا حتی بدون دقت کردن به شکل و تفاوت های ظاهری میان ساز های مختلف، برای لذت بردن از موسیقی و گذر لذت بخش تر زمان در موزه ی ساز های موسیقی فولکولر یونانی هدفون تعبیه شده در کنار غرفه های بردارید و به آهنگ ساز ها گوش دهید، با شنیدن هر کدام صدا ها نگاه تان به سمت نوشته های کوتاه در خصوص سازها جلب می شود و شاید برای بسیاری از گردشگران این تجربه تکرار شده باشد که پس از شنیدن ساز ها و خواندن اطلاعات مختصر کنار ساز ها، تمایل بیشتری برای دانستن در مورد این ساز های خواهند داشت، از همین رو، با ما همراه باشید و این موزه و ساز های تماشایی اش را بهتر بشناسید.

2safar

Souravli سازی بومی دیگری است که در موزه می توانید، ظاهر و صدای آن را ببینید و بشونید، سازی از خانواده ی فلوت ها، که بومیان یونانی آن را از نیشکر یا چوب می ساختند و به عنوان یکی از ساز ها بومی یونانی در جزیره های دریای اژه طرفداران بسیاری دارد. این ساز از آن دست ساز هایی است که موزه در تلاش برای حفظ آن برآمده و به عنوانی یکی از میراث های بومی و فوکلور یونانی مورد توجه قرار دارد.

2safar

اما یکی از ساز های معروف در این موزه که در بسیاری از مناطق تاریخی و باستانی در نواحی آسیا نیز می توان نمونه هایی از این ساز را مشاهده کرد، زرونا zurna است که در ایران و نواحی آسیایی آن را با نام سورنا می شناسند. این ساز یکی از ساز های بادی شناخته شده در دوران باستان است که در زبان های ترکی، ارمنی، فارسی با نام های مختلفی شناخته می شود اما متداول ترین نام ها برای این ساز، سورنا و زورنا است که البته در تمدن باستانی و فرهنگی ایرانی به کرات این ساز ها خواهید دید و به عنوان یکی از عناصر موسیقایی باستانی و تاریخی تمدن ایرانی معرفی می شود. اما این به معنای یونانی نبودن این ساز نیست، ریشه و تعلق این ساز در این جا اهمیت چندانی ندارد، بلکه گستره فرهنگی و تمدن های باستانی را بیشتر نشان می دهد، درست جایی که تمدن هایی باستانی در میان دشمنی ها و نزاع های تاریخی، بسیاری از المان های فرهنگی یکدیگر را داد و ستد کردند، حتی ترکان عثمانی از این داد و ستد های ناپیدا و بسیار مهم نیز بی بهر نبوده اند. سازی که می توان آن را به عنوان یک ساز در آسیای غربی، آسیای مرکزی و آناتولی و شمال آفریقا دیدن که باز گو کننده ی فرهنگ، تاریخی و تمدن این نواحی است.

2safar

معمولا این ساز را با چوب درخت زردآلو و آلو می سازند و اما درست در کنار تمام اشتراکات این مناطق، نوع های گوناگون این ساز ، تنوع فرهنگی و تاریخی این تمدن ها را بر روی ساز نشان می دهد. در بخی مناطق دسته ی یا ساز بلند تر است و در یک ناحیه دیگر شیپوری ساز بزرگ تر ساخته شده اما هر کدام از این ساز را باید سورنا یا همان زورنا نامید. این ساز بخش مهمی از فرهنگ جشن ها و سوگ های یونانی ها را در کنار طبل زن ها شکل می داده و درست در همین دو نکته با بسیاری از مناطق آسیایی دارای اشتراک است، شاید اگر به صدای این ساز گوش دهید و نوای آن را در موزه ی ساز های موسیقی یونانی بشنوید، احساس غریبگی سفر به شهری دیگر را برای لحظاتی نداشته باشید.