جاذبه های گردشگری جهان - موزه سازهای موسیقی یونانی آتن یونان - قسمت ششم

جاذبه های گردشگری جهان - موزه سازهای موسیقی یونانی آتن یونان - قسمت ششم

2safar

در ادامه بازدید از موزه ی ساز های فولکولر یونانی می خواهیم اطلاعات مختصری در خصوص ساز های موجود در این موزه به شما بدهیم البته باید به این نکته اشاره کنیم، که اطلاعات کوتاهی در خصوص تمامی ساز های موجود در موزه در کنار آنها وجود دارد، که البته ما با توجه به فرصت بیشتر مجال بیشتری برای توضیح در خصوص این ساز ها داریم.

2safar

لاوتو The laouto نام سازی است که در مناطق مختلف کشور یونان از محبوبیت بالایی برخوردار استبه لحاظ ساختار شکلی بخشی از خانواده ی ساز لوت است، این خانواده شامل ساز هایی می شوند که به پشت خمیده است و با مضراب چوبی نواخته می شوند. این دسته از ساز ها را هم می توان به ساز های زهی نیز نسبت داد. در کشور قبرس هم این ساز بخشی از فرهنگ و هنر تاریخی شان محسوب می شود و به لحاظ ظاهری در نواحی شرقی به ساز عود شباهت بسیاری دارد. نکته ی جالب در خصوص این ساز، وجود ساز هایی با نام های متفاوت در آلبانی و رومانی است، با همان ساختار و شکل ظاهری این The laouto ها در یونان دارند. نکته ای که نشان دهنده ی بی مرز بودن هنر و المان های فرهنگی است که خود را از میان تفاوت های انسانی عبور می دهد و در بخش های مختلفی از جهان هنر می آفریند. به طور معمول این ساز را با چوب صنوبر و سرو می سازند، کارکرد سیم ها، فواصل مشخص این ساز نیز جز جزئیات تخصصی است که علاقه مندان به این نوع ساز پیگیر آن خواهند بود. صدای این ساز را هم مانند دیگر ساز های این موزه به راحتی می توانید بشنوید و ظرافت های هنرمندانه ی آن را در نوا های مختلف در فضای مجزای پیگیری کنید.

2safar

اما بوزوکی مشهور از Laouto است و از قرن بیستم به عنوان ساز ملی یونانی ها در سطح جهان معرفی شده است. دسته این ساز نسبت به Laouto و دیگر ساز های لوت بلند تر است هرچند تفاوت های هم در تعداد پرده و اندازه ی دستان های آنها وجود دارد بسیاری موسیقی های شاخص یونانی را با این ساز نواخته اند و به نوعی ریشه در هویت ملی این ساز دارد، هرچند بسیاری بر این باورند که ساز یک ساز اصلی یونانی نیست و از قرن نوزدهم در یونان رایج شده و نسبت اش بیشتر ترکی است، اما به واقع این ساز یکی از عناصر غیر قابل انکار فرهنگ و هنر یونانی است و بدور از تعصبات کور تاریخی باید بوزوکی را سازی یونانی دانست سازی جذاب که آوای دلنشین اش، بر آمده از فرهنگی غنی و تمدنی تاریخی است.

2safar

ساز های بوزوکی با کاسه ی صدایی گلابی شکل و جذاب شان، تصویری زیبا از ساز های موسیقی به شمار می روند دسته ای باریک با پرده ها و دستان های مشخص هم شکل کارکرد آن را بیشتر نشان می دهند و سیم های این ساز هم به مضراب و ناخون انگشت ضده می شوند. شما در موزه ی ساز های موسیقی یونانی با تعداد زیادی از ساز ها رو به رو هستید، سازهایی فراموش شده و کمتر شنیده شده اما بسیاری از این ساز ها و صدا ها را بار ها در موقعیت های مختلف در می توانید بشونید و این موزه می تواند سرآغازی برای علاقه مندی به ساز ها و صدا هایی تازه باشد و یا می تواندخاطرات زیبای شما از این ساز ها و صدا هایشان را تداعی نماید.