جاذبه های گردشگری ایران - موزه ی موزه ی سکه کومش استان سمنان - قسمت اول

جاذبه های گردشگری ایران - موزه ی موزه ی سکه کومش استان سمنان - قسمت اول

2safar

همواره سکه به عنوان یکی از آثار تاریخی مهم در دنیا شناخته می شود و در قالب کلکسیون های خصوصی و دولتی علاقه مندان بسیاری به جمع آوری این اثر تاریخی ارزشمند می پردازند، در واقع سکه به عنوان قدیمی ترین ابزار مبادله میان مردم رایج بوده و هنوز هم بخشی از پول کشور های مختلف محسوب می شود، اما سکه ها برای اساس هویت تاریخی، سیاسی و اجتماعی شان برای ما در قرن حاضر دارای اطلاعات بسیار متعددی هستند و به عنوان یکی از المان های مهم تاریخی مورد توجه کارشناسان قرار دارند، حتی بسیاری از حلقه های مفقوده تاریخ توسط سکه ها، نقوش و تصاویر موجود بر روی سکه ها کشف شدند و بسیاری از ملت هویت تاریخی شان را بهتر شناختند. از این رو در کشور های مختلف و در شهر های تاریخی و باستانی موزه هایی تحت عنوان موزه سکه را می توان پیدا کرد، که از جمله جاذبه های محبوب میان گردشگران به شمار می آیند، به همین خاطر در شهر سمنان می خواهیم به یکی از موزه های دیدنی این شهر برویم و شما را با موزه ی سکه کومش آشنا کنیم با ما در این مسیر همراه باشید.

2safar

موزه ی سکه بر اساس نام تاریخی و باستانی این شهر، کومش نام گزاری شده است و از این رو، گردشگران به خوبی می توانند درک کنند، که با چه مجموعه ی دیدنی رو به رو هستند. موزه ی سکه و مهر کومش به عنوان یک موزه ی تخصصی مرتبط با سکه و مهر در اردیبهشت 1392 افتتاح شد، سازمان میراث فرهنگی سمنان در شکل گیری این موزه نقش بسیار موثری داشت، به همین خاطر افتتاح این موزه در هفته ی میراث فرهنگی اتفاق خوبی در شهر سمنان به شمار می رفت.

2safar

گردشگران در قالب موزه ی مهر و سکه کوش می توانند با ابازار و وسایل مختلف مبادلات مالی در دوران باستان و دیگر دوره های تاریخی آشنا شوند، از حلقه های مبادلاتی سکه ها، از پول های اولیه تا برات ها و از سکه ها تا اسکناس های دوره های مختلف تاریخی را می توان در موزه ی کومش شاهد بود، ابزار هایی که در بردانده ی اطلاعات مهم تاریخی و مالی هستند و تصویری شفاف تر از تاریخ را به ما ارائه می دهند. برای رفتن به این موزه، گردشگران می توانند ازر طریق خیابان های امام و خیابان حافظ خود را به موزه ی سکه ی و مهر کومش برسانند، مکان قرار گرفتن موزه ی سکه هم یکی از بنا های قدیمی شهر به نام تیمچه ی تکیه است، که یکی از بنا های تاریخی و زیبایی است که بهترین انتخاب برای چنین موزه ای به شمار می رود.

2safar

این موزه را می توان به سه بخش تقسیم کرد. بخش اول موزه به مهر های تاریخی اختصاص دارند که آثار این بخش از هزاره ی دوم پیش از میلاد تا دوران قاجاریه در بر می گیرد. مهرها به عنوان رسمی ترین شکل هویت حکومتی سلسله ها، پادشاهان مختلف تاریخی را در معرض دید گردشگران قرار می دهد و مهر های تاریخی موجود در موزه با تنوع بسیار زیاد برای گردشگران تماشایی خواهند بود و بدون شک، این بخش موزه طرفداران زیادی خواهد داشت، با ما در دیدن موزه همراه باشید.