جاذبه های گردشگری ایران - موزه عمارت باغ امیر استان سمنان - قسمت سوم

جاذبه های گردشگری ایران - موزه عمارت باغ امیر استان سمنان - قسمت سوم

2safar

در ادامه ی دیدن خانه ی زیبا و تاریخی عمارت باغ امیر با هویت امروزی این بنا آشنا می شویم، هویتی که در حفظ و نگهداری این بنا و همچنین در پاسداشت هویت فرهنگی و تاریخی این شهر تاریخی دارای نقش کلیدی است و مانند بسیاری از موزه ها ویترینی زیبا و چیده شده برای نشان دادن عناصر و بخش های مختلف تاریخ و دوره های مختلف تاریخی در این شهر و منطقه است. به دقیق تر این عمارت تاریخی در سال 1394 هجری شمسی توسط خود شهرداری این شهر به عنوان موزه ی باغ امیر در معرض دید بازدید کنندگان و گردشگران قرار داد.

2safar

به طور کلی گردشگران در این عمارت تاریخی شاهد موزه ای در ده بخش مختلف هستند که به نوعی روایت گرد زندگی اجتماعی مردم در دوره های به خصوص معاصر تر است، از این رو، ابزار و اشیائی که در این موزه در معرض دید گردشگران قرار می گیرند، ارتباط نزدیک تری با ناخودآگاه ذهنی گردشگران دارند و از این رو، گردشگران می توانند شاهد اولین نسل از بخش های مختلف زندگی امروزی شان باشند. موزه ی باغ امیر، در ده بخش روایت گر زندگی مردمان سمنان و بخش های دیگری از ایران است، بخش هایی مانند چاپ، رادیو، تلفن و مخابرات، اتاق نشیمن، استاد، سینما، عکس، موسیقی، مطبخ، خطاطی، سلمانی و حتی دستگاه بستنی ساز، همه این ها روایت گر بخشی از زندگی قدیمی ایرانی است، زندگی که نسل های گذشته هر کدام از این عناصر جدا افتاده در اتاق ها و شاه نشین های عمارباغ امیر می توان شاهد آنان بود، که روزگاری مهمترین وسیله خانه ی ایرانی به شمار می رفتند. در بخش تلفن و رادیو در حدود 35 دستگاه تلفن قدیمی از اولین نسل تلفن ها وارد شده به ایران را می تواند مشاهده کرد، وسیله ای که توسط ا.ولین برند ها معتبر جهانی زده می شدند و خانه های طبقه ی مرفع اولین دارندگان خاص این وسیله ها بودند، که به شکلی در گذر زمانی به یکی از معمولی ترین وسایل زندگی امروز بدل شده است. گردشگران در بخش تلفن ها می توانند شاهد تلفن ها هندلی متعددی باشند و انواع دیگری از تلفن ها صحرایی و نظامی هم در این بخش به نمایش درآمده است. درواقع بسیاری از وسایل و ابزاری که در قالب بخش های مختلف این موزه ی کوچک به نمایش درآمده، از اواخر دروان قاجاریه در سمنان را به تصویر می کشد.

2safar

یکی از جذاب ترین بخش های این موزه بخش اسناد تاریخی است، بخشی که روایت نوشته شده و دقیق تری را به شما عرضه می کند، از نامه ها اسناد شهری تا وقفنامه نامه های مختلفی که در دوره های مختلف در این بخش به نمایش گذاشته شده است، همه ی این بخش های لذت گذر به گذشته و تاریخ سرزمین مانند ایران و سمنان را برای گردشگران ایجاد می کند، شاید در بسیاری از موزه ها شکل وسیع تری از هر کدام از این بخش های موزه ی باغ امیر را مشاهده کنید، اما بدون شک این موزه ی کوچک با امکان محدودی که پیش روی خود دارد، روایت کوتاه و دیدنی از زندگی گذشته ی مردمان این سرزمین است که در لابه لای هر کدام از آنها می توان رخداد های تاریخی مانند، سقوط سلسله ی قاجار، روی کار آمدن سلسله ی پهلوی و شدت یافتن موج نوگرایی در ایران، جنگ جهانی دوم و تجاوز نیرو های متفق به ایران را مشاهده کرد و این کمر رنگ ترین نقش و نگاری است که می توان از دیدن این موزه مشاهده کرد.

2safar