جاذبه های گردشگری جهان - موزه ی ملی باستان شناسی آتن یونان - قسمت اول

جاذبه های گردشگری جهان - موزه ی ملی باستان شناسی آتن یونان - قسمت اول

2safar

اگر تا به حال، در مورد موزه های آتن چندین مکان مانند موزه ی فاخر و باشکوه آکروپولیس، موزه ی بناکی، موزی بیزانس و مسیحیت را برای شما معرفی کرده ایم، موزه های هر کدام به روایت بخش از تاریخ پرداخته اند، مانند موزه ی آکروپولیس که روایت تاریخی و باستانی اش را بر حول و حوش محوطه و مجموعه ی باستانی آکروپولیس و معبد پارتنون متمرکز کرد بود و آثار بسیار دیدنی و تماشایی را در ساختمان با شکوهش به نمایش گذاشته بود، یا مانند موزه بیزانس و مسیحیت، که با وجود وسعت سرزمینی و تاریخی اش بخش از تاریخ را روایت می کرد و یا مانند موزه ی بناکی روایتی هنر و سیال از مناطق مختلف دنیا داشت و تنوع بالا و جاذبه های مختلف فرهنگی اش آن را به یکی از موزه ی بارز آتن تبدیل کرده است، اما این بار می خواهیم به سراغ یکی از شاخص ترین موزه های اروپا برویم، موزه ای به طور خاص به تمدن یونان می پردازد، تمدنی که پهنه ی جغرافیایی وسیع اش تمدنی ماندگار در تاریخ بشر را ایجاد کرده و به عنوان یکی از مهمترین تمدن های جهان مورد توجه جهانیان قرار دارد. اگر کوچکترین علاقه ای به آثار تاریخی و باستانی داشته باشید، بدون شک موزه ی ملی باستانی شناسی شهر آتن ، همان جایی است که بسیاری از تصور ها و خیال های شما نسبت به تمدن یونان را جامع عمل می پوشاند.

2safar

در قرن نوزدهم با استقلال یونان، یونانی ها به دنبال کشف هویت باستانی و تاریخ خود برآمدند، حفاری های گسترده ای تحت نظارت حکومت یونان در نواحی مختلف صورت گرفت، یونان هم مانند دریایی غنی پر بود از آثار بی نظیر و کم نظیر باستانی و هنر عهد یونان به همین خاطر، آثار کشف شده بار ها تغییر مکان داده می شدند و هنوز خبری از یک مکان مشخص برای آثار باستانی کشف شده متعلق به تمدن یونان نبود تا اینکه، طرح ایجاد موزه ی ملی مطرح شد، اما ساختمانی برای آن وجود نداشت، تا اینکه در 1886 طرح نهایی ساختمان موزه ی ملی باستان شناسی تایید و روند کار آغاز شد و موزه در سال های 1889 و 1890 میلادی آغاز به کار کرد. ساختمانی زیبا که خود می تواند یکی از جاذبه های تماشایی آتن باشد.

2safar

این ساختمان بر اساس المان های معماری کلاسیک اروپا، که سبک معماری رایج در آن برهه ی زمانی بود ساخته شد و به یکی از شاخص ترین ساختمان شهر آتن بدل شد. در ابتدا تمام آثار باستانی کشف شده در آتن به ساختمان موزه ی ملی باستان شناسی منتقل شد و به تدریج آثار و بقایای کشف شده ی شاخص، ممتاز و چشم گیر از دیگر نواحی یونان به آتن آورده و به مجموعه ی موزه ی ملی اضافه گردید. موزه ی ملی در خلال جنگ های جهانی اول و دوم بسته بود و آثار فاخر را هم برای جلوگیری از سرقت و آسیب بار دیگر زیر خاک پنهان کردند و خوشبختانه به این گنجینهی مهم بشری آسیبی وارد نیامد.

2safar

امروزه گردشگران می توانند در خیابان پاتیسیون شهر آتن موزه ی عجیب، تماشایی و بسیار هیجان انگیز ملی باستان شناسی را از نزدیک ببینند، با ما در این مسیر همراه باشید تا از این موزه و آثار فاخر اش دیدن کنیم، موزه ای که بدون شک لحظه های نابی را برای شما ایجاد خواهد کرد.