جاذبه های گردشگری جهان - موزه ملی باستان شناسی آتن یونان - قسمت چهارم

جاذبه های گردشگری جهان - موزه ملی باستان شناسی آتن یونان - قسمت چهارم

2safar

در ادامه گردش در موزه ی ملی باستان شناسی شهر آتن و در مجموعه ی مجسمه های این موزه، برخی از آثار چنان با شکوه و معروف هستند که می توان هر کدام از آنها را بخش مهمی از یک موزه ی باستان شناسی دانست. از این رو، 2safar قصد دارد برخی از این مجسمه ها و آثار باشکوه را برای شما معرفی کند.

2safar

یکی از شاخص ترین مجسمه های موزه ی ملی باستان شناسی آتن مجسمه ی زئوس است، زئوس یکی از اساطیر یونانی است، زئوس در آثار هنری یونان مانند مردی میان سال است، که ریش دارد و بسیاری از هنرمندان مجسمه ها و اثار مختلفی از او را ساخته اند، اما بسیاری از هنرمندان متفق القول زئوس آرتمیزیوم (که برخی آن آرتمیزیوم برنزی نیز می نامند) را بهترین نمونه ی این مجسمه می دانند. این مجسمه با شکوه را در سال 460 پیش از میلاد در یک کشتی غرق شده در وابیه (یکی از جزایر یونان در دریای اژه است که نام رسمی آن نیز ائوبویا می باشد و بعد از جزیره ی کرت بزرگترین جزیره ی یونان است)، البته برخی از کارشناسان هم معتقد بودند این مجسمه ی باشکوه پوزئیدون است، پوزئیدون یکی از ایزدان یونانی است که معناری سرور زمین می باشد، اما با این وجود، مردم آتن و بسیاری از کارشناسان از این مجسمه با عنوان مجسمه ی زئوس یاد می کنند، مجسمه ی برنجی که هنرمندان سازنده ی آن تمام تلاش خود را برای نشان دادن شکوه و اقتدار این اسطوره ی یونانی را بکار بسته اند.

2safar

از دیگر آثار فاخر این موزه ی تماشایی می توان به سوارکار آرتمیزیون اشاره کرد، اثری متعلق به سال 140 پیش از میلاد، این مجسمه که اسب مسابقه ای و سوارکارش را به تصویر می کشد، یکی از تماشایی ترین نمونه های هنر یونان باستان است که گردشگران می توانند این اثر برنزی چند هزار ساله را از نزدیک مشاهده کنند.

2safar

از دیگر آثار فاخر موزه ی باستان شناسی می توان به مجسمه های کوره و کوروس اشاره کرد، کوروس مجسمه ی پسر جوت برهنه ای است که نمادی از آپولو یکی از خدایان یونان باستان است از این مجسمه به عنوان نماد های تاثیر پذیری هنر مصر بر یونان یاد شده است. کوره هم وجهه ی زنانه کوروس است، با این تفاوت که کوره پوشیده است و لباس بر تن دارد. با این حال تعداد فراوانی از این مجسمه ها در موزه ی باستان شناسی آتن پیش روی گردشگران قرار دارد و هر کدام از آنها علاوه بر ارزش فوق العاده ی شان به لحاظ تاریخی، از لحاظ هنری و زیبا شناختی نیز، آثاری چشم نواز و دیدنی به شمار می آیند، به همین خاطر برای دیدن هرکدام از آنها به شما داشتن صبر را پیشنهاد می کنیم، شاید فرصت حضور دوباره در این موزه ی مهم را بار دیگر پیدا نکنید.

2safar

پس از مجموعه ی مجسمه ها، مجموعه ی گلدان ها و اشیاء کوچک، از دیگر بخش های جذاب این موزه ی وسیع و تماشایی است، که در ادامه ی مسیرمان به آن خواهیم پرداخت و به دیگر گوشه های موزه هم سر می زنیم.