جاذبه های گردشگری ایران - موزه پست زاهدان سیستان و بلوچستان - قسمت اول

جاذبه های گردشگری ایران - موزه پست زاهدان سیستان و بلوچستان - قسمت اول

2safar

در شهر زاهدان موزه ی دیگری وجود دارد، که گردشگران در این شهر فرصت بازدید از این موزه ی تماشایی را نباید از دست بدهند. در دنیای امروز، ارتباطات به مسئله ی ساده، روزمره و عادی در زندگی ما تبدیل شده و مرزها ، مسافت ها و سرزمین ها موضوعیتی پیچیده در مقابل برقراری ارتباطات نیستند، انقدر ساده که تصور نبود حجم وسایل ارتباطی امروزین برای مان سخت و شاید محال باشد. اما این دستاورند بشری هم مانند بسیاری دیگر اقسام آن دارای تاریخچه ی طولانی و پر پیچ و خمی است، به نحوی در مناطق مختلف جهان و براساس فرهنگ ها، تمدن ها و پیشرفت های یشان این وسایل تفاوت های بسیاری بودند، از این روند تاریخی طی شده در حوزه ی ارتباطا برای بسیاری از ما، جذاب و تماشایی است، هر قدر ارتباطات امروز گسترش یافته است، وجود و اهمیت چنین حوزه ی مهمی را باید از دریچه ی تاریخی آن دنبال کرد و این امکان در موزه ی پست و تلگراف شهر زاهدان برای شما امکان پذیر است.

2safar

برای دیدن این موزه باید به خیابان طالقانی زاهدان بروید، در این خیابان بنایی قدیمی با سردری تاریخی و زیبا پیش روی شما است، که در سال 1311 در خلال حکومت پهلوی اول در این شهر ساخته شده است، بنای ساختمان متعلق به اداره ی ایالتی پست و تلگراف سیستان و بلوچستان بوده و لحاظ معماری هم یکی از بنای های تاریخی این شهر به شمار می آید. هرچند در ساخت این بنا کمتر می توان نشانه های معماری پهلوی اول را مشاهده کرد، چرا که در این ساختمان بیشتر از مولفه ها و المان های معماری بومی در این منطقه استفاده شده و بیشتر رنگ و بوی سنتی دارد و خبری از المان های باستانی ایرانی رایج در معماری آن دوره ی تاریخی نیست و گردشگران در این موزه حال و هوای معماری ایرانی نواحی کویری را مشاهده می کنند.

2safar

ساختمان کنونی موزه تنها محل اداراه ی پست تلگراف استان سیستان و بلوچستان نبوده بلکه در سال 1338 هجری شمسی با نصب اولین فرستنده ی رادیوی به عنوان ایستگاه رادیویی جنوب شرق ایران نیز شناخته می شد و در خلال آن سال های قلب ارتباطی نواحی جنوب شرق ایران به شمار می رفت. این مرکزیت ارتباطی کمتر از ده سال بعد به یک مرکزیت منطقه ای بدل شد، در ابتدا ایستگاه رادیویی سیستان و بلوچستان به زبان محلی برنامه های خود را پخش می کرد، اما در حدود سال های 1342 تا 1345 برنامه های رادیویی این ایستگاه نواحی مناطق اطراف را نیز در بر می گرفت، به طوری که با بخش برنامه هایی با زبان اردو و هندو کشور های هند، پاکستان و افغانستان کنونی را نیز هدف قرار می داد، به همین خاطر بیشتر یک پایگاه مهم ارتباطی محسوب می شد. اما پیروزی انقلاب 1357 ساختمان ایستگاه رادیویی تغییر کرد و اداره ی پست هم به جای دیگر انتقال داده شد، از این رو، ساختمان تاریخی برجای مانده بهترین انتخاب برای برپایی موزه ی پست شهر زاهدان بود که در سال 1377 به عنوان یک اثر ملی شناخته شد و سپس با انجام عملیات های مرمت و بازسازی در سال 1387 به عنوان موزه ی پست و ارتباطات زاهدان افتتاح شد. در ادامه ی مسیر بیشتر از این موزه ی برای شما خواهیم گفت.

2safar