مکان های دیدنی سنت پترزبورگ

مکان های دیدنی سنت پترزبورگ

شهر زیبای سن پترزبورگ بی شک یکی از زیبا ترین شهر های دنیا به شمار می رود و از مقاصد گردشگران و جهانگردان محسوب می شود. این شهر زیبا یکی از شهر های اصلی محل برگزاری دیدار های جام جهانی 2018 روسیه است.

2safar

میدان کازان

نمی توان از روسیه سخن گفت و نامی از سن پترزبورگ نبرد، شهری تاریخی و یکی از مهمترین شهرهای روسیه و اروپا، این شهر همواره قلب تپنده ی بخشی از تحولات سیاسی و تاریخی بوده و بسیاری از رویداد های مهم تاریخی را از سر گذرانده است.

2safar

یکی از مکان های تاریخی و دیدنی شهر، میدان کازان است که در سال 1837 و به مناسب بیست و پنجمین سالگرد پیروزی و شکست ارتش ناپلئون ساخته شد.

2safar

در این میدان مجسمه ی میخائیل کوتوزوف (Mikhail Kutuzov) و میخائیل آندراس (Michael Andreas) دو تن از فرماندهان ارتش روسیه در نبرد علیه ارتش ناپلئون وجود دارد،که توسط یکی از مجسمه سازان معروف روسیه بوریس اورلووسکی (Boris Orlovsky) ساخته شده اند. این میدان تاریخی یکی از مقاصد گردشگران سن پترزبورگ به شمار می رود.

کلیسای جامع سنت ایزاک

2safar

یکی از نماد های شهر سن پترزبورگ را باید کلیسای جامع سنت ایزاک دانست. کلیسایی تاریخی و بسیار زیبا، که چندین بار مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است. اولین ساختمان این کلیسای باشکوه در دوران پتر کبیر، توسط یکی از معماران معروف آن دوران به نام هارمون ون بول(معمار هلندی ) ساخته شد. این کلیسا محل ازدواج پتر کبیر با همسر دوم خود کارترین بود.

2safar

پس از تخریت بخش هایی از کلیسا که بر اثر سیل آب و طغیان رود خانه ایجاد شده بود، مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت. در دوران کاترین کبیر و پل اول این ساختمان تاریخی دست خوش تغییراتی شد و در زمان حکومت پسر پل، الکساندر اول، ساختمان فعلی کلیسا ساخته و در شکوهی مثال زدنی با مجسمه ها، نقاشی ها، شیشه کاری ها و طلا کوبی های بسیار زیبا تزئین و آراسته شد.

2safar

این بنای تاریخی که یکی از جاذبه های سن پترزبورگ به شمار می رود و هر روز پذیرای گردشگران و بازدید کنندگان بسیاری است. امروزه این کلیسا بیشتر به عنوان موزه ای باشکوه مورد بازدید قرار می گیرد و در فصل شب های سفید سن پترزبورگ در های آن به صورت شبانه روز به عموم باز است.

کلیسای خون ریخته شده

2safar

کلیسای نجات دهنده خون های ریخته شده یا نام دیگر آن کلیسای بنا شده بر خون یکی از جاذبه های گردشگری شهر سن پترزبورگ است. این کلیسا به نام کلیسای رستاخیز مسیح هم معروف است که طراح های ساخت آن توسط خود الکساندر سوم، امپراتور روسیه مورد انتخاب قرار گرفت. در دوران جنگ جهانی دوم و محاصره ی این شهر توسط نیروهای آلمانی به عنوان سرد خانه اجساد مورد استفاده قرار گرفت و بخشی از هویت شهر را در خور جای داده است.

2safar

در دوران شوروی این کلیسا به شکل یک موزه در آمد و بازسازی آن برای سال ها به طول انجامید. امروزه نیز این کلیسای تاریخی و زیبا به عنوان یک موزه در سن پترزبورگ پذیرای گردشگران و میهمانان است.

موزه ی آرمیتاژ( هرمیتاژ)

آغاز داستان موزه ی عظیم آرمیتاژ به قرن هجدهم باز می گردد، زمانی که کاترین کبیر پس از مشاهده ی تابلوی نقاشی بالا بردن صلیب از پل روبنس به نقاشی علاقه مند شد و سفرای امپراتوری روسیه ی تزاری را مامور خرید و جمع آوری نقاشی های معروف و شاخص اروپا کرد.

2safar

موزه ی آرمیتاژ در ابتدا تنها شامل نقاشی بود اما در طول سالیان بعد به محلی برای جمع آوری آثار هنری و تاریخی از سراسر دنیا تبدیل شد و هم اکنون یکی از بزرگترین موزه های دنیا به شمار می رود.

2safar

در این موزه، بالغ بر یک میلیون اثر هنری ، تاریخی و باستانی وجود دارد.کاخ زمستانی و ساختمان های مجاور قصر در سن پترزبورگ محل موزه ی آرمیتاژ است و نه تنها تالار های بزرگ آن بلکه قسمت های کوچک و بزرگ این قصر از راهرو ها، آشپزخانه، اتاق رختشویی گرفته تا اتاق های اصلی آن که زمانی محل زندگی خاندان تزار ها بود، اکنون به بخش های مختلف موزه ی آرمتیاژ تبدیل شده اند.

2safar

این موزه به عنوان یکی از مقاصد اصلی گردشگران در سن پترزبورگ، میزبان علاقه مندان و طرفداران جام جهانی نیز هست، اما نکته قابل توجه در این موزه بزرگی و وسعت زیاد آن است که برای بازدید آن شما به چندین روز احتیاج خواهید داشت و بهترین کار بازدید هدفمند و از پیش تعیین شده است.

2safar

گردشگران و بازدید کنندگان این موزه می توانند از طریق وب سایت موزه ی آرمیتاژ و استفاده از گزینه ی برنامه ریزی بازید، هدف گذاری خود را مشخص کنند و با استفاده از زمان، از مکان های مورد توجه و علاقه خود باز نمایند. در موزه آرمیتاژ از مجموعه ی بزرگ نقاشی های این مجموعه تا مطالعه در مورد گل ها و گیاهان مختلف جهان گرفته تا آثار باستانی نقاط مختلف جهان وجود دارد و بدون شک مسافرین جام جهانی روسیه در شهر سن پترزبورگ نمی توانند به سادگی از کنار این موزه ی عظیم عبور کنند.

2safar

شاید بی راه نگفته باشیم که شهر سن پترزبورگ با شکوه ترین شهر روسیه است، شهر با المان های گردشگری بسیار متنوع و یکی از مراکز گردشگری تاریخی و فرهنگی جهان که در طول و عرض جغرافیای محدود، تعداد وسیعی از اماکن تاریخی و فرهنگی در آن به چشم می خورد.

2safar

علاوه بر مکان هایی تا کنون 2safarاز سن پترزبورگ معرفی کرده، می توان به قلعه تاریخی پیتر و پاول (که در سال 1703 ساخته شده است)، آدمیرالتی ، قصر کنستانتینوفسکی(که در نوع خود شاهکار هنر معماری روسیه در قرن هجدهم محسوب می شود)، کاخ کاترین کبیر( کاخ تابستانی خاندان تزار، که در حدود 100 کیلو گرم در طلا در طراحی و ساخت بخش های مختلف این کاخ باشکوه بکار رفته است)، مجسمه ی یاد بود پتر کبیر به نام مجسمه برنزی و همچنین کاخ پتر هوف و بسیاری در دیگر از مکان های دیدنی اشاره کرد. هر کدام این مکان هایی که به اختصار نام آنها را تیتر وار عنوان کرده ایم، از مهمترین جاذبه های گردشگری کشور روسیه به حساب می آیند.

رستوران های سنت پترزبورگ

2safar

شهر زیبای سن پترزبورگ طی دو قرن اخیر جزو شهر های معروف و مهم اروپا به شمار رفته و همواره پذیرای مسافران و گردشگران مختلفی از سراسر نقاط جهان بوده است. از این رو، پس از انتخاب این شهر به عنوان یکی از میزبانان جام جهانی 2018 روسیه، نام این شهر با موزه ها و کاخ های تاریخی اش در ذهن می آید ، اما نکته قابل توجه در خصوص این شهر تاریخی رستوران ها، کافه ها و غذا خوری های متنوع و رنگانگ آن است. در سن پترزبورگ شما با رستوران های متفاوت و متنوعی روبه رو خواهید بود که انتخاب هر یک از آنها برایتان دشوار است.

2safar

رستوران های روزمره (معمولی)

این نوع رستوران در شهر های مختلف دنیا وجود دارند و مکان آرام و عمومی به شمار می روند، که دارای قیمت های مناسب و بدون ویژگی های خاص و لوکس به طور معمولی و روزمره به ارائه خدمات به مشتریان می پردازند. از جمله این رستوران ها در سن پترزبورگ می توان به چند نمونه اشاره کرد.

2safar

زوم(Zoom) یکی از رستوران های مورد علاقه و مورد توجه تور های گردشگری برای مسافران است، این رستوران که یک کافه ادبی به شمار می رود و کتاب بخشی از هویت این مکان را تشکیل می دهد در همه جای کافه وجود دارد و مشتریان می توانند کتاب های مورد علاقه خود را بخوانند و یا خریداری کنند. در زوم سرآشپز غذا های مختلفی را به مشتریان ارائه می کند، که سالاد ها و سوپ آن از شهرت بیشتری برخوردار هستند، ماکارونی، مرغ ترییاکی ، گوشت گاو به همراه قارچ و کدو نیز از دیگر غذا های این رستوران به شمار می رود.

2safar

در کنار این رستوران، رستوران های معمولی و روزمره ی دیگری چون مارکت پلیس(Marketplace) در خیابان نفسکی پروسپکت ، رستوران عالی و با کیفیت جروم(Jérôme) با صدف های معروفش در بولشایا مورسکایا، رستوران آسیایی و غربی، جک و چن (Jack& Chan) در پروسپکت نوسکی- اینژنرنایا ، کافه استول (Stolle) و تعداد دیگری نیز وجود دارند، که می توانند محیطی آرام و لذت بخش برای صرف غذای مشتریان به ویژه گردشگران و مسافرین جام جهانی 2018 باشند.

کافه ها و قنادی ها

2safar

از دیگر مکان مورد توجه گردشگران در سن پترزبورگ می توان به کافه ها و قنادی های این شهر اشاره کرد. در شهر سن پترزبورگ کافه ها و قهوه خانه های زیبا و زیادی وجود دارد،که مسافران و گردشگران می توانند در آنها علاوه بر استفاده از خوراکی ها و نوشیدنی های آن از محیط آنها نیز لذت کنند.

2safar

از جمله این کافه ها و قهوه خانه ها می توان به کافه ی من از امروز متشکرم(I’m Thankful for Today) اشاره کرد، قهوه خوری کوچکی در گوشه ی خیابان گوروخووایا با پنجره های بزرگ و 30 صندلی که علاوه بر قهوه ، پاستا ، سوپ و ساندویچ هم سرو می کند. کافه ی گارسون ، کافه 22، بونچ ، کافه بلوشه و تعدادی زیادی از این چنین کافه ها نیز در سن پترزبورگ وجود دارند که در خلال برگزاری جام جهانی 2018 در این شهر پذیرای میهمانان و گردشگران خواهند بود.

غذا های قومی- محلی

2safar

در ادامه ی معرفی رستوران های شهر سن پترزبورگ به روستوران هایی می رسیم که در آنها غذا های بومی و محلی روسیه، سن پترزبورگ ارائه می شود. همان طور که در خصوص شهر دیگر روسیه هم گفته شد، روسیه دارای تنوع قومی بالایی است و اقوام مختلف یکی از نماد های فرهنگی شان نیز آداب و سنن قومی است که غذا و خوراکی ها هم یکی از همین نماد های به شمار می رود و از این رو، در روسیه می توان غذا های مختلف و متنوعی از اقوام گوناگون را امتحان کرد. البته در برخی اوقات این غذا تنها در اسم دارای تفاوت هستند و شکل و ساختاری مشابه دارند.

2safar

شهر سن پترزبورگ به عنوان یکی از مراکز تاریخی و فرهنگی روسیه دارای غذا خوری های بومی- محلی است که گردشگران و مسافرین جام جهانی 2018 روسیه را می توانند به خود جذب کنند. در این میان به تعدادی از این رستوران ها اشاره خواهیم کرد.

2safar

رستوران نوشیدنی و استیک قرمز یکی از همین رستوران هاست که خانه ی استیک سن پترزبورگ به شمار می رود و در این رستوران انواع مختلف استیک ها با انواع طبخ و مزه وجود دارد. پروبکا (Probka) رستوران محلی در خیابان اسپورتیوانایا است که در آن می توان پیتزا با قارچ سیاه ، خوراک راگو و بستنی های دست ساز و غذا های بسیار خوش مزه ایی را تست کنید.

2safar

از دیگر رستوران هایی که گردشگران جام جهانی 2018 می توانند غذا های محلی و بومی سن پترزبورگ را امتحان کنند، رستوران پانینارو (Paninaro) است که در خیابان چکالوفسکایا قرار دارد. رستوران فرانچسکو در سن پترزبورگ هم یکی دیگر از رستوران های معروف و با کیفیت این شهر به شمار می آید،این رستوران دوطبقه ی درجه یک در نزدیکی باغ تاوریدا قرار دارد، این رستوران با منظره عالی با غذا هایی چون کباب هشت پا، ریزوتو با گوشت بره و دیگر کباب های محلی روسیه پذیرای میهمانان و گردشگران خواهد بود.

2safar

رستوران های مومبیا در خیابان آدمیرالتیسکایا، ناماسته در خیابان نوستی پروسپکت ، انتره (Entrée) در خیابان سنایا پلوشچاد، چخوف در خیابان پتروگرادسکایا و بسیاری دیگر از این چنین رستوران هایی در سن پترزبورگ به ارائه غذا های سنتی- قومی و محلی این شهر می پردازند.

رستوران های دارای مناظر خاص

2safar

این نوع رستوران های خاص با مناظر فوق العاده هم در سن پترزبورگ بسیار فراوان است، از جمله می توان به رستوران بلویو بازرلی (Bellevue Brasserie) اشاره کرد، که با پنجره های سراسری در طبقه ی نهم هتل کمپینسکی قرار دارد. سولاریس لب (Solaris Lab) با طراحی خاص و منحصر به فردش در بالای ساختمان قدیمی کاومنا قرار گرفته است.

2safar

رستوران مشرف بر ولگا با نام ولگا-ولگا، کافه سینگر در میدان نوسکی و مشرف بر کلیسای جامع کازان، مانساردا (Mansarda) با بهترین منظره به کلیسای ایزاک و رستوران مسکوا با بالکن بزرگ اش مشرف به پروسپکت نوسکی و میدان وستانیا از جمله رستوران های خاص با مناظر فوق العاده در سن پترزبورگ به شمار می آیند و تجربه ی فراموش نشدنی را برای گردشگران ایجاد می کنند.

2safar

شهر پوشکین

2safar

یکی از جاذبه های گردشگری شهر زیبای سن پترزبورگ، کاخ ها و بنا های تاریخی به جای مانده از دوران تزار هاست، دورانی پر شکوه در تاریخ روسیه که آثار بسیاری از از آن دوران باقی مانده است. یکی از مکان هایی که در نزدیکی سن پترزبورگ یادآور دوران تزاری است و قصر ها، پارک ها و آثار تاریخی متفاوتی از آن دوران را در خود جای داده، شهر پوشکین در 25 کیلومتری جنوب سن پترزبورگ است.

2safar

این شهر تا پیش از انقلاب اکتبر 1917 تزارسکوی سلو (روستای تزار ) خوانده می شد و پس از شکل انقلاب و سقوط حکومت تزار ها، بلشویک ها نام این شهر به نام شاعر بزرگ روسیه و رفیق شان الکساندر پوشکین (پوشکین در این روستا متولد شده و تحصیل کرده بود) تغییر دادند. گردشگران و مسافران جام جهانی 2018 روسیه می توانند از طریق بزرگراه مسکو راهی این شهر شوند و از بنا ها و آثار بجا مانده از دوران تزار ها دیدن کنند.

2safar

این شهر پس از تصرف ارتش پتر کبیر و باز پس گیری آن از سوئدی ها توسط امپراتور به همسرش کاترین هدیه داده شد و قصر کاترین یا قصر گرند تزارسکو سلو(Grand Tsarskoye Selo Palace) به عنوان قصر تابستانی در این مکان بنا شد. این قصر اولین چیزی بود که در اموال جدید کاترین ساخته شد و ساختمان هایی هم در دوران الیزابت و کاترین دوم به آن اضافه شد.

2safar

این قصر داستان ها و راز های بسیاری را به همراه خود دارد، که از آنها می توان به مفقود شدن گنجینه های کاخ در اتاق افسانه ایی آمبر روم (Amber Room) در خلال جنگ جهانی دوم اشاره کرد، که پس از حمله نازی ها گم شدند و هیچ کس از سرنوشت آن خبری ندارد. این قصر در سال های 1752 و 1979 و 2003 مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت و در سالگرد 300 سالگی سن پترزبورگ، قصر کاترین در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت.

2safar

این شهر یا همان روستای تزار ها جاذبه های گردشگری دیگری را نیز در خود جای داده که می توان به پارک کاترین اشاره کرد، که این پارک زیبا در مقابل قصر کاترین قرار دارد که توسط کاترین دوم گسترش بیشتری یافت و ساختمان هایی چون گالری کامرون و پل سنگ مرمر در این پارک قرار دارد.

2safar

کاخ الکساندر که در قرن هجدهم به دستور الکساندر دوم ساخته شده است از دیگر مکان های دیدنی این شهر به شمار می آید. الکساندر دوم دوست داشت مانند مادر بزرگش کاترین دوم، در کنار کاخ اش پارک با شکوهی را ایجاد کند و دستور ساخت پارک الکساندر را صادر کرد.

2safar

موزه یادبود الکساندر پوشکین هم از دیگر مکان های دیدنی شهر پوشکین به شمار می آید. پارک بابولوف هم از دیگر آثار دیدنی شهر به شمار می رود که در اوایل قرن نوزدهم ساخته شد و در کنار کاخ مرموز بابلوف (که در اواخر قرن هجدهم ساخته شده است) قرار دارد. سالن سخنرانی امپریال متعلق به سال 1811، ساختمان و مجموعه فیدورفسکی گورودوک (که در اواخر دوران تزار ها برای اسکان محافظین سلطنتی ساخته شده و هرگز هیچ محافظی در آن مستقر نشد) با معماری زیبای سبک روسی و همچنین کلیسای جامع کاترین از دیگر بنا ها و مکان مورد توجه گردشگران در شهر پوشکین می باشند.

موزه ها

2safar

در کشور روسیه موزه های مختلفی وجود دارد و در کل روسیه سن پترزبورگ از دیگر نقاط کشور موزه ها و گالری های بیشتری دارد. موزه در کشور های مختلف مقصد بسیاری از تور ها گردشگری است و یکی از تفریحات خانوادگی گردشگران به شمار می رود. موزه ها به عنوان یک ویترین، فرهنگ، تاریخ، قومیت و شاخصه های انسانی کشور ها و شهر های مختلف را به نمایش می گذارد. برگزاری جام جهانی 2018 در روسیه این فرصت را مهیا ساخت تا امکان شناخت بیشتر این کشور برای طیف وسیع تری از مردم ایجاد شود.

2safar

سن پترزبورگ هم به عنوان یکی از شهر های میزبان جام جهانی 2018 روسیه و یکی از شهر های مهم روسیه، دارای موزه ها و گالری های مختلفی است که مورد توجه گردشگران قرار دارد. علاوه بر موزه های بزرگی چون هرمیتاژ و موزه ملی روسیه در این شهر ، موزه های مختلفی چون لابیرینتوم (Labirintum) مجموعه بسیار جذاب که در آن کودکان و بازدیدکنندگان به طور عملی و عینی تر قوانین فیزیک، شیمی و زیست شناسی را حس و با روش های ساده ایی آنها را به طور عینی درک می کنند، این مجموعه برای کودکان و بسیاری دیگر از افراد می تواند بسیار لذت بخش باشد.

2safar

آکواریوم اقیانوس آرام نام مجموعه ی دیگری در سن پترزبورگ است که انواع گونه های مختلف جانوران دریایی را نگهداری می کند و به صورت یک آکواریوم بزرگ انواع ماهی ها، پستانداران و بی مهرگان را در معرض بازدید عموم قرار می دهد. در این مجموعه ی بسیار زیبا شما از ماهی ریز تا کوسه ها و جانداران غول پیکر دریایی را خواهید دید.

2safar

موزه آب (The Water Museum) از دیگر موزه های جذاب و دیدنی شهر سن پترزبورگ به شمار می رود. این موزه از ابتدائی ترین شکل آب رسانی و فاضلاب های شهری در دوران گذشته و حتی دوران باستان مجموعه بسیار دیدنی را گردآوری کرده و تحول این بخش را به خوبی به نمایش گذاشته است. علاوه بر اینها گردشگران می توانند از موز هایی چون موزه خطوط راه آهن، حیات وحش، موزه ی پترهوف، موزه ی ایالتی و کاخ کاتچینا بازدید کنند.

2safar

سرگرمی های متنوع سن پترزبورگ

2safar

گردشگران و علاقه مندان فوتبال در روسیه می توانند از سرگرمی های مختلفی در سن پترزبوگ استفاده کنند و از آن میان می توان به روسیه در مینیاتور (Grand Maket Rossiya) اشاره کرد. مجموعه بسیار زیبا از کشور روسیه در مقیاسی بسیار کوچکت است که در مساحتی بالغ بر هشتصد متر مربع ساخته شده و جزییات مختلف تاریخی و گردشری و شهری شهر های مختلف را به نمایش می گذارد.

2safar

یکی از مکان های بسیار جالب در سن پترزبورگ ،کیدبورگ (Kidburg) است. شهری که در آن والدین مسئولیتی نداشته و خود کودک پاسپورت آن شهر به شمار می آیند، در این شهر کودکان با حرفه های مختلف آشنا می شوند و باید یک حرفه و شغل را برای خود انتخاب کنند و یاد بگیرند و درآمد خود را خرج نمایند، اما در کید بورگ یکی از پردآمد ترین شغل ها تمیزی خیابان و از کم درآمدترین شغل ها این شهر می توان به بانکداری اشاره کرد.دیوو- استروف و پارک روپ از دیگر مکان های جذاب برای خانواده ها محسوب می شود.