ناگفته های خلبانان در رابطه با پرواز - قسمت چهارم

ناگفته های خلبانان در رابطه با پرواز - قسمت چهارم

آیا دوست دارید از پشت صحنه ی پرواز بیشتر بدانید و به اطلاعات ویژه ای که خلبانان دارند پی ببرید. با 2Safar همراه باشید.

خلبانان در طول پرواز چرت می زنند.

حدود 43 تا 54 درصد از خلبانانی که در نظر سنجی بریتانیا، نروژ و سوئد شرکت کردند معترف بودند که در طول پرواز چرت می زنند. حتی یک سوم آن ها اذعان کرده اند که پس از بیدار شدن از خواب متوجه شده اند که کمک خلبان نیز همزمان خواب بوده است! پرواز های طولانی ممکن است تا 15 ساعت طول بکشد و نمی توان انتظار داشت خلبانان تمام این مدت بیدار و هوشیار باشند. در واقع به طور رسمی به خلبانان اجازه ی استراحت در طول پرواز های طولانی داده شده است. البته انتظار می رود علاوه بر خلبان اتوماتیک، کمک خلبان در این مدت بیدار باشد و بر اوضاع نظارت کند که ظاهراً همیشه به این شکل نیست.

2safar

هواپیما ها به طور مرتب دچار صاعقه می شوند.

شاید اگر بدانید هواپیما ها تا چه اندازه دچار صاعقه می شوند وحشت کنید و دیگر سوار هوایپما نشوید. بر اساس تحقیقات صورت گرفته یک جت به طور متوسط هر دو سال یک بار دچار صاعقه می شود. البته هواپیما ها با در نظر گرفتن این موضوع طراحی شده اند و سعی شده است داخل هواپیما از هر گونه ولتاژ خارجی در امان بماند. اجزای الکتریکی و باک بنزین هواپیما نیز به دقت از امواج برق خارجی محافظت می شوند. هر چند نمی توان گفت رعد و برق برای هواپیما هیچ خطری ندارد و به ندرت پیش آمده است که سوانح مرگباری در اثر برق در میان ابر ها به وقوع پیوسته اند. به عنوان نمونه در سال 2014 یکی از هواپیما های خط هوایی آلاسکا ایر دچار برق گرفتگی شده و سقوط کرد. اما واقعاً جایی برای ترسیدن نیست و این سوانح به قدری نادر هستند که نمی توان روی آن ها حسابی باز کرد.

2safar

خلبانان در بسیاری از مواقع فراموش می کنند چراغ بسته بودن کمربند ها را خاموش کنند.

ما می دانیم که خلبانان از چراغ مخصوص کمربند ها برای فرستان پیغام های سری به مهمانداران استفاده می کنند. اگر توجه کنید خیلی از مواقع چراغ بسته بودن کمربند برای مدت زیادی روشن می ماند بدون اینکه به نظر برسد شرایطی اضطراری در پرواز وجود داشته باشد یا لزومی بر بسته بودن کمربند باشند. دلیل این امر بسیار ساده است، خلبان صرفاً فراموش کرده چراغ بسته بودن کمربند ها را خاموش کند! البته این به آن معنا نیست که هر وقت این چراغ روشن بود نادیده اش بگیرید و کمربندتان را نبندید. اما اگر در وسط پرواز هستید، هیچ علائمی مبنی بر ضرورت بستن کمربند را مشاهده نمی کنید، چراغ برای مدت طولانی روشن بوده است و ضمناً خود مهمانداران پیوسته در رفت و آمد هستند می توانید در صورت نیاز کمربند خود را باز کرده و به دستشویی بروید.

2safar

کمک خلبانان در واقع خلبان های ماهر و ورزیده هستند.

مردم فکر می کنند کمک خلبان مانند یک کار آموز است که کنار خلبان می نشیند و فقط وقتی خلبان نیاز به استراحت دارد و هواپیما در حالت خلبان اتوماتیک قرار گرفته است به اوضاع نظارت می کند. اما جالب است بدانید کمک خلبانان همان خلبانان با تجربه و ماهر هستند که به عنوان کمکی فعالیت می کنند و از هر نظر آمادگی کنترل هواپیما را دارند. در ضمن اگر در طول پرواز مشکلی برای خلبان اصلی پیش بیاید کمک خلبان می توان تمام مسئولیت های خلبان را به عهده بگیرد.

2safar