ناگفته های خلبانان در رابطه با پرواز - قسمت اول

ناگفته های خلبانان در رابطه با پرواز - قسمت اول

آیا دوست دارید از پشت صحنه ی پرواز بیشتر بدانید و به اطلاعات ویژه ای که خلبانان دارند پی ببرید. با 2Safar همراه باشید.

2safar

خلبانان پیغام های سرّی به خدمه ی پرواز می فرستند.

حتماً پیش آمده است که در طول پرواز پیغام های کوتاهی از طرف خلبان بشنوید که مخاطبش مسافران نیستند و هیچ چیزی از آن ها سر در نیاورید. این بخشی از پیغام های سرّی میان خلبان و خدمه ی پرواز است. حتی این پیغام های سرّی شامل دینگ های روشن شدن یا خاموش شدن چراغ های بستن کمربند نیز می شود. بسته به اینکه چند بار چراغ روشن و خاموش شود یا چند صدای دینگ به گوش برسد، خلبانان پیغامی را با خدمه ی پرواز رد و بدل می کنند. البته تصور نکنید همه چیز به ایمنی پرواز بر می گردد. گاهی روشن و خاموش کردن چراغ یا تعداد دینگ ها برای درخواست مثلاً یک فنجان قهوه است.

سه بار دینگ به معنای یک پیغام فوری است که ممکن است هشداری برای مهمانداران باشد. این هشدار غالباً به وجود شرایط اضطراری یا جوی بر می گردد. مهمانداران با گرفتن این پیغام متوجه می شوند باید مراقب وسایل پذیرایی و غیره باشند چون ممکن است تکان های هواپیما زیاد شود.

2safar

یازده دقیقه از پرواز شما می تواند خطرناک باشد.

به لحاظ آماری سفر های هوایی ایمن ترین سفر ها هستند و فقط حدود یک در ده هزار امکان دارد در یک سانحه ی هوایی صدمه ببینید یا جان خود را از دست بدهید. بر طبق همین آمار بیشتر سوانح هوایی در طول یازده دقیقه از زمان پرواز رخ داده اند. شرکت هوایی بوئینگ با بررسی سوانح هوایی اعلام کرده است که بین سال های 2007 تا 2019، 48 درصد سوانح مرگبار هوایی در سه دقیقه ی اول پرواز و یا هشت دقیقه ی پایانی اتفاق افتاده اند. در نتیجه اگر ترس از پرواز دارید همین یازده دقیقه بترسید و بقیه ی تایم پرواز را در آرامش بگذرانید.

2safar

در صورت بروز سانحه ی هوایی، مسافران فقط 90 ثانیه زمان برای فرار دارند.

صادقانه بگویید آخرین باری که به توصیه های ایمنی قبل از پرواز با دقت گوش کرده اید چه زمانی بوده است؟ اغلب مسافران حوصله ی گوش کردن به این توصیه های تکراری را ندارند و هیچ توجهی به آن ها نمی کنند. با این وجود اگر بدانید در صورت بروز سانحه ای و فرود اضطراری فقط 90 ثانیه وقت برای فرار دارید شاید دفعه ی بعد این توصیه ها را جدی تر بگیرید. شما هیچ ثانیه ای را نباید از دست بدهید، بنابراین وقتی مهمانداران راه های خروج اضطراری را نشان می دهند آن ها را دقیقاً به خاطر بسپارید و تعداد ردیفی که با این در ها فاصله دارید در حافظه ثبت کنید.

به عنوان مثال در سال 2013 سانحه ای برای پرواز شماره ی 214 آسایانا رخ داد. این پرواز که با 291 مسافر و 16 خدمه در سان فرانسیسکو مجبور به تخلیه ی مسافرانش در 90 ثانیه گردید. کسانی که توانستند از داخل هواپیما فرار کنند آن هایی بودند که راه خروج اضطراری را به خوبی به خاطر سپرده بودند و سرعت عمل بیشتری داشتند.

2safar