ناگفته های خلبانان در رابطه با پرواز - قسمت پنجم

ناگفته های خلبانان در رابطه با پرواز - قسمت پنجم

آیا دوست دارید از پشت صحنه ی پرواز بیشتر بدانید و به اطلاعات ویژه ای که خلبانان دارند پی ببرید. با 2Safar همراه باشید.

دلیلی برای نگرانی درباره ی چاله های هوایی وجود ندارد.

چاله های هوایی و شرایط نا مساعد جوی دلیل شماره یک ترس و اضطراب مسافران است اما به گفته ی خلبانان اصلاً جای نگرانی نیست و پرواز در میان چاله های هوایی همانند رانندگی در یک جاده ی پر از گودی و بلندی است. در واقع چاله های هوایی فقط موجب تکان های بیشتر هواپیما شده و مسافران را آزار می دهند وگرنه خطر دیگری ندارند. بر اساس نتایج تحقیقات، هواپیما های امروزی در بدترین شرایط جوی آزمایش می شوند و اگرچه مواجهه با چالش های هوایی مسافران را می ترساند اما هیچ آسیبی به هواپیما نمی زند. اگر چه مواردی پیش آمده است که مسافران به خاطر تکان های هواپیما آسیب دیده اند اما تنها به دلیل نبستن کمربند و گوش ندادن به توصیه های ایمنی بوده است.

2safar

حتی اگر هر دو موتور هواپیما از کار بیفتد، باز هم هواپیما قادر است به سلامت فرود بیاید.

شاید برایتان آرامش بخش باشد اگر بدانید در صورت بروز بد ترین فاجعه که از کار افتادن هر دو موتور هواپیما است، همچنان شانس نجات یافتن دارید. البته پیش از هر چیز بدانید احتمال از کار افتادن هر دو موتور هواپیما بسیار ناچیز است اما حتی اگر این اتفاق بیفتد هواپیما می تواند صحیح و سالم فرود بیاید و جان سالم به در ببرید زیرا خلبان 20 تا 30 دقیقه زمان خواهد داشت تا اقدامی صورت دهد. البته خدا می داند پس از آن که دیگر صدای موتور هواپیما را نشنیدید چه حالی پیدا خواهید کرد و تضمینی در کار نیست تا رسیدن به زمین سکته نکنید!

2safar

خلبانان می توانند مسافران بی ادب و درد سر آفرین را بازداشت کنند.

خلبانان نمی توانند مسافری را دستگیر کنند، چون این تصمیمی است مسئولان روی زمین باید بگیرند، با این وجود خلبانان حق بازداشت مسافران را دارند. این حق از طریق یک معاهده ی بین المللی که 180 کشور آن را امضا کرده اند به خلبانان داده شده است. در واقع هر مسافری که امنیت سایر مسافران را به خطر بیندازد یا رفتاری آزار دهنده بروز دهد می تواند توسط خلبان بازداشت شده و پس از به زمین نشستن هواپیما به مقامات تحویل داده شود. وقتی پای امنیت پرواز و جان مسافران مطرح باشد هر اقدامی مجاز شمرده می شود.

2safar

سنگ کلیه بین خلبانان رایج است.

آیا تا به حال از خود پرسیده اید که خلبانان می توانند هر زمان که بخواهند به دستشویی بروند یا خیر؟ چنان چه چنین ذهن کنجکاوی دارید ما اطلاعات دسته اولی برایتان حاضر کرده ایم. خلبانان نمی توانند همان لحظه ای که نیاز دارند الزاماً به دستشویی بروند و بنابراین مشکل سنگ کلیه بین این گروه از مشاغل رایج است. در کنار مشکل دستشویی، عدم نوشیدن آب کافی نیز دلیل دیگری برای به وجود آمدن سنگ کلیه در خلبانان است. پس از واقعه 11 سپتامبر پلیس فدرال ایالات متحده قوانین سختگیرانه ای درباره ی ورود و خروج خلبانان از کابین را وضع کرده و وضعیت دستشویی رفتن را حتی از قبل پیچیده تر ساخته است.

2safar