نحوه ی انتقال پول به روسیه

نحوه ی انتقال پول به روسیه

پیدا کردن یک مرکز خدمات پولی

قبل از انتقال پول به روسیه باید شهر و محل اقامت خود را مشخص کنید تا بتوانید سیستم انتقال پول و مرکز خدمات رسانی در این خصوص را تعیین کنید. اگر در شهرهای بزرگ روسیه اقامت دارید باید لیست سرویس های انتقال را چک کرده و مناسب ترین مرکز برای خدمات انتقال و دریافت پول را انتخاب کنید.شما می توانید لیست مراکز خدماتی انتقال پول را به صورت آنلاین و یا از دفاتر فرستنده ی پول دریافت کنید و مرکز دریافت پول در شهر مورد نظرتان را تعیین کنید. در روسیه، معمولا بانک ها و ادارات پست به عنوان مراکز خدمات دارای با امکان انتقال وجه و مدیریت پولی نیز عمل می کنند.

2safar

نحوه ی انتقال پول

قبل از انتقال پول به روسیه فرد فرستنده پول باید دارای کد شناسایی و پاسپورت باشد. بسیاری از سرویس های خدمات انتقال پول به صورت آنلاین فعالیت دارند و شما باید اطمینان لازم در خصوص وب سایت های مورد استفاده را داشته باشید.

2safar

برای انتقال پول باید در ابتدا اطلاعات دقیق شخص و هویت شخصی فرد دریافت کننده ی پول در روسیه (مانند نام خانوادگی، نام و..) و مبلغ انتقالی به روسیه را ارائه کنید.در نظر داشته باشید که به عنوان یک قانون و قاعده، ارائه دهندگان این خدمات مبلغی را به عنوان کمیسیون در هنگام محاسبه ی نهایی وجوه کسر می کنند. گاهی اوقات آدرس دقیق فرد دریافت کننده پول در روسیه باید عنوان شده باشد اما این موضوع یک قاعده به شمار نمی رود و تنها ذکر شهر محل اقامت فرد دریافت کننده ی پول کفایت می کند.

2safar

مراکز انتقال دهنده پول ، به فردی که پول را به روسیه انتقال می دهد، یک رسید و شماره ی پیگیری خواهند داد، که شخص دریافت کننده پول، این شماره و یا رسید را باید در هنگام دریافت وجه به همراه خود داشته باشد و از آن نگهداری کند، چرا که در صورت بروز اشتباه و سهل انگاری می توان از آن استفاده کرد.

نحوه دریافت پول

2safar

قبل از مراجعه به مرکز سرویس های خدماتی پول، شما از اطلاعات ارسالی(شماره ی رسید، مبلغ، کشور انتقال دهنده، اطلاعات شخصی) فرد فرستنده پول اطمینان حاصل کنید. در هنگام مراجعه به مراکز خدماتی وجوه انتقالی به همراه داشتن گذرنامه برای تایید اطلاعات شخصی تان ضروری است. به عنوان یک قاعده، مبلغ ارسالی با همان ارز انتقال داده شده به صورت نقد به شما داده می شود.

هزینه های انتقال

2safar

هزینه های انتقال پول در روسیه به کل مبلغ انتقالی شما و کشور فرستنده پول نیز بستگی دارد. در اغلب موارد، در صورتی که شما از سرویس های خدماتی انتقال وجوه مالی روسیه استفاده کنید، هزینه های جابه جایی مالی شما نسبت به استفاده از سرویس های انتقال دهنده پول بین المللی ارزان تر و مقرون به صرفه تر خواهد بود. میانگین کسر هزینه ی انتقال پول در سرویس های داخلی روسیه 1-2% درصد است که در مقایسه با 2-5% در سرویس های بین المللی برای شما مقرون به صرفه تر است.

2safar

زمان و سرعت انتقال وجه شما به سرویس های مورد استفاده و سرویس های انتقال دهنده ی پول بستگی دارد، که به طور معمول روند انتقال پول در بیشتر سرویس های ارائه شده بیشتر از 24 ساعت نخواهد بود. اما سرویس های سریع تر با عنوان سرویس های سفارشی نیز برای موقعیت های ضروری در دسترس شما قرار دارند، که شما با استفاده از این سرویس ها زمان انتقال پول خود را بسیار کاهش خواهید داد. در سرویس های سفارشی زمان انتقال پول به 10 تا 15 دقیقه می رسد. اما باید به این نکته توجه داشته باشید که این سرویس ها هزینه های بیشتری را نیز در بر خواهند داشت و در طرح های ارائه شده ی توسط مراکز خدمات انتقال پول کمیسیون بیشتری برای این نوع سرویس ها در نظر گرفته شده است. شما باید قبل از استفاده از سرویس های مختلف انتقال پول کمیسیون و هزینه ی انتقال پول را به دقت مورد بررسی قرار دهید.

2safar

محدودیت های سرویس های انتقال پول

2safar

به طور کلی، در تمامی سرویس های انتقال دهنده ی پول محدودیت هایی برای میزان و مبلغ انتقال پول در یک دوره زمانی مشخص مثل محدودیت انتقال پول در 24 ساعت در نظر گرفته شده است. انتقال پول بالاتر از حد تعیین شده و مبالغ بیشتر از سقف که آن نیز از طرف ارائه دهندگان خدمات انتقال پول تعیین می شود، نیاز مند پر کردن فرمی تحت عنوان LPMY (فرم انتقال مبالغ بالا) است که 24 ساعت بررسی آن از طرف شرکت ارائه دهنده ی سرویس انتقال پول طول می کشد. در هنگام انتقال پول محدودیت های تعیین شده ی سرویس ها را از شرکت ها و مراکز انتقال پول مورد بررسی قرار دهید و قوانین و مقررات مربوط به انتقال پول را به دقت مطالعه کنید.

تبادل ارز در روسیه

آوردن ارز خارجی به روسیه

2safar

قوانین روسیه برای به همراه آوردن پول نقد محدودیت هایی را وضع کرده است که بر اساس این قوانین شما مجاز خواهید بود تا سقف 10 هزار دلار ( معادل این رقم در دیگر ارز ها را نیز شامل می شود) را به صورت نقد وارد خاک روسیه کنید. این محدودیت مالی تنها شامل پول نقد می شود و هیچ محدودیتی برای کارت های اعتباری و نقل و انتقالات پولی برای شما وجود ندارد.

مبادله ی ارز

2safar

شما در روسیه می توانید در بانک ها و مراکز مبادله ارز خاص(صرافی ها) ارز خود را به روبل تبدیل کنید. پیدا کردن این مراکز که با علامت LED نشان داده می شوند، برای شما کار دشواری نخواهد بود و شما می توانید با توجه به نرخ ارز دلار و یورو تبادل ارز خود را در این نقاط انجام دهید.مراکز مبادله ارز ساعت کاری بسیار متنوع و متغییر دارند و بسیاری از آنها به صورت 24 ساعته در تمامی روزهای هفته در دسترس شما خواهند بود. به محض ورود به خاک روسیه در فرودگاه های مقصد، امکان تبدیل ارز به روبل برای شما امکان پذیر است که البته نرخ ارز تبادلی در مراکز مبادله ی فرودگاه نسبت به مراکز مبادله ی ارز در درون شهر گران تر محاسبه می شود. در روسیه خرید و پرداخت کالا و خدمات با استفاده از روبل صورت می گیرد و شما نمی توانید از دیگر ارز های خارجی خود استفاده کنید.

2safar

رعایت نکات امنیتی مالی

2safar

در هنگام در یافت پول نقد از باجه ها و دستگاه های خودپرداز نکات و اقدامات ایمنی عمومی را رعایت کنید و به هشدار های امنیتی در این خصوص نیز توجه داشته باشید. هیچکدام از رمز ها و کد ها مربوط به کارت های اعتباری خود را به کسی نگویید و هنگام وارد کردن پسورد یا همان رمز کارت در هنگام استفاده از دستگاه ها و باجه های خودپرداز و در موقع خرید و پرداخت کالا ها و خدمات، دقت داشته باشید که پسوردتان را از دیگر افراد پنهان کنید. قبل از گرفتن پول نقد از دستگاه های خود پرداز از عدم وجود وسایل جانبی (روی کلید ها دستگاه و ورودی کارت دستگاه) بر روی دستگاه خودپرداز اطمینان حاصل کنید و مطمئن شوید که دستگاه های سرقت کارت و اطلاعات کارت، بر روی دستگاه خودپرداز به منظور کلاهبرداری از مشتریان نصب نشده باشد و دیگر نکات ایمنی برای جلوگیری از سرقت پول نقد برداشتی تان را نیز رعایت کنید.

2safar

نرخ ارز

2safar

بر اساس قوانین روسیه نرخ های بانک مرکزی در وب سایت اختصاصی این بانک به صورت روزانه تعیین می شود. این در حالی است که هر بانک و مرکز مبادله بر اساس نرخ های تعیین شده توسط بانک مرکزی و نرخ ارز بین المللی مسکو، نرخ ارز تعیین شده ی خود را به مشتری ارائه می کند . نرخ ارز در هر بانک در مقایسه با نرخ رسمی CB تا 10% اختلاف مجاز است. البته این امکان وجود دارد که هزینه های ارز در هنگام تبدیل ارز در ارقام بالا، سود بیشتری نیز در بر داشته باشند.

2safar

شما برای تبدیل ارز در مبالغ کم (کمتر از 40 هزار روبل) می توانید بدون گذرنامه این پروسه را انجام دهید وارز تان را به روبل و با برعکس تبدیل کنید، اما بهتر است که همیشه مدارک و اسناد خود را به همراه داشته باشید. هنگام تبدیل ارز رسیدی به مشتری داده می شود که بر اساس آن مقدار ارز خارجی، مبلغ آن ارز به روبل و نرخ کمیسیون مبادله ارز در آن مشخص خواهد شد.

برداشت نقد از ATM(دستگاه های خودپرداز)

2safar

یکی دیگر از مسیرهایی که شما می توانید پول نقد دریافت کنید، استفاده و برداشت پول نقد از دستگاه های ATM(دستگاه های خود پرداز) است. البته همه ی دستگاه های ATM(دستگاه های خود پرداز) امکان ارائه ارز خارجی را ندارند و به طور معمول این امکان برای شما در دستگاه های ATM(دستگاه های خود پرداز) شعبات بانک ها خارجی در روسیه مهیا خواهد بود.

انواع ارز ها

2safar

برای شما این امکان وجود دارد تا بتوانید دلار آمریکا و یورو را در تمامی مراکز مبادله ی ارز به روبل تبدیل کنید. اگر یک ارز دیگر در محل خاصی تبدیل می شود شما می توانید از طریق آنلاین و اینترنت اطلاعات لازم و مورد نیازتان را بدست بیاورید و از قبل از مراکز و ارز های مبادله ایی آنها مطلع شوید.

2safar

اسبر بانک(Sberbank)، بانک دولتی روسیه است که شما می توانید تمامی ارز های خارجی را در آنجا مبادله کنید. آلفا بانک(Alfa Bank) هم بزرگترین بانک تجاری و خصوص روسیه به شمار می رود که از نخستین حامیان جام جهانی فوتبال در منطقه به شمار می رود و در تمامی شهر میزبان جام جهانی 2018 دارای شعبه نیز هست.

پرداخت کارت اعتباری

2safar

شما می توانید از طریق کارت اعتباری هزینه های خود را پرداخت نمایید. به طور کلی استفاده از کارت های اعتباری در روسیه گسترش یافته و در تمامی شهر ها به ویژه در شهر های بزرگ این امکان در دسترس شما قرار دارد.استفاده از کارت های اعتباری بانک، برای شما این فرصت را ایجاد می کند که خود بانک به صورت خودکار پول تان را در هنگام خرید و یا پرداخت خدمات به روبل تبدیل کرده و از مبلغ کارت شما کسر می کند. این روش پرداخت برای شما اقتصادی تر نیز به شمار می رود، چرا که تبدیل ارز با توجه به نرخ داخلی بانک انجام می گیرد و ممکن است بهتر از نرخ مبادله ی ارز باشد.

کارت و پول نقد

سیستم های پرداخت در روسیه

2safar

در روسیه شما تنها می توانید خرید و پرداخت نقد هزینه های تان را با روبل انجام دهید. در روسیه انواع کارت های اعتباری بین المللی نیز مورد پذیرش هستند و اطلاعات مربوط به پذیرش کارتهای مختلف در مراکز خرید را می توانید در هنگام ورود به صورت برچسب ببینید. البته برای احتیاط بهتر است که قبل از سفارش در رستوران ها و یا کافه ها از کارت های مورد پذیرش آن محل اطمینان حاصل کنید.

پرداخت خرید ها

2safar

بر خلاف اکثر فروشگاه های کشور های اروپایی، در فروشگاه روسیه محدودیتی برای خرید با کارت های اعتباری تعیین نشده و سقف حداقل خریدی وجود ندارد.در صورتی که خرید شما بیش از هزار روبل باشد، ممکن است از شما درخواست پاسپورت کنند، بنابراین بهتر است که همیشه پاسپورت تان را به همراه داشته باشید.

2safar

براساس مقررات روسیه، کارت های اعتباری در کیوسک ها، بازار های محلی و یا در هنگام استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی مورد پذیرش نخواهند بود و در خارج از شهر های بزرگ هم شما با چنین مشکلی رو به رو هستید و در رستوران ها، فروشگاه ها و حتی هتل های غیر از شهر های بزرگ روسیه معمولا کارت ها اعتباری مورد پذیرش قرار نمی گیرند. بنابراین 2safar به شما پیشنهاد می کند که همیشه پول نقد(روبل) به همراه خود داشته باشید.

دستگاه های خودپرداز

2safar

دستگاه های خودپرداز در نقاط مختلف شهر های روسیه، در خیابان ها، مراکز خرید، شعب بانک ها، فروشگاه ها، داروخانه ها و سایر مکان ها و مراکز به راحتی در دسترس شما قرار دارند. بیشتر دستگاه های خودپرداز و پوز های کارت های اعتباری از دارنده ی کارت درخواست رمز ورود می کنند.2safar به شما پیشنهاد می کند که پیش از سفر به روسیه بانک خود را مطلع کنید. پیش از سفر به روسیه شما باید از حداکثر میزان قابل برداشت خود از طریق کارت اعتباری تان در خارج از کشور مطلع باشید و این را باید از بانک صادر کننده کارت اعتباری تان بپرسید.

رعایت نکات امنیتی مالی

2safar

در هنگام در یافت پول نقد از دستگاه های خودپرداز نکات ایمنی را رعایت کنید هیچکدام از رمز های کارت های اعتباری خود را به کسی نگویید و هنگام وارد کردن رمز کارت دقت کنید که رمز تان را به صورت مخفیوارد کنید. قبل از گرفتن پول نقد از دستگاه های خود پرداز از عدم وجود وسایل جانبی (بر روی کلید ها دستگاه و ورودی کارت دستگاه) بر روی دستگاه خودپرداز اطمینان حاصل کنید و مطمئن شوید که دستگاه های سرقت کارت و اطلاعات کارت، بر روی دستگاه خودپرداز به منظور کلاهبرداری از مشتریان نصب نشده باشند.

هزینه ی خدمات

2safar

اکثر دستگاه های خودپرداز در قبال خدماتی که ارائه می دهند، کمیسیونی را که از طرف بانک تعیین می شود، از کارت شما کسر می کنند که در صفحه ی نمایش دستگاه به تایید شما می رسد و در رسید دریافتی تان نیز ذکر می شود.

خدمات بازدید کنندگان

2safar

در دستگاه های خود پرداز روسیه منوی انگلیسی نیز وجود دارد که در صورت وجود شعبه بانک شما در روسیه شما می توانید پول نقد را از آن شعبه دریافت کنید که تبدیل ارز نیز توسط همان دستگاه با نرخ ارز داخلی بانک صورت می گیرد و هزینه ی کمتری نیز برای شما خواهد داشت. پس قبل از سفر اطلاعات مربوط به شعب بانک خود را دریافت نمایید.