نکاتی که لازم است در سفر به هند بدانید

نکاتی که لازم است در سفر به هند بدانید

هفتمین کشور وسیع دنیا و دومین کشور پر جمعیت دنیا با تاریخ و فرهنگ بسیار پر بارش توریست ها را از همه جا به سوی خود می خواند. هند سرزمینی پر راز و رمز است که انواع نژادها، مذاهب، فرهنگ ها و افرادی که به زبان های مختلف تکلم می کنند در کنار یکدیگر زندگی مسالمت آمیزی دارند. برای افرادی که به آثار باستانی، طبیعت زیبا، معماری سحر انگیز، شناخت انسان ها، فرهنگ ها و آیین های مختلف علاقه مند هستند، هند می تواند نخستین گزینه برای انتخاب مقصد سفر باشد.

در این مقاله قصد داریم شما را با نکات مختلفی که لازم است قبل از سفر به هند بدانید آشنا کنیم. این نکات راهنمایی هایی هستند که آشر فرگوسن، جهانگردی که بیش از هشت بار در طول ده سال به هند سفر کرده است با ما در میان می گذارد و شامل انواع نکات فرهنگی، حفظ سلامتی و یا امنیت می شود. با2Safar همراه باشید.

2safar

نکاتی در ارتباط با خوردن غذا در هند

1. در هند فقط و فقط غذای تازه بخورید چون احتمال مسمومیت غذایی وجود دارد و اگر در طول سفر بیمار شوید، تمام لذت سفرتان مختل خواهد شد.

2. از خوردن سالاد، آبمیوه و هر چیزی خامی پرهیز کنید. سبزی و میوه با وجودی که شسته می شوند، اما آب شستشو تمیز نیست و آلوده است. البته این خطر در هتل های لوکس و معتبر وجود ندارد اما در رستوران ها از سفارش سالاد یا آب میوه خودداری کنید.

2safar

3. فقط در رستوران های معتبر غذا بخورید و قبل از رفتن به رستوران نظرات مردم و به خصوص توریست ها را در مورد رستوران بخوانید. بهتر است در رستوران هایی که توسط تورلیدر شما انتخاب یا تأیید می شوند غذا بخورید. هند جای ماجراجویی مربوط به غذا نیست. از رفتن به رستوران های ناشناس خودداری کنید.

4. از غذاهای خیابانی صرف نظر کنید، حتی اگر عاشق این نوع غذاها هستید یا به نظرتان ارزان تر و به صرفه تر هستند. امتحان کردن این غذاها به احتمال مریض شدنش نمی ارزد.

2safar

5. از قرص های پروبیوتیک و چارکول استفاده کنید زیرا در جلوگیری از دلدرد و اسهال بسیار مناسب هستند.

6. غذاهی خیلی تند نخورید. هندی ها غذا را بی اندازه تند می کنند و اگرچه خود آن ها به این تندی عادت دارند اما معده ی شما اذیت خواهد شد.

2safar

7. بهتر است در طول سفر گیاهخوار بشوید. هند کمترین مصرف گوشت را به نسبت جمعیت در جهان دارد و به همین خاطر گوشت هایی که در هند پیدا می شوند احتمالاً تازه و سالم نیستند. ضمن اینکه خوردن گوشت گاو در آیین هندو حرام است. توصیه ی من به شما این است که در هند گیاهخوار بشوید (البته نه خام گیاهخوار)، تا خیالتان بابت مسمومیت از طریق گوشت راحت باشد.

8. پرخوری نکنید. هیچ چیزی به مقدار کمش شما را بیمار نخواهد کرد اما اگر باکتری در غذای شما وجود داشته باشد و شما پرخوری کنید، احتمال بیماری افزایش می یابد. در هند کمتر غذا بخورید تا نه تنها از بیماری دور بمانید، که هنگام بازگشت به خانه از کاهش وزن خوشحال شوید!

2safar

9. با دست غذا بخورید. این کار نه تنها مفرح است بلکه تمیز ترین وسیله ی غذا خوری در اطراف شما احتمالاً دستانتان هستند! البته مایع ضد باکتری شسشتوی دست را فراموش نکنید.

10. رستوران های محلی بوفه های "هر چی می توانی بخور" به قیمت فقط یک دلار ارائه می دهند. وضعیت بهداشتی این بوفه ها جای سؤال دارد و بهتر است از آن ها دوری کنید. رستوران های شلوغ بهترین انتخاب هستند.

11. اگر به خانه ی یک خانواده ی هندی برای صرف شام دعوت شدید، با خوشحالی بپذیرید. هندی ها در خانه هایشان بهترین غذاهایی که در زندگی تان خورده اید را سرو می کنند. فقط حواستان باشد آب شیر ننوشید و فقط غذای پخته بخورید. ضمناً سریع غذا نخورید چون اگر زود محتویات بشقاب غذایتان را تمام کنید، میزبان مجدداً برایتان غذا می کشد و انتظار دارد حتماً غذایتان را بخورید.

2safar

نکاتی در ارتباط با رفع تشنگی در هند

1. فقط آب معدنی بنوشید زیرا آب شیر آلوده است.

2. زیاد آب بنوشید. هند کشوری گرم و خشک است و شما روزی حداقل به نوشیدن دو لیتر آب احتیاج دارید.

3. اگر در گردش های خارج از شهر به آب معدنی دسترسی نداشتید، با تصفیه کننده آب را به دقت تمیز کنید. پس از استفاده از فیلتر تصفیه کننده ی آب، از قرص لادین استفاده کنید تا خیالتان راحت تر شود.

2safar

4. آب نارگیل برای رفع تشنگی عالی است و در هند نیز به وفور یافت می شود. حتی اگر دچار دلدرد شدید، آب نارگیل برای معده تان مفید است. فقط خوب دقت کنید که چاقوی بریدن نارگیل و نی به حد مطلوبی تمیز باشند.

5. چای در هند یک نوشیدنی دوست داشتنی و همچنین کمکی برای معده در هضم غذا است. اول صبح چای زنجبیل بنوشید. از آن جا که آب چای جوشیده است از نظر سلامتی نیز خیالتان راحت تر از سایر نوشیدنی هاست. بهتر است در سفر به هند لیوان خودتان را همراه ببرید و با آن نوشیدنی هایتان را صرف کنید. قیمت چای در هند بیشتر از ده روپیه نیست.

2safar

6. از کوکاکولای خنک غافل نشوید. کوکا احتمالاً باکتری های معده ی شما را با خود می شوید و می برد!

7. از پذیرفتن یخ در نوشیدنی هایتان اجتناب کنید. یخ از آب تصفیه نشده درست می شود و احتمال آلودگی اش زیاد است. نوشیدنی هایی مانند کوکا را با قرار دادن در یخچال خنک کنید.

8. فقط با آب معدنی مسواک بزنید و به خودتان نگویید آب را قورت نخواهید داد. آلودگی از طریق لثه ها مستقیماً وارد جریان خون می شود.

9. هنگام دوش گرفتن دهان خود را به هیچ وجه باز نکنید تا ناخواسته آب نخورید.

10. در رودخانه های مقدس مثل گنگ آب تنی نکنید. ممکن است این کار برایتان وسوسه انگیز باشد زیرا به نظر تجربه ای جادویی می رسد اما باید چشمان خود را حتماً ببندید و مطمئن شوید که آب نخواهید خورد. این کار در هر حال ریسک خودش را دارد.

2safar

نکاتی در ارتباط با جلوگیری از کلاهبرداری در هند

1. اگر چیزی ظاهراً به عنوان هدیه به شما داده شود، احتمال زیادی وجود دارد که اهدا کننده از شما درخواست پول کند. این تکنیک در هند بسیار متداول است. بنابراین اگر کسی چیزی به عنوان هدیه به شما تعارف کرد قبلش مطمئن شوید واقعاً هدیه است و قرار نیست پولی بابتش پرداخت کنید.

2. برای خرید به فروشگاه هایی بروید که قیمت اجناس در آن ها ثابت است و از جاهاییکه لازم است برای پایین آوردن قیمت چانه بزنید اجتناب کنید. فروشندگان در هند به راحتی می توانند سر شما را کلاه بگذارند و جنسی را به چند برابر قیمت اصلی به شما بفروشند. حتی اگر چانه بزنید و قیمت را پایین بیاورید، باز هم آن جنس را به قیمت واقعی نخواهید خرید.

2safar

3. به گداها پول ندهید زیرا چنان چه به یک گدا پول بدهید موج گداها بر سر شما آوار خواهند شد. ضمن اینکه اغلب گداها در هند در کار خرید و فروش مواد مخدر هستند و شما با کمک به آن ها در واقع به تجارتشان یاری می رسانید.

2safar

4. مراقب راننده های تاکسی و به خصوص رانندگان ریکشاها باشید. رانندگان در هند به کلاهبرداری مشهور هستند و تمام تلاش خود را به کار می بندند که پول بیشتری از شما بگیرند(گاهی حتی تا پنج برابر کرایه). قبل از سوار شدن قیمت را طی کنید. در طول راه با جی پی اس گوشی خود مسیرتان را چک کنید چون راننده ها تمایل دارند شما را به هتل اشتباهی ببرند و بعد پول بیشتری برای رفتن به هتل اصلی از شما بخواهند. حتی بهتر است از قبل با راننده اتمام حجت کنید که چنان چه مسیر را به درستی بلد نیست، شما هیچ کرایه ی اضافه ای پرداخت نخواهید کرد.

2safar

5. سعی کنید سر و کارتان با دفاتر اطلاعات توریستی نیفتد. آن ها معمولاً به هیچ کامپیوتری مجهز نیستند و تنها چیزی که به شما می گویند این است تمام قطارها یا هتل ها به خاطر رویدادی پر هستند و هیچ اطلاع به درد بخوری به شما نمی دهند.

6. گداها برای فریب دادن شما ممکن است ترفندهای به خصوصی به کار ببندند. مثلاً در فروشگاه ها کودکان از شما درخواست می کنند برایشان خودکار بخرید یا بزرگسالان درخواست شیر دارند. شما دلتان به رحم می آید و کالای مورد نظر آن ها را برایشان خریداری می کنید، اما آن ها با فروشنده تبانی کرده اند و بعداً آن کالا را به فروشگاه پس داده و پولش را می گیرند.

7. در خیابان از مردم غذا یا نوشیدنی نخرید چون احتمال اینکه آن ها قابل اعتماد نباشند زیاد است. مثلا ممکن است نوشیدنی قبلاً باز شده باشد و محتویات داخلش متفاوت باشد.

8. در مورد تبدیل پول بسیار احتیاط کنید. در این مورد از راهنمای تور خود درخواست کنید صرافی مطمئنی به شما معرفی کند. به هیچ وجه به دلالان خیابانی یا حتی صرافی های به ظاهر آبرومند اعتماد نکنید.

2safar

9. با دقت باقیمانده ی پول خود را بشمارید. حتی اگر از جای معتبری خرید می کنید، همان جا و مقابل صندوق باقی پول خود را شمارش کنید. از ماشین حساب موبایلتان استفاده کنید تا فروشنده متوجه شود حواس شما جمع است و کلاه سرتان نمی رود.

10. از هند زیور آلات و سنگ های تزئینی نخرید چون تقلبی هستند مگر آن که به دنبال خرید سوغاتی و یادگاری باشید و با دانستن تقلبی بودن آن ها خواهان خریدشان شوید. در این صورت به حد کافی چانه بزنید و قیمت را پایین بیاورید چون قیمتی که فروشندگان محلی می گویند چندین و چند برابر قیمت اصلی این زیور آلات است.

11. کلاهبرداران باندهای مافیایی در هند فعالیت گسترده دارند و مراقب باشید در دام آن ها گرفتار نشوید. آن ها معمولاً در ایستگاه های قطار، اطراف جاذبه های توریستی مانند تاج محل و هتل های ارزان قیمت هستند. کار آن ها سرقت، سوء استفاده از سادگی توریست ها و فروختن بلیط های تقلبی به آن ها و کلاهبرداری هایی از این قبیل است.

2safar

12. در سفر به هند توصیه می شود بیمه ی خوبی برای خود خریداری کنید که نه تنها خدمات سلامتی، بلکه سرقت و کلاهبرداری را نیز پوشش دهد. به این شکل خیالتان تا حد زیادی آسوده خواهد بود.

13. سعی کنید اجناس را به قیمتی که مردم محلی و بومی می خرند، خریداری کنید. به این منظور در فروشگاه ها به پولی که هندی ها برای کالایی می پردازند دقت کنید یا سعی کنید با مردم ارتباط برقرار کرده و قیمت اجناس را از آن ها بپرسید.

2safar

14. سیم کارت خریدن در هند تا حدودی مشکل است و نیاز به کاغذ بازی و پر کردم فرم ها و غیره دارد. اگر در جایی خیلی راحت و بدون تشریفات به شما سیم کارت بفروشند، احتمالاً آن سیم کارت تقلبی است و یا شارژ ندارد. از دفاتر رسمی مخابراتی مانند ایرتل یا آدیا سیم کارت خود را تهیه کنید.

نکاتی در ارتباط با نحوه ی رفتار در معابد هندو

1. با خود هدیه ای به معبد ببرید. این هدیه می تواند چند شاخه گل باشد. پس از ورود به معبد هدیه ی خود را به نشانه ی احترام در پای مجسمه ی اصلی معبد بگذارید.

2safar

2. حتماً کفش های خود در ورود به معبد در بیاورید. بهترین محل برای قرار دادن کفش هایتان همان فروشگاهی است که از آن گل می خرید چون آن ها مراقب کفش هایتان خواهند بود اما اگر در بیرون از معبد کفش ها را در بیاورید، احتمال دزدیده شدنشان زیاد است. به خصوص اگر کفش هایتان شیک یا گران قیمت باشد.

2safar

3. بهتر است در گوش خود گوشی بگذارید تا از سر و صداهای معبد در امان بمانید. داخل معابد در هند بسیار شلوغ است و هر نوع صدایی از صدای زنگ گرفته تا جیغ بچه و سر و صدای نگهبانان از گوشه و کنار به گوش می رسد. اگر صداهای بیرون را فیلتر کنید بهتر می توانید از فضای روحانی معبد استفاده کرده و لذت ببرید.

4. مقداری پول خُرد برای صدقه همراه داشته باشید. افراد زیادی در معبد از شما درخواست پول خواهند کرد. در حالی که لازم نیست به همه ی آن ها پول بدهید، اما حدود ده روپیه برای صدقه به همراه داشته باشید. این مقدار کافی است.

2safar

5. در معابد جای خلوتی بیابید، چشمان خود را ببندید و به مدیتیشن بپردازید. یکی از این دلایلی که مردم زیادی به هند سفر می کنند وجود همین معابد است. با هر دین وآئینی بازدید از معابد هندو تجربه ای بی نظیر است. جو خاص و منحصر به فرد حاکم بر این معابد بر هیچ بازدید کننده ای پوشیده نیست. باید شخصاً تجربه اش کنید تا به مفهومش پی ببرید.

2safar

6. اگر می خواهید بدون صف و شلوغی به مقابل مجسمه ی اصلی معبد بروید، به دفتر معبد مراجعه کرده و با پرداخت 5 تا 10 دلار یک بلیط ورودی وی آی پی برای خود تهیه کنید. به این صورت مجبور نخواهید بود زیر آفتاب در صف بایستید و می توانید زمان بیشتری را در مقابل مجسمه صرف کنید. پرداخت این هزینه معقول و به صرفه است.

2safar

7. یک راهنمای معبد استخدام کنید تا به طور خصوصی معبد را به شما معرفی کرده و تمام اطلاعات لازم را در اختیار شما بگذارد. از آن جا که معابد هندو معماری شگفت انگیزی دارند و در ضمن به لحاظ روحانی نیز راز و رمز های فراوانی در این معابد نهفته است، استفاده از یک راهنما می تواند بسیار مفید باشد. برای این کار نیز به دفتر معبد رفته و درخواست راهنمایی انگلیسیزبان کنید و تأکید داشته باشید که انگلیسی اش قوی و لهجه اش خوب باشد. در ضمن روی قیمت از قبل توافق کنید و چانه بزنید.

2safar

8. اگر بازدید از معابد به طور روزانه برایتان اهمیت دارد، در هتل های نزدیک معابد اقامت کنید. به این شکل هم رفت و آمد شما به معبد آسان تر خواهد بود و هم می توانید کفش ها و وسایل قیمتی خود را در هتل بگذارید و با خیالی آسوده به معبد بروید.

نکاتی در ارتباط با پول در هند

1. پول خود را در فرودگاه چنج نکنید. صرافی های فرودگاه در هندگران ترین نرخ تبدیل را دارند. اگر نیاز مبرمی به روپیه دارید فقط چند هزار روپیه در فرودگاه بگیرید و بقیه ی پول خود را در صرافی های معتبر سطح شهر چنج کنید.

2safar

2. اسکناس های درشت خود را مخفی کنید و هرگز مقابل مردم محلی آن ها را نمایان نسازید. فقط پول خُرد های خود را دم دست بگذارید. در صرافی نیز از متصدی بخواهید به شما بیشتر پول خُرد بدهد تا اسکناس های درشت.

3. در تمام سفرها لازم است به دقت مراقب پول خود باشید، اما این موضوع در هند اهمیت ویژه ای دارد. در سفر به هند لازم است حتماً کیف گردنی استفاده کنید و پول و پاسپورت خود را در این کیف گذاشته و کیف را زیر بلوز خود مخفی نمایید. استفاده از جیب های مخفی داخلی در لباس یا جوراب نیز گزینه ی خوبی است. به هیچ وجه پول خود را در کیف دستی خود و یا جیب های بیرونی لباس قرار ندهید. کمی پول خُرد در حد مصرف روزمره داخل جیب و کیف خود بگذارید که در مغازه ها مجبور نشوید پول را از کیف گردنی خود خارج کنید.

2safar

نکاتی در ارتباط به برقرای ارتباط با مردم در هند

1. زبان بدن مردم هند را بیاموزید. مردم هند عادت دارند منظور خود را با حرکات سر و دست به دیگران برسانند. قبل از سفر به هند چند ویدئوی یوتیوب یا فیلم هندی ببینید و به حرکات دست و سر مردم دقت کنید. این کار تجربه ای مفرح است و یادگرفتن آن برایتان جالب خواهد بود.

2safar

2. معنای بله را بیاموزید. بله در هند فقط به معنای پاسخ مثبت نیست. مردم هند از جمله فروشندگان و رانندگان تاکسی وقتی منظور شما را نمی فهمند مرتب کلمه بله یا در واقع یِس را تکرار می کنند. در واقع یِس به معنای این است که"نمی دانم چه می گویی و بیشتر توضیح بده".

3. مردم هند انگلیسی را خوب می فهمند و صحبت می کنند. به خاطر سال ها استعمار هند توسط انگلستان زبان انگلیسی به نوعی زبان رسمی هند محسوب می شود. اما لازم است بدانید حتی اگر به زبان انگلیسی تسلطی نسبی دارید، احتمال دارد در برقراری ارتباط در هند دچار مشکل شوید. دانستن لهجه ی انگلیسی مردم هند تا حد زیادی دشوار است و خوب است قبل از سفر تا حدودی با این لهجه آشنایی پیدا کنید.

2safar

4. در برقراری ارتباط با مردم هند بسیار صبور باشید. آسان نیست که طرف مقابل در پایان هر جمله ی شما یِس بگوید و چیزی از حرف های شما سر درنیاورد، اما صبر و حوصله را در خود تقویت کنید. یکی از لذات و همچنین درس های سفر برقراری ارتباط با مردمی با فرهنگ های مختلف است. اگر حوصله نداشته باشید، هیچ ارتباطی صورت نمی گیرد به خصوص که مردم هد در این باره کند رفتار می کنند. پس بهتر است قبل از سفر بدانید چه چیزی انتظارتان را می کشد و برایش آماده باشید.

2safar

5. کمی زبان محلی بیاموزید و فقط به زبان انگلیسی خود متکی نباشید. اگر جملاتی به زبان هندو بدانید به فرهنگ مردم هند نزدیک تر خواهید شد و کمک ها و راهنمایی های خیلی بیشتری از مردم دریافت خواهید کرد.

6. اگر در برقراری ارتباط با مردم دچار مشکل شدید و منظور مردم را نفهمیدید یا نتوانستید منظور خود را به خوبی برسانید، سعی کنید بیشتر به جنبه ی فان و بامزه ی این قضیه نگاه کنید و عصبانی نشوید. مطمئن باشید بعد از سفر به ماجراهایی که در این مکالمه ها داشته اید خواهید خندید و برای دیگران این مکالمات را به عنوان جوک تعریف خواهید کرد. پس از ابتدای سفر به خود بگویید قرار است کیف کنید و سرگرم شوید و هیچ چیز شما را ناراحت نخواهد کرد.

2safar

7. در سفر به هند و برقراری ارتباط با مردم لازم است بدون هیچ پیش فرض ذهنی، بدبینی، بی اعتمادی و موضع بالا به پایین باشید. مردم هند به سرعت فضای ذهنی شما را متوجه می شوند و با شما دقیقاً مثل خودتان رفتار خواهند کرد. اگر نگاهی تحقیر آمیز داشته باشید، حتماً تحقیر خواهید شد. اگر بی اعتماد باشید، کسی به شما اعتماد نخواهد کرد. در واقع رفتار مردم هند همچون آینه ای است که تمام رفتار های شما را به خودتان بازتاب خواهد کرد.