نکات مهم برنامه ریزی برای یک سفر فوق العاده

نکات مهم برنامه ریزی برای یک سفر فوق العاده

برای داشتن تعطیلاتی عالی و خاطره انگیز، برنامه ریزی خوب مهم ترین قدم است. بعضی مردم سفر با تور را انتخاب می کنند تا بیشتر برنامه ریزی توسط مجریان تور انجام گیرد و بار کمتری بر دوش خود حس کنند. اگرچه این تصور تا حد زیادی درست است و بسیاری از عوامل مهم سفر توسط لیدر و آژانس مسافرتی شما تعیین می شود، اما همچنان نقش شما از اهمیت بالایی برخوردار است. ما برخی از مهم ترین نکاتی که لازم است در برنامه ریزی خود برای سفر لحاظ کنید برای شما آماده کرده ایم. خواندن این مقاله ی مفید را قویاً به دوستداران سفر پیشنهاد می کنیم. با 2Safar همراه باشید.

2safar

1. گزینه های خود را برای انتخاب مقصد به دو برسانید.

دنیا پهناور است و صد ها مقصد درخشان و رؤیایی برای سفر شما وجود دارد. اما برای انتخاب این مقصد لازم نیست تک تک شهرها و کشورهای مختلف را بررسی کنید و تمام پکیج های تور را زیر و رو نمایید تا به انتخاب ایده آل برسید. اساساً انتخاب ایده آل در اینجا مفهومی ندارد. شما لازم است چند ویژگی کلی برای سفرتان در نظر بگیرید اعم از میزان هزینه، نوع تعطیلات که ساحلی است یا شهری و یا طبیعت گردی و فعالیت هایی که قصد دارید در این سفر انجام دهید. بر این اساس دو مقصد را انتخاب کرده و سپس بین این دو با بررسی دقیق تصمیم بگیرید. در مورد انتخاب مقصد سفر پیش از این مطالبی در 2Safar به خوانندگان خود عرضه کرده ایم. حتماً آن مقالات را پیش از انتخاب مقصد خود مرور نمایید. نکته ی مهم در اینجا انتخاب از میان دو مقصد است نه صدها مقصد.

2safar

2. به فکر خاطره ساختن و خلق نوستالژیا از سفر خود باشید.

هر سفر شامل سه مرحله است: آماده شدن برای سفر و انجام تدارکات لازم، خود سفر که ممکن است مثلاً یک هفته طول بکشد و سرانجامبازگشت و خاطره ی سفر که قرار است یک عمر با شما باقی بماند و تبدیل به نوستالژیا شود. در برنامه ریزی خود لازم است برای هر مرحله ی سفر طرحی داشته باشید. بیشتر مردم قبل از سفر شادترین زمان را دارند اما هنگام اتمام سفر و بازگشت احساس اندوه می کنند. دلیل این موضوع بیشتر به این برمیگردد که برای مرحله ی اول و دوم بیش از مرحله ی سوم برنامه ریزی کرده اند. شما برای زمان بازگشت از سفر و از سر گیری زندگی عادی و روزمره در کنار داشتن خاطره ای خوب و بدون احساس دلگرفتگی نیز باید از قبل برنامه ریزی کنید.

2safar

شاید حتی لازم باشد طوری تاریخ سفر خود را برنامه ریزی کنید که فردای روز رسیدن از سفر مجبور به رفتن به سر کار نباشید. عصر جمعه بدترین زمان برای بازگشت است. یکی دیگر از کارهایی که لازم است انجام دهید مرتب کرده خانه پیش از عازم شدن است. بازگشت به یک خانه ی شلوغ و کثیف بعد از یک سفر لذت بخش شادی انسان را کاملاً مختل می سازد و در احساس اندوه پس از سفر نقش مهمی دارد. ضمناً می توانید یک برنامه ی شاد برای زمان بازگشت تدارک ببینید. مثلاً با دوستان یا خانواده ی خود دیدار کنید و عکس های سفر را در کنار هم تماشا کنید و به بازگویی خاطرات شیرین بپردازید.

2safar

3. سفرهای طولانی الزاماً بهتر نیستند.

ما دارای دو ذهن متفاوت هستیم. ذهنی که در لحظه حاضر است و وقایع را تجربه می کند و ذهنی که در گذشته سیر می کند و خاطرات را به یاد می آورد. جالب است بدانید برای ذهنی که به یاد می آورد، در هنگام تجدید خاطرات مدت زمان و تعداد روزهای سفر ملاک چندان مهمی نیست. گاهی خاطرات خوشی که ما از یک سفر سه یا چهار روزه داریم بیش از یک سفر چند هفته ای است. بهتر است روی کیفیت بیشتر از کمیت تمرکز داشته باشید. اگر بودجه یا زمان مرخصی شما محدود است برای یک سفر کوتاه برنامه ریزی کنید و منتظر پس انداز بیشتر یا تعطیلاتی طولانی نباشید. ضمن اینکه سفرهای بیشتر از یک هفته خستگی زیادی به دنبال دارند و احتمال اینکه شما از هفته ی دوم به همان اندازه هفته ی اول لذت ببرید کمتر است.

2safar

4. یکی از وقایع خوب سفر را برای روز آخر نگه دارید.

تحقیقات نشان می دهد اولین ها و آخرین ها بیشتر برای انسان خاطره ساز و ماندگار می شوند. اگر به شما لیستی از اسامی افراد دهند و از شما بخواهند آن ها را به خاطر بسپارید، احتمالا اسامی اول و آخر لیست بیشتر در حافظه تان نقش می بندد. حتی احتمال به یاد نگه داشتن اسامی آخر بیشتر از اول است. در سفر از این نکته کمک بگیرید و یکی از مهم ترین خاطرات سفر را برای آخر نگه دارید. به این ترتیب نه تنها در طول سفر چیزی وجود دارد که چشم به راهش باشید و از لذت انتظار برخوردار شوید بلکه با خاطره ای شیرین سفر خود را به اتمام می رسانید و احتمالاً خاطره ی روز آخر پررنگ ترین خاطره ی سفر شما خواهد بود.

2safar

5. یادگاری های فراوانی از سفر جمع کنید.

یادگاری های سفر فقط محدود به اشیائی که شما از گیفت شاپ ها خریداری می کنید نیستند. سعی کنید از همان روزهای قبل از سفر که در حال برنامه ریزی هستید یادگاری ها را جمع کنید. این یادگاری ها شامل یادداشت های شما از نقاط دیدنی و چیزهایی که برای سفر احتیاج دارید، بلیط ها و غیره می شوند. در طول سفر بلیط های ورودی اماکن مختلف، بروشور ها و غیره را دور نیندازید و به عنوان یادگاری نگه دارید. پس از بازگشت پوشه ای برای خاطرات سفر خود اختصاص دهید و تمام یادگاری ها را به همراه تعدادی عکس در این پوشه بگذارید. شما به این ترتیب لذت و حال و هوای سفر را در گوشه ای برای خود حفظ کرده اید. شاید باور نکنید که در برخی روزهای غمگین یا شلوغ زندگی همین پوشه ها چطور حال شما را عوض خواهند کرد و شادی گذشته را بار دیگر در قلب شما زنده خواهند ساخت.

2safar