هشت کاری که به محض نشستن در هواپیما باید انجام دهید

هشت کاری که به محض نشستن در هواپیما باید انجام دهید

اگر فکر می کنید پیدا کردن صندلی تان در هواپیما و قرار دادن بارهایتان در محفظه ی بالای سر تنها کارهایی هستند که در هواپیما باید انجام دهید اشتباه می کنید و نیاز به تجربه ی بیشتری در سفر های هوایی دارید. در این مقاله به هشت کار مهمی که در آغاز پرواز باید انجام دهید می پردازیم. آن ها را به خاطر بسپارید.

2safar

اطراف خود را با یک دستمال آنتی باکتریال تمیز کنید.

هیچ راه بهتری برای گفتن این حقیقت وجود ندارد: هواپیماها از شدت کثیفی حال به هم زن هستند. اگر میزان آلودگی فضای داخل هواپیما را بدانید شاید کلاً از خیر مسافرت های هوایی بگذرید! اما هر مشکلی راه حلی دارد. کافی است یک بسته دستمال مرطوب آنتی باکتریال دم دست داشته باشید و به محض نشستن میز جلوی صندلی، دسته های صندلی، بدنه ی هواپیما (اگر صندلی کنار پنجره می نشینید و قصد دارید به آن قسمت تکیه دهید)، کمربند و خلاصه هر جایی که قرار است دست بزنید را حسابی تمیز کنید. اگر صندلی شما مجهز به تلویزیون است تمیز کردن کنترل تلویزیون را از خاطر نبرید. در این کار تنبلی به خرج ندهید چون ممکن است حداکثر پنج دقیقه از زمان شما را بگیرد اما نتایجی که به دست می آورید عالی هستند.

2safar

جهت تهویه ی هوای صندلی خود را تنظیم کنید.

حال که صحبت از آلودگی است، بهتر است از نقش مهم تهویه ی مخصوص صندلی خود غافل نشوید. اگر کسی در اطراف شما نشسته و یک بیماری واگیر دار داشته باشد، احتمال سرایت آن بیماری به شما زیاد است. قصد ترساندن شما را نداریم اما برای اینکه از اقدامات احتیاطی غافل نشوید به عنوان یک نمونه عرض می کنیم که اگر کسی در هواپیما بیماری واگیر دار سارس داشته باشد، تا هفت ردیف اطراف خود را می تواند آلوده سازد. درجه ی تهویه را روی کم یا متوسط گذاشته و جهت آن را مستقیماً بالای سر خود تنظیم کنید به صورتی که جریان هوا را روی پاهای خود حس نمایید. مبادا تهویه را خاموش کنید که با این کار احتمال اینکه ویروس های هواپیما به شما سرایت کنند خیلی بالا می رود. اگر احساس سرما کردید پتو یا شالی روی خود بیندازید.

2safar

تعداد ردیف هایی که صندلی شما با راهروی خروج اضطراری فاصله دارد را بشمارید.

به شما اطمینان خاطر می دهیم که هیچ کدام از هزاران قربانی سوانح هوایی از قبل خبر نداشته اند که هواپیمایشان قرار بوده سقوط کند! بنابراین اگر در زمره ی افرادی هستید که توجهی به توصیه های ایمنی قبل از پرواز ندارید در حق خودتان ظلم کرده اید. در اوج خوشبینی لازم است برای بدترین حوادث آماده باشید. در وهله ی اول همواره بکوشید صندلی خود را حد الامکان نزدیک به راهروی خروج اضطراری انتخاب کنید چون در صورت بروز حادثه ای ناگوار مسافرانی که نزدیک تر به درهای خروج هستند بیشتر شانس زنده ماندن دارند. احتمال فرود اضطراری هواپیما را همیشه در نظر بگیرید. علاوه بر این به محض نشستن بر روی صندلی موقعیت خود را در کابین هواپیما بررسی کرده و تعداد ردیف هایی که با راهروی درهای اضطراری فاصله دارید بشمارید. ممکن است در تاریکی قادر به دیدن اطرافتان نباشید و دانستن موقعیت صندلی تان در هواپیما کمک زیادی به شما خواهد کرد.

2safar

چک کنید که جلیقه ی نجات در زیر صندلی شما هست یا خیر

با وجودی که خدمه ی پرواز در آغاز هر روز جلیقه های نجات تک تک صندلی ها را چک می کنند، اما در بین پرواز ها این کنترل صورت نمی گیرد. متأسفانه برخی مسافران جلیقه های نجات را می دزدند و از هواپیما خارج می سازند. بنابراین این احتمال وجود دارد که جلیقه ی نجات شما سرجایش نباشد. وقتی روی صندلی تان نشستید، به سرعت وجود جلیقه ی نجات را چک کنید چون برای ایمنی شما وجود این جلیقه ضروری است. اگر جلیقه سر جایش نبود فوراً خدمه ی پرواز را در جریان قرار دهید تا جلیقه ی دیگری برای شما بیاورند.

2safar

وسایل راحتی پرواز خود را دم دست بگذارید.

پس از آن که از بهداشت صندلی خود مطمئن شده و نکات ایمنی را چک کردید، نوبت آن می رسد که فکری به حال راحتی خود در طول پرواز کنید. اگر کیف خود را در محفظه ی بالای سر می گذارید حتماً هر چه لازم دارید از داخلش بردارید. چیزهای مورد نیاز شما ممکن است گوشی همراه، هندزفری، بالش سفری، شال، جوراب، بطری آب، گوش گیر، چشم بند، کتاب و ... باشد. دقت کنید که شما تا زمان خاموش شدن چراغ بسته بودن کمربند ها قادر به بلند شدن از جای خود نخواهید بود و این زمان ممکن است سی دقیقه به طول بینجامد. پس هر چه لازم دارید همان ابتدای پرواز دم دست بگذارید.

2safar

از هدفون خود استفاده کنید.

اگر نمی خواهید از همان آغاز سفر گیر یک همسفر پر حرف بیفتید، هرچه زودتر هدفون یا هندزفری خود را روی گوش هایتان قرار دهید چون این کار خود به نشانه ی "لطفاً با من حرف نزنید" است. البته در طول آموزش های ایمنی پرواز حتماً هدفون را برداشته و گوش دهید و همچنین در لحظه ی تیک آف هندزفری را فقط در یکی از گوش های خود بگذارید.

2safar

آدامس بجوید.

اگر گوش هایتان حساس هستند حتماً هنگام تیک آف و ارتفاع گرفتن هواپیما آدامس بجوید تا از گرفتن گوش هایتان اجتناب کنید. به دلیل تغییر فشار هوای داخل هواپیما ممکن است گوش درد شوید و آدامس کمک مؤثری در جلوگیری از این موضوع خواهد داشت.

2safar

مطمئن شوید که مانیتور صندلی تان به درستی کار می کند.

در پرواز های طولانی این مانیتور ها نجات بخش هستند و سر شما را با انواع فیلم، بازی و موسیقی گرم می کنند. قبل از تیک آف حتماً مانتیور را چک کرده و با کنترلش نیز کار کنید تا مطمئن شوید همه چیز مرتب است. اگر چیزی درست کار نکند مهمانداران فرصت دارند صندلی شما را عوض کنند، در غیر این صورت حداقل باید تا پایان تیک آف و گاهی تا پایان سفر صبر کنید!

2safar