ویزای روسیه

ویزای روسیه

انواع ویزا و قوانین کلی

ویزای توریستی

لازم به ذکر است در صورت خرید تور از 2safar مشاورین ما در بخش ویزا شما را در تکمیل این مدارک کمک خواهند کرد.

برای دریافت ویزای توریستی روسیه شما باید مدارک زیر را داشته باشید:

2safar

1- از پاسپورت یا گذرنامه ی خارجی باید حداقل 2 صفحه خالی باشد و حداقل 6 ماه تا پایان زمان اعتبار پاسپورت فاصله وجود داشته باشد.

2- دو نسخه از فرم درخواست ویزا روسیه را پر کرده و به همراه یک عکس امضا کنید(آن را به صورت آنلاین در وب سایت کنسولگری وزارت امور خارجه فدراسیون روسیه پر کنید).

3- یک عدد عکس 3.5 در 4.5 (که در برخی از کشور ها برای اخذ ویزا دو عکس لازم است).

4- اصل و کپی از یک بیمه نامه که در خاک روسیه معتبر باشد.

5- سند، رسید یا قرارداد شما با آژانس گردشگری که مورد تایید بوده و این آژانس گردشگری مجوز فعالیت در روسیه و برگزاری تور های خارجی را داشته باشد.

2safar

فرم های ویزای در کشور های مختلف ساختار متفاوتی دارند. فرم ویزای فدراسیون روسیه به زبان روسی و زبان کشوری که درخواست کننده، تابعیت آن را داراست، ارائه می شود، در صورتی که فرم درخواست ویزا به زبان مورد نظرتان وجود نداشت می توانید از زبان انگلیسی استفاده کنید. فرم های در خواست ویزایی که شما باید آن را پر کنید در یک طرف چاپ شده اند.(در حالی برای شهروندان بریتانیا، کانادا، ایالات متحده و گرجستان به صورت دوطرف کاغذ است).

2safar

ویزای شخصی

اگر شما قصد سفر به روسیه را دارید و دوستان، آشنایان و بستگانی را در روسیه دارید، می توانید از طریق ویزای خصوصی به این کشور سفر کنید. در خصوص مراحل درخواست ویزای مسافرتی شخصی ،باید تمامی مراحل طی شده در روند درخواست ویزای توریستی را بگذرانید اما بجای تاییدیه ی تور و آژانس گردشگری، باید یک دعوت نامه رسمی از یک شهروند فدراسیون روسیه را ارسال کنید. سند اصلی باید در اداره مرکزی خدمات مهاجرتی فدرال فدراسیون روسیه ثبت شود.

2safar

اسناد را به کجا ارسال کنید

نحوه ی ارائه و تسلیم مدارک برای درخواست ویزا در برخی از کشور ها به طور سنتی انجام می گیرد و باید اسناد مورد نیاز را به کنسولگری روسیه تحویل دهید. اما در برخی از کشور ها، این روند از طریق برخی شرکت ها انجام می گیرد. به طور مثال، در بریتانیا ، فنلاند و کره جنوبی درخواست ویزای روسیه از طریق شرکت VFS اداره می می شود. در حالی که در برخی دیگر از کشور های اروپایی شرکتVHS مسئولیت بررسی و انجام پروسه ی درخواست ویزای روسیه را برعهده دارند. در ایالات متحده ی آمریکا هم این کار توسط ILS USA انجام می شود. اما برای آگاهی بیشتر در این خصوص می توانید فهرست دقیق این پروسه را در سایت خدمات کنسولی وزارت امور خارجه فدراسیون روسیه پیدا کنید.

2safar

انواع ویزا و قوانین کلی

مدارک اضافی

2safar

در روند درخواست ویزا از کشور روسیه، با توجه به کشور متبوع شما، که از طریق آن درخواست ویزای روسیه را دارید، ممکن است اسناد و مدارک دیگری علاوه بر روند معمول در خواست ویزا وجود داشته باشد. برای مثال کنسولگری روسیه در برخی از کشور های مدارکی چون اسناد مالی و مدارک تایید شده منابع مالی کافی برای سفر به روسیه و بازگشت به کشورتان را الزامی می دانند. شهروندان تعداد مشخصی از کشور ها نیز با توجه به قوانین کنسولی این کشور، در هنگام درخواست ویزای روسیه باید بلیط بازگشت شان را نیز ارائه بدهند.شهروندان کشور هایی چون عراق، کره شمالی، هند، ایران، چین، سوریه، ترکیه و چندین کشور دیگر نیز مشمول اجرای چنین قاعده ایی هستند. در موارد خاص، شهروندان ایالات متحده هم باید در هنگام ارسال درخواست های ویزا بلیط پرواز خود را ارائه کنند.

هزینه ی ویزا

2safar

هزینه ی ویزا های مختلف به کشور ارائه دهنده ی درخواست ویزا، نوع ویزای درخواستی و فوریت پردازش آن بستگی داشته و متفاوت خواهد بود. به عنوان یک قاعده ی کلی، هزینه ی کنسولی و هزینه تهیه ی ویزای روسیه به نرخ و هزینه ویزای آن برای شهروندان کشورهای مختلف وابسته و منطبق خواهد بود. برای مثال، هزینه صدور ویزای غیر فوری برای شهروندان ایالات متحده در حدود 160 دلار است، این در حالی است که همین نوع ویزای روسیه برای شهروندان اتحادیه اروپا 35 یورو می باشد.

زمان صدور و پردازش ویزا

2safar

مدت زمان استاندارد و معمول در روند صدور ویزا بین 4 تا 20 روز کاری است. اما معمولا دوره ی زمانی و مدت زمان مورد نظر برای صدور ویزا به نوع ویزا و کشوری که درخواست صدور ویزا در آن اعمال شده، بستگی دارد. اما همین روند در موقعیت های ضروری و فوریت صدور ویزا، با دو برابر شدن هزینه های صدور ویزا در یک تا سه روز برای افراد صادر می شود.

سفر به همراه کودکان

2safar

به همراه داشتن کودکان در سفر هم، در روند درخواست و صدور ویزا اعمال می شود. در صورتی که کودک در گذرنامه پدر و مادر قرار داشته باشد، او هم در ویزا قرار خواهد داشت. در چنین موقعیت هایی یک فرم جداگانه برای کودکان مورد نیاز نخواهد بود و تنها یک عکس ، تمام مدارک مورد نیاز برای کودک در پاسپورت والدینش به شمار می رود، که باید به درخواست پدر و مادر اضافه شود. اگر خود فرزند دارای گذرنامه باشد، روند درخواست ویزا و پر کردن فرم های مورد نیاز باید انجام گرفته و ارائه شود. در هنگام درخواست ویزای چند بار ورود برای کودکان، یک ویزای مجزا بدون در نظر داشتن اینکه کودک در گذرنامه والدین ثبت شده یا نه، صادر خواهد شد.

همراه داشتن حیوانات

2safar

مطابق با قوانین روسیه، ورود گربه و سگ به همراه مسافرین به این کشور، هیچ ممنوعیت قانونی ندارد و هر شخص می تواند دو حیوان را به همراه داشته باشد.البته برای ورود آنها گذرنامه بین المللی دامپزشکی مورد نیاز خواهد بود، که در کشور مبدا صادر خواهد شد. باید به این نکته توجه داشته باشید که شرایط و هزینه های حمل و نقل حیوانات را قبل از خرید بلیط هواپیما و یا خطوط ریلی مورد بررسی قرار دهید. سرویس های حامل حیوانات هم الزامات و هزینه های خاص خود را دارند.

2safar

حیوانات را می توانید از طریق خدمات و سرویس های پست گمرکی که برای چنین اقداماتی طراحی شده اند و نیز از طریق گذرنامه های دامپزشکی به روسیه انتقال دهید، چنین خدمات گمرکی هم در فرودگاه ها و بنادر شهر های مختلف روسیه از جمله سوچی، سنت پترزبورگ و مسکو فعالیت دارند.

همراه داشتن دارو در سفر به روسیه

2safar

شهروندان خارجی و گردشگران عازم به روسیه می توانند دارو های مختلفی را برای استفاده شخصی در روسیه به همراه داشته باشند(حتی دارو هایی که در روسیه ثبت نشده باشند) و هیچ محدودیتی را در بر ندارد، مگر آنکه داروی مورد نظر شما حاوی مقدار بالای مواد مخدر و مواد روانگردان باشد.در چنین مواردی دارو های حاوی مواد قوی مخدر و سمی ممنوع می باشند اما در صورتی که شما دستور العمل پزشک و پرونده ی پزشکی مورد تایید و ترجمه شده به زبان روسی و به شکل قانونی را به همراه داشته باشید، در چنین موقعیت هایی دارو های فوق الذکر هم قابل حمل به روسیه خواهند بود. این موارد هم دارای روند و پروسه ی قانونی می باشند.

2safar

همچنین در هنگام ترک روسیه، هیچ گونه محدودیتی در خصوص حمل دارو های مختلف نخواهید داشت به استثنای به همراه داشتن مواد مخدر و روانگردان.

مسئولیت های مربوط به ویزا

2safar

به خاطر داشته باشید که نقض قوانین در روسیه از سوی گردشگران و شهروندان میهمان کشور روسیه، جرایم مالی را به دنبال خواهد داشت. در صورتی که شهروندان کشور های خارجی در زمان اعتبار ویزای شان در روسیه از این کشور خارج نشوند و یا اینکه قوانین مربوط به اقامت در روسیه را نقض کرده باشند، مرتکب تخلف اداری شده اند و جریمه ی بین 2 هزار تا 5 هزار روبل و اخراج از روسیه برای آنها به دنبال خواهد داشت.

بیمه

2safar

بیمه ی حوادث یکی از قوانین الزام آور روسیه به شمار می رود و برای گرفتن روادید و ورود به خاک روسیه داشتن بیمه یکی ملزومات صدور ویزا محسوب می شود. برای کشور هایی که با روسیه دارای روابط بالایی هستند و شهروندان این کشور ها برای ورود به خاک روسیه نیازی به ویزا ندارند هم، داشتن بیمه یکی از الزامات قانونی است و بدون بیمه ممکن است مجوزی داده نشود.

2safar

به طور معمول، این بیمه ها برای مسافران هزینه درمانی در حدود 30 هزار یورو را پوشش می دهد.بیمه های استاندارد هزینه هایی شامل هزینه های پزشکی در درمان سرپایی و بستری در بیمارستان، هزینه ی کمک های دندانپزشکی، اورژانس ها و همچنین در صورت بستری شدن و مرگ والدین هزینه ی بازگشت فرزندان به کشور مطبوعشان را پرداخت می کنند.

2safar

این نکته را به یاد داشته باشید که در روسیه همواره بیمه نامه ی تان را همراه داشته باشید. به همراه داشتن بیمه، در مواقع مورد نیاز می تواند به شما در شرایط غیر مترقبه و حوادث احتمالی کمک کرده و سرعت انجام امور و تماس با شرکت طرف بیمه ی شما برای امور مالی را افزایش بدهد.

2safar

در روسیه برای کمک رسانی و امداد به شهروندان روسیه و شهروندان دیگر کشور های میهمان در این کشور، یک سرویس مراقبت های اورژانسی به صورت عمومی فعال است، که در صورت بروز سانحه و حوادث مختلف می توانید با شماره ی تلفن 112 (شماره ی برای تماس های اضطراری) یا 103 تماس بگیرید، این شماره ها برای کمک های پزشکی و امداد های فوری پزشکی طراحی شده اند.

بستری شدن در بیمارستان

2safar

یکی از خدماتی که توسط بیمه ی حوادث برای مسافران در نظر گرفته شده است، احتمال بستری شدن و انجام روند درمانی بیمار در بیمارستان است. که بر اساس مقررات هزینه بستری شدن بیمار در بیمارستان و انجام مراقبت های پزشکی از افراد در بیمه درمانی گنجانده شده است. اگر شما در روسیه دچار حادثه ایی شده اید، و (خود تان یا افراد همراه و کسی که به شما کمک می کند) با مرکز فوریت های اورژانسی تماس گرفت و یک آمبولانس عمومی را درخواست کرد، باز هم باید باشرکت بیمه ی طرف قرار دادتان تماس بگیرید. چرا که بر اساس بیمه نامه های حوادث این شرکت بیمه است که محل گذرندان روند درمانی و بیمارستانی که باید به آن مراجعه کنید، را مشخص می کند. بسیاری از بیمه نامه ها به شما این امکان را خواهند داد که روند درمانی و انجام مراقبت هی پزشکی را در خانه و یا محل اقامتتان انجام دهید.

قوانین گمرکی و اظهار نامه هنگام خروج از روسیه

2safar

روسیه کشوری با تنوع و قدمت قومی، فرهنگی و تاریخی بالاست وآثار، اقلام و کالاهای بسیاری به عنوان سوغات روسیه شناخته می شوند، که دارای قدمت تاریخی و فرهنگی بسیاری بوده و ساخته شده و تولید نقاط مختلف این کشور می باشند.اگر شما مایل به خرید اجناس و اقلام سوغاتی از روسیه هستید و می خواهید با خود کالاها و صنایع دستی و بومی متفاوت روسی را به کشور تان ببرید، در سراسر مرز های روسیه آثار و تولیدات بسیاری را خواهید یافت.

2safar

در روسیه بسیاری از هنرمندان و تولید کنندگان کالا ها و سوغات های دست ساز زیبایی (صنایع چوبی و آثار حکاکی شده و نقاشی شده، نقاشی ها و صنایع دستی،کالا های ساخته شده با سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی، پارچه های کتان و کالای ارزشمند دیگری)را تولید می کنند. علاوه بر صنایع دستی و تولیدات محدود دست ساز هنرمندان روس، کارخانه های بسیاری نیز این اقلام را به شکل انبوه و با قیمت پایین تر، تولید و به بازار عرضه می کنند . در روسیه می توانید یادگاری ها و نشان های بسیار زیبایی را در فروشگاه های عتیقه فروشی های شهر های مختلف روسیه پیدا وخریداری کنید.

2safar

از این رو، بر اساس مقررات فدراسیون روسیه ، سازمانی تحت عنوان میراث فرهنگی روسیه (Rosokhrankultura ) که تحت نظارتوزارت فرهنگ این کشور قرار دارد، بر صادرات و خروج اجناس، کالا ها و کلیه آثاری که شامل میراث فرهنگی این کشور می باشد، نظارت می کنند. بر این اساس، آثار فرهنگی، هنری، عتیقه جات، کتاب های قدیمی به عنوان گنجینه های فرهنگی به شمار می روند،اقلامی که بیش از صد سال قدمت داشته باشند، بخشی از آثار میراث فرهنگی و باستانی روسیه محسوب شده و بر اساس قانون،صادرات میراث و گنجینه ی فرهنگی این کشور ممنوع می باشد.

2safar

اما، این ممنوعیت خروج کالا شامل تمامی صنایع و آثار فرهنگی و تاریخی نمی باشد وبر اساس مقررات سازمان نظارت بر آثار فرهنگی روسیه، تمامی آثار علمی و هنری، لباس ها و مدال های نظامی و لوازم جانبی آنها، نقاشی ها، مجسمه ها، مینیاتور ها، مدال ها و دیگر جوایز و کالاهای فرهنگی و هنری دیگر که بیش از پنجاه سال قدمت داشته باشند، مشمول ممنوعیت صادرات نخواهند بود و خروج آنها با نظارت سازمان میراث فرهنگی روسیه هیچ گونه منع قانونی نخواهد داشت.

2safar

لیست اسناد مورد نیاز برای خروج گنجینه های فرهنگی از سوی فدراسیون روسیه:

2safar

1- اظهار نامه ی حق خارج کردنآثار فرهنگی ارزشمند از روسیه

2- کپی اسنادی که حق مالکیت دارنده ی کالاهای فرهنگی که دارای پیشینه ی تاریخی هستند را برای صادرات و یا خروج از روسیه تایید می کند.

3- مدارک ارزیابی کارشناس و متخصصین فرهنگی برای ارزش گذاری کالاهای که مشمول میراث فرهنگی هستند و جزئی از گنجینه ی فرهنگی به شمار می روند.

4- رسید های هزینه های واریز شده به حساب دولت روسیه برای صدور حق خروج کالا های میراث فرهنگی

5- فهرست به همراه توضیحات اقلام مشمول میراث فرهنگی

6- کپی سند هویت شخص متقاضی و مالک کالاهای فرهنگی

7- عکس های مربوط به آثار

2safar

خارج کردن، تمامی آثار و کالا هایی که بخشی از میراث فرهنگی روسیه به شمار می روند، ممنوع بوده و به همراه داشتن این اقلام بدون اسناد مرتبط و مناسب برای خروج از روسیه، از سوی اداره ی گمرک فدراسیون روسیه مصادره می شود و صاحبان و مالکین این آثار و کالاها، ممکن است تا نیمی از ارزش اثر و کالای مورد نظر، جریمه شوند. طبق این قانون، کالاهای سوغاتی مدرن و آثار فرهنگی که به عنوان کالای صنعتی در سطح انبوهی تولید می شوند، جزء میراث فرهنگی روسیه به شمار نرفته و مشمول این قانون نمی باشند.

2safar

علاوه بر این موارد، در خصوص همراه داشتن برخی دیگر از کالا ها در هنگام خروج از روسیه نیز محدودیت هایی وجود دارد. براین اساس، بدون هیچ تشریفاتی گردشگران و میهمانان کشور روسیه می توانند خاویار(خاویار قرمز تا 5 کیلوگرم و خاویار سفید یا سیاه را تا حدود 250 گرم ) و دیگر نوشیدنی های روسیه را نیز با توجه به محدودیت های هواپیمایی به همراه داشته باشند. در خصوص همراه داشتن خاویار خرید آن از فروشگاه های معتبر و بزرگ را به شما توصیه می کنیم، چرا که در صورت خرید از فروشگاه ها غیر مجاز باعث می شود که این کالا ها در چمدان بسته بندی شده و امکان خراب شدن و ریختن آنها بسیار خواهد بود، لذا در خصوص خاویار های سیاه به طور ویژه نحوه بسته بندی در امکان خراب شدن آن اهمیت دارد. در خصوص به همراه داشتن نوشیدنی های روسیه نیز داشتن رسید خریدشان ضروری به شمار می رود. از این رو، در صورت تمایل به خرید آثار ارزشمند فرهنگی روسیه می توانید در نقاط مختلف به ادارات فرهنگی مربوط به این امور مراجعه کنید:

- مسکو

اداره ی فرهنگ وزارت فرهنگ فدراسیون روسیه در ناحیه ی مرکزی. تلفن: +7(499)3464415

- سوچی

اداره ی فرهنگ وزارت فرهنگ فدراسیون روسیه در نواحی فدرال جنوبی و قفقاز شمالی، اداره ی کنترل و نظارت بر حفاظن میراث فرهنگی. تلفن: +7(863)240-48-10

- کازان

اداره ی فرهنگ وزارت فرهنگ فدراسیون روسیه در منطقه ی پریولژسکی، اداره میراث فرهنگی :

+7(8435)67-80-26

- سنت پترزبورگ

اداره ی فرهنگ وزارت فرهنگ فدراسیون روسیه در منطقه ی فدرال شمال شرقی، اداره ی کنترل و نظارت بر واردات و صادرات آثار و گنجینه هاب فرهنگی. تلفن:+7(812)646-33-03