جاذبه های گردشگری ایران - پل چم نمشت دره ی شهر ایلام

جاذبه های گردشگری ایران - پل چم نمشت دره ی شهر ایلام

2safar

در معرفی جاذبه های گردشگری استان خوزستان و لرستان با چندین پل تاریخی متعلق به دوران ساسانی رو به رو شدیم و آنها را برای شما معرفی کردیم، این بار در استان ایلام و در شهر تاریخی دره شهر با یک پل تاریخی متعلق به دوران ساسانی رو به رو هستیم، پلی به نام چم نمشت، چم نمشت نام این منطقه ای است که پل در آن قرار دارد و شاید به نام این منطقه نزدیک به دره شهر را هم از روی پل برداشته اند و آنچه که از نام این پل می دانیم تنها نام مشترک منطقه و پل هستند.

2safar

در دوران ساسانیان، عملیات های عمرانی و معماری متعدد و پیشرفته ای در نقاط مختلف ایران برجای مانده است، که ساختار و پیشرفت این عرصه را در آن دوره ی تاریخی به نمایش می گذارند، یکی از مهمترین بخش های عمرانی دورانی ساسانی پل های این دوره ی تاریخی ایران هستند. پل هایی که در مناطق کوهستانی و بسیار مهم به لحاظ استراتژیک ساخته شده اند و بیشتر آنها در شاهراه های باستانی قرار دارند، به همین خاطر وجود خود این پل تاریخی در این بخش از استان ایلام در نزدیکی دره شهر اطلاعات بسیرا مهمی را در اختیار را ما قرار می دهد.

2safar

امروزه در نواحی غرب ایران، با سیبلاب بسیاری مواجه هستیم که در فصل های پر بارش بکرات اتفاق می افتند و این یکی از ویژگی های تاریخی این منطقه ی ایران بوده است. به همین خاطر وقتی با یک پل باستانی مواجه می شویم، بیشتر به نبوغ و پیشرفت آنها پی می بریم، پل چم نمشت در 4 کیلومتری شهر دره شهر واقع شده و بر روی روی سیمره قرار داشته است، اما در حال حاضر بقایای این پل تاریخی چیزی در حدود 500 متر با بستر فعلی رود خانه فاصله دارد، که نشان دهنده ی تغییر مسیر رودخانه در طی چندین قرن گذشته است.

2safar

بر اساس اطلاعات موجود، طول پل در حدود 270 متر بوده است و پایه های این پل در اندازه های بزرگ در حدود 18 دهانه را تشکیل می دادند. پایه های که از لاشه های سنگ و گچ ساخته شده اند و از مصالح نواحی اطراف استفاده شده است. در حال حاضر، تنها 17 پایه ی سنگی این پل باقی مانده و بر اساس مطالعات صورت گرفته طاق ها و قسمت های دیگر از آجر ساخته شده بودند و به همین خاطر به مرور زمان تخریب شده اند. از نکات مهمی که گردشگران در نزدیکی این بنای تاریخی خواهند فهمید، اهمیت و جایگاه شهر ماداکتو یا همان سیمره است که بقایای این شهر باستانی را پیشتر به شما معرفی کردیم، به همین خاطر، عبور از رود سیمره یکی از مسیر های استراتژیک در دروان ساسانی بوده است، از سوی دیگر، وجود قلعه های مختلف باستانی در این منطقه را هم می توان به وجود این پل مرتبط دانست، چرا که در دوران ساسانیان معمولا به طور یک حرکت معمول پل ها در نزدیکی قلعه های استراتژیک برای جابه جایی و حرکت ساخته می شدند و این مسئله هم اهمیت این ناحیه را به لحاظ تاریخی بیشتر و بهتر نشان می دهد، با این وجود ، برای گردشگرانی که به این منطقه سفر می کنند، تماشای یک پل تاریخی متعلق به دوران ساسانی در میان مناظر زیبای دره شهر خاطره انگیز خواهد بود.