چطور بر اندوه پس از پایان سفر غلبه کنیم

چطور بر اندوه پس از پایان سفر غلبه کنیم

اگر در پایان یک تعطیلات خوش و یک سفر خاطره انگیز دچار دلگرفتگی و اندوه می شوید، بدانید در این احساس تنها نیستید و بیشتر مردم اینگونه اند. این اندوه معمولاً در روز آخر سفر شروع شده و در پرواز برگشت باعث می شود از آخرین ساعات سفر خود هیچ لذتی نبرید. اندوه در مسیر فرودگاه تا خانه شدت می یابد و در اولین شبی که پس از سفر در خانه می گذرانید به اوج می رسد. اما چطور می توان به این اندوه غلبه کرد و در پایان سفر درست مانند آغاز آن حال خوشی داشت؟ در این مقاله راهکارهایی برای شاد بودن در انتهای سفر را به شما معرفی می کنیم. با 2Safar همراه باشید.

2safar

سفر بعدی خود را برنامه ریزی کنید.

یکی از دلایل احساس اندوه در پایان سفر این است که اشتیاق و چشم انتظاری شما برای خوش گذرانی که احتمالاً مدت ها قبل از سفرتان آغاز شده بود، به پایان می رسد و دیگر منتظر اتفاق هیجان انگیزی نیستید. بهتر است در پایان سفر برنامه ی سفر بعدی خود را بریزید. درست است که سفر بعدی احتمالاً به آن زودی ها نخواهد بود اما هر چه زودتر برایش برنامه ریزی کنید، حالتان بهتر می شود و دوران شیرین چشم انتظاری نیز طولانی تر خواهد بود. شروع کنید به سرچ کردن در اینترنت و جاهایی که دوست دارید ببینید را بررسی کنید. وقتی مقصد احتمالی را انتخاب کردید، بودجه ی لازم برای سفر را پیش بینی کنید. اگر بدانید قدم های دقیقتان برای تبدیل به رؤیای سفر به واقعیت چیست، باعث می شود با برنامه حرکت کنید و زمان برایتان زودتر سپری شود. مثلاً برنامه ریزیکنید که برای سفر به هند در تابستان آینده هر ماه مبلغی از حقوقتان را کنار خواهید گذاشت. با فکر به سفر بعدی غصه ی پایان این سفر به زودی کمرنگ می شود و خیالتان آسوده خواهد بود که مقصد های خیال انگیز زیادی در انتظار شما هستند.

2safar

یک تفریح خوشایند در شهر خود در پایان سفر تدارک ببینید.

شاید با سفر بعدی ماه ها فاصله داشته باشید، اما می توانید چیز کوچک تری در نظر بگیرید که با اشتیاق منتظرش شوید مثل یک مهمانی با دوستان یا صرف شام در رستورانی دوست داشتنی. حتی می توانید برای پیک نیک آخر هفته برنامه ریزی کنید. سعی کنید برنامه های خود را طوری ترتیب دهید که پس از سفر وقت و همچنین پول کافی برای یک تفریح کوچک داشته باشید. اگر بخواهید بلافاصله از روزهای خوش و بی خیال سفر به یک زندگی جدی و پرکار برگردید، در پایان سفر حال بدی خواهید داشت.

2safar

برنامه ی خواب خود را در طول سفر بر هم نزنید یا حداقل در روزهای آخر خوابیدن نرمال را تمرین کنید.

یکی از دلایل حس بد در پایان سفر به هم خوردن عادات خواب است. اگر در طول سفر هر شب تا دیروقت بیدار بمانید و صبح ها دیر بیدار شوید، اولین چیزی که در راه بازگشت توی ذوقتان خواهد زد، صبح زود بیدار شدن در روز بعد است. حداقل در دو روز پایانی سفر شب ها زودتر بخوابید و صبح ها زودتر بیدار شوید تا به شرایط عادی عادت کنید و تغییرات پس از سفر را بهتر بپذیرید.

2safar

برنامه ی غذایی خود را در روزهای انتهای سفر به حالت عادی برگردانید.

در طول سفر معمولاً کمتر از حالت عادی سبزی و میوه استفاده می کنیم و به جای آن، بیشتر فست فود، غذاهای چرب و پر کالری می خوریم. یکی از چیزهایی که در انتهای سفر ما را غمگین می کند، از دست دادن آن غذاهای خوشمزه یا لذت هر روز بیرون غذا خوردن است. بهتر است در یکی دو روز انتهایی سفر، غذاهای سبک تر و سالم تری بخورید که به رژیم غذایی عادی شما نزدیک تر است. به این شکل در پایان سفر احساس بهتری در بازگشت به شرایط عادی زندگی خواهید داشت. حتی اگر عادت کرده بودید صبحانه را در رخت خواب بخورید، بد نیست یکی دو روز آخر از جای خود بلند شده و خودتان قهوه درست کنید تا به شرایط عادی دوباره خو بگیرید.

2safar

چیزهایی که در سفر آموخته اید با خود مرور کرده و به راه هایی فکر کنید که می توانید آن چیزها را در زندگی روزمره ی خود به کار بگیرید.

ما قبلا در مقالات2Safarدرباره یتغییراتی که هر سفر می تواند در دیدگاه و سبک زندگی ما ایجاد کند صحبت کرده ایم. در واقع سفر قرار نیست با رسیدن ما به شهر محل زندگی مان، پایان پذیرد. بلکه تازه قرار است با تغییرات مثبتی که در روح و جانمان ایجاد شده است، زندگی جدیدی را آغاز کنیم. اگر عمیقاً احساس کنیم با وجود آن که روزهای شیرین سفر به پایان رسیده است و چاره ای جز بازگشت به زندگی روزمره نداریم، اما بخشی از سفر یا در واقع آن چه آموخته ایم برای همیشه از آن ما خواهد بود، حس خیلی بهتر و مثبت تری در انتهای سفر خواهیم داشت. در راه برگشت بهترین زمان برای مرور آموخته ها و درس ها و خاطرات سفر است. روی تک تک تجربیات خود متمرکز شده و به تغییرات دلپذیری که این تجربیات در شخصیت و طرز فکر و زندگی شما از این پس خواهند داشت فکر کنید. به زودی غم و دل گرفتگی از روحتان رخت بر می بندد و چه بسا خیلی شادتر از روزهای قبل از سفر به خانه برخواهید گشت.

2safar

به این فکر کنید که چه تجربیاتی را بیشتر از همه دوست داشتید و چگونه می توانید در شهر محل زندگی تان از آن تجربه برخوردار شوید.

اگر خوب فکر کنید خواهید دید خیلی از تفریحات و هیجان های سفر، در شهر و نزدیکی محل زندگی خودتان نیز قابل دسترس هستند اما شما به آن ها بهایی نمی دهید. در راه برگشت با همسفرتان در مورد وقایع مورد علاقه تان در سفر بحث کنید. از یکدیگر بپرسید از چه تفریحی بیشتر لذت برده اید. مثلاً اگر غذا خوردن در یک رستوران فرانسوی شما را به وجد آورده و از آن لذت زیادی برده اید، در شهر محل زندگی تان جستجو کرده و ببینید آیا مشابه آن رستوران را خواهید یافت یا خیر. اگر از شهربازی یا پارک آبی لذت برده اید، بدانید احتمالاً موارد مشابهی در نزدیکی خود پیدا خواهید کرد. این حقیقت دارد که در سفر به خاطر بی دغدغگی و هزینه ای که می کنید، برخورداری از تفریحات آسان تر و لذت بخش تر از زندگی عادی است و برخی چیزها واقعاً در شهر خودتان یافت نخواهد شد. اما لازم نیست خود را با این فکر که آن تفریحات و روزهای خوش تکرار ناشدنی بودند عذاب بدهید. برعکس فکر کنید که هر زمان که بخواهید به تفریحاتی مشابه در نزدیک خودتان دسترسی خواهید داشت تا خیالتان آسوده شود.

2safar

خاطرات خوش سفر را مرور کنید.

مسیر برگشت به خانه بهترین زمان برای مرور خاطرات سفر، تماشای عکس ها و تکمیل یادداشت هاست. شما با مرور دقایق شاد سفر، دوباره شاد می شوید و روحیه تان عوض می شود. عکس ها را طبقه بندی کنید. اگر عادت دارید از مکان هایی که هر روز سفر رفته اید یادداشت بردارید، روز آخر یا مسیر برگشت به خانه بهترین زمان برای تنظیم و تکمیل یادداشت هاست. اگر حوصله ی انجام هیچ کدام از این کارها را ندارید، کافی است که فقط در گوشه ی آرامی چشمان خود را ببندید و به تک تک خاطرات زیبای سفر فکر کرده و آن ها را از نو در ذهن خود زنده کنید. انجام این کار به مدت ده دقیقه تأثیر بسیار خوبی بر ذهن شما می گذارد و به طور کلی حال هوایتان را عوض می کند.

2safar

خاطرات و عکس های سفر خود را با دوستانی که اهمیت می دهند به اشتراک بگذارید.

اگر در طول سفر آن قدر سرتان شلوغ بوده که فرصت فرستان عکس ها یا تماس با عزیزانتان را نداشته اید، در انتهای سفر به جای غصه خوردن با آن ها تماس بگیرید یا عکس هایتان را برای اعضای خانواده و دوستانتان بفرستید. اگر در شبکه های اجتماعی فعالیت دارید، عکس هایی برای اشتراک در این شبکه ها انتخاب کرده و بهترین لحظات سفر خود را با دوستانتان تقسیم کنید. حتی می توانید با دوستان تماس بگیرید و از سفرتان تعریف کنید. اگر دوستانتان قبلاً به مقصد شما سفر کرده باشند بهتر است چون آن ها نیز حرفی برای گفتن خواهید داشت و هر دو با هم خاطرات را مرور خواهید کرد.

2safar

در انتهای سفر، یک هدف کاری یا هر هدفی که مربوط به سفر نمی شود نیز برای خود در نظر بگیرید.

شما باید سعی کنید برای خود انگیزه ای در زندگی روزمره ایجاد کنید تا پس از سفر دچار احساس خلاء و کسالت نشوید. سفر به خصوص سفر های راه دور و طولانی احتمالاً از ماه ها قبلش ذهن شما را به خود درگیر می کند و به همین دلیل است که در پایان سفر احساس خلاء و کمبود می کنید، گویی چیزی هیجان انگیز از زندگی تان رخت بر بسته باشد. یکی از اقدامات مؤثر برای غلبه به این احساس، ایجاد انگیزه برای خودتان در زندگی روزمره ی پس از سفر است. اگر درس می خوانید، یک هدف تحصیلی برای خود ایجاد کنید و اگر سر کار می روید روی هدفی شغلی متمرکز شوید. سعی کنید هدفی انتخاب کنید که کوتاه مدت باشد و در هفته های پس از سفر ذهنتان را درگیر خودش کند. حتی می توانید اهدافی ساده تر مانند تغییر دکوراسیون منزل، کاهش وزن، خواندن کتابی که از مدت ها قبل قصدش را داشتید و اهدافی از این قبیل را برای خود انتخاب کنید.

2safar

به این فکر کنید که چه کاری خوشحالتان خواهد کرد و به شما انگیزه و نیرو می دهد تا صبح ها با شوق از خواب بیدار شوید. بر همین اساس هدف و برنامه ای برای روزهای بعد از سفر در نظر بگیرید. حتی می توانید این کار را قبل از سفر انجام دهید تا بعد از سفر تکلیف خودتان را بدانید. فقط حواستان باشد هدفی که انتخاب می کنید برایتان جذاب و خوشایند باشد وگرنه حالتان در پایان سفر بدتر از قبل خواهد شد!

2safar