چگونه امنیت منزل را در هنگام سفر تأمین کنیم

چگونه امنیت منزل را در هنگام سفر تأمین کنیم

فرقی ندارد چه زمانی از سال و به چه مدت قصد ترک خانه و رفتن به سفر را دارید، در همه حال باید نکات امنیتی لازم را رعایت کرده تا از آسیب دیدن خانه و وسایل آن بر اثر طوفان و مشکلات آب و هوایی، حوادث غیر منتظره و مهم تر از همه سرقت جلوگیری نمایید. در این مقاله به یادآوری نکات مهم امنیتی که قبل از ترک خانه لازم است رعایت کنید می پردازیم. با 2Safar همراه باشید.

2safar

1.جزئیات سفرتان را در شبکه های اجتماعی منتشر نکنید.

شاید باورتان نشود که افراد بسیاری در دنیا به لطف شبکه های اجتماعی اموال خود را از دست داده اند و مورد سرقت قرار گرفته اند. وقتی در فیس بوک و اینستاگرام از تاریخ سفر می گویید و تک تک جزئیات را با مردم در میان می گذارید، باید انتظار هر واقعه ای را داشته باشید. این مسئله به خصوص وقتی مخاطبانتان را به خوبی نمی شناسید حساسیت بیشتری پیدا می کند. توصیه ما به شما این است که قبل از سفر و همچنین در طول آن هرگز عکس و اطلاعاتی از خود در شبکه های اجتماعی منتشر نکرده و تا بازگشت به خانه صبر کنید. سپس چنان چه قصد انتشار عکس ها را داشتید به طور دقیق مشخص کنید که این سفر مربوط به قبل است و به پایان رسیده است. وگرنه ممکن است در حالی که در خانه ی خود نشسته و بعد از سفر در حال استراحت هستید سارق محترم از راه برسد!

2safar

2.چراغ ها و اتصالات سیم های برق را چک نمایید.

مطمئن شوید که در طول سفر خانه تان به خاطر اتصال سیم های برق دستخوش حریق نخواهید شد و پس از بازگشت با خانه ای سوخته و جزغاله مواجه نمی شوید. تمام وسایل برقی که در طول سفر کار نمی کنند را از برق بکشید و اگر مشکوک به اتصال سیم ها هستید از یک برقکار بخواهید از سیم های منزلتان بازدید کند.

2safar

3.در فصل زمستان از کسی بخواهید در صورت بارش برف ورودی منزل شما را پاک کند.

اگر در فصل زمستان سفر می کنید و در شهر شما بارش برف معمول است، حتماً از آشنایی بخواهید در صورت بارش برف ورودی منزل شما را پارو کند زیرا برف دست نخورده نشانه ی بارزی از نبودن شما در منزل است و به راحتی سارقان هوشیار را به سوی خانه ی شما می کشاند. ضمناً اگر کسی بر روی برف های تمیز نشده و یخ زده ی مقابل منزل شما زمین بخورد و آسیب ببیند شما مقصر هستید.

2safar

4.از لامپ های تایمر دار استفاده کنید.

معمولاً مردم هنگام ترک خانه حداقل یک چراغ را روشن می گذارند اما خود این کار ممکن است نظر سارقان را جلب کند چون این چراغ در طول روز نیز روشن است. بهتر است کمی پول خرج کرده و از لامپ های تایمر دار استفاده کنید. این چراغ به طور اتوماتیک شب ها روشن شده و روزها خاموش می شوند.

2safar

5. از دوستی بخواهید گاهی به منزل شما سر بزند و بسته های پستی را بردارد.

در مورد پست رعایت چند نکته ضروری است. اولاً قبل از سفر در خرید های اینترنتی خود دقت نمایید که زمان رسیدن بسته های پستی خرید همزمان با سفر شما نباشند. ثانیاً اگر مدت سفر شما بیشتر از چند روز است حتماً از دوستی بخواهید سری به منزلتان بزند و اگر روزنامه و بسته ای پشت در قرار دارد بردارد. گاهی حتی فلایر ها و آگهی های تبلیغاتی را لای در می گذارند و اگر آن ها چند روز به همان شکل باقی بمانند علامت بارزی است که شما منزل نیستید.

2safar

6. کرکره ی پنجره ها را تا حدودی تاریک کرده و پرده ها را کمی بکشید.

قبل از سفر برای دقایقی از بیرون به منزل خود نگاه کنید و ببینید چه چیزهایی قابل مشاهده است. طوری سفت و سخت پرده ها را نکشید که از دور داد بزند کسی منزل نیست. اما سعی کنید همه چیز را به نحوی مرتب کنید که داخل خانه از بیرون دید نداشته باشد. اگر کمی از خانه نمایان است نباید چیزی گران قیمت جلب توجه کند. کمی از پرده از حتماً کنار بزنید تا نشانی از زندگی در خانه ی شما پدیدار باشد.

2safar

7. قفل ریموت دار پارکینگ را از مدار برقی خارج کنید.

شاید ندانید که درهای ریموت دار همان طور که کار شما را آسان کرده اند، احتمال سرقت را نیز از جهتی افزایش داده اند چون برخی سارقان با ریموت های مادر می توانند در پارکینگ شما را به نحوی باز کنند. برای آسودگی خاطر بیشتر بهتر است سیستم برقی قفل پارکینگ را در طول سفر از مدار خارج کنید.

2safar

8. مواد گوشتی و فاسد شدنی فریزر را قبل از سفر به مصرف برسانید.

یک کابوس را در نظر مجسم کنید که از سفر به خانه برگشته اید و خانه بوی جسد می دهد. دلیل آن خراب شدن یخچال فریزر در غیاب شما و فاسد شدن و کرم افتادن مواد گوشتی داخل فریزر است! هیچ کس نمی خواهد چنین اتفاق وحشتناکی را که از قضا نسبتاً رایج نیز هست تجربه کند. فراموش نکنید یخچال شما به راحتی و با قطع برق خاموش می شود و شما باید برای چنین اتفاقاتی از قبل آماده باشید. بهترین راه حل این است که در هفته ی آخر منتهی به سفر به خرید مواد غذایی نروید و مواد داخل یخچال را تا جایی که ممکن است به مصرف برسانید. به خصوص سعی کنید مواد گوشتی داخل فریزر شما باقی نماند.

2safar

9. تمام کلید های زاپاس و اضافه را از اطراف خانه جمع کنید.

اگر کلیدی برای مواقع ضروری در حیاط یا ورودی خانه پنهان کرده اید قبل از سفر آن را بردارید. دزد ها ممکن است به راحتی کلید های یدک شما را پیدا کرده و وارد منزل شوند. کلید های زاپاس را به جای باقی گذاشتن در خانه به دست فردی مطمئن بسپارید.

2safar