چگونه در سفر با مردم محلی آشنا شویم

چگونه در سفر با مردم محلی آشنا شویم

فرقی نمی کند که برای یک سفر کوتاه مدت به پراگ رفته باشید یا برای سفری چند هفته ای با کوله پشتی به آرژانتین، هیچ تجربه ای هیجان انگیز تر از دوست شدن با مردم و برقراری ارتباط با افراد محلی و ساکنین کشورهای دیگر نیست. مردم محلی بهترین راهنماهای تور در مقصد هستند و چیزهایی می دانند که در هیچ پیج و سایت اینترنتی پیدا نمی شود. به علاوه، با آشنایی با مردم کشورهای دیگر چیزهای فراوانی می آموزید و با تجربه ای بسیار غنی به خانه بر می گردید.

2safar

اما باید اذعان کرد که دوستی با مردم خارجی در سفر چندان آسانی نیست. نتایج یک نظر سنجی نشان می دهد که علیرغم اینکه 60 درصد مردم جهان دوست دارند در طول سفر با مردم کشورهای دیگر آشنا شوند، تنها 25 درصد از آن ها قادر به برقراری چنین ارتباطاتی می شوند. مشکل این جاست که بیشتر مردم فکر می کنند تنها راه آشنایی با مردم در سفر پرسیدن آدرس از آن ها یا کارهایی از این قبیل است، اما باید پا را فراتر از این گذاشت. در این مقاله قصد داریم فوت و فن آشنایی با مردم خارجی را در سفر به شما آموزش دهیم و شما را با نکات جالبی در این رابطه آشنا کنیم. این نکات را به خاطر بسپارید و در سفر بعد از آن ها استفاده کنید. خواهید دید که چقدر سفرتان لذت بخش تر می شود. با 2Safar همراه باشید.

2safar

آشنایی با مردم در سایت های و فروم های سفری

مشخص ترین راه آشنایی با مردم حرف زدن است. اما آغاز گفتگو سخت تر از آن است که به نظر می رسد. بیشتر مردم اعتماد به نفس این را ندارند که در آشنایی با دیگران به خصوص در کشوری دیگر پیش قدم شوند. در چنین مواقعی است که اینترنت بسیار مفید است. عضویت در سایت اینترنتی رِدیت (www.reddit.com) در این رابطه کمک زیادی به شما خواهد کرد. در صفحات مختلف این سایت، فروم هایی برای گفتگو در ارتباط با کشورها، شهرها و مناطق گوناگون وجود دارد. قبل از هر سفر می توانید سری به پیجی در ارتباط با شهر مقصد سر بزنید، با مردم آن شهر شروع به گفتگو کنید و اطلاعات مختلفی در مورد مقصد به دست بیاورید. اگر خوش شانس باشید ممکن است دوستانی بیابید که در طول سفر با آن ها قرار بگذارید.

2safar

یکی دیگر از سایت های مفید تریپ ادوایزر (www.tripadvisor.com) است که هم امکان دوستی و آشنایی با مردم در آن وجود دارد و هم اطلاعات گوناگون و بسیار مفید در مورد تمام مقصد ها و مکان های دیدنی.

2safar

در آینده یک ماه قبل از هر سفر آهسته آهسته شروع به آشنایی با مردم و برقراری ارتباط در اینترنت کنید و ببینید چطور درها به رویتان باز می شود و امکان آشنایی های مختلف و برقراری دوستی ها به وجود می آید. البته پیش فرض برقراری چنین ارتباطاتی دانستن زبان مقصد یا حداقل زبان انگلیسی است. اگر زبان ندانید طبیعی است که هیچ ارتباطی شکل نمی گیرد. در ارتباط با برقراری ارتباط در سفر اپلیکشین های زیادی وجود دارد و ما در 2Safar این اَپ ها را به شما معرفی خواهیم کرد. اما صرفاً با کمک اپلیکیشن نمی توان با مردم دوستی بر قرار کرد.

غذا خوردن با مردم

مکالمه و برقراری دوستی با مردم در سر میز غذا آسان و لذت بخش است اما چگونه می توان با غریبه ها برای شام یا ناهار قرار گذاشت؟ بار دیگر باید از تکنولوژی روز به خاطر ایجاد امکانات مختلف سپاس گذار باشیم زیرا حتی چنین امکانی به لطف اَپلیکیشن های مختلف ایجاد شده است.

2safar

اپلیکیشن EatWith

در این اپلیکیشن که 150 شهر در سرتاسر دنیا را در بر می گیرد می توانید میزبانی برای خود بیابید و با مردم محلی غذا بخورید. کافی است در این اپلیکیشن ثبت نام کنید و شهر مقصد خود را مشخص نمایید. سپس در لیست میزبان هایی که آماده ی پذیرایی از شما هستند، جستجو کرده و میزبان مورد نظر خود را انتخاب کنید. هزینه ی غذا طیف مختلفی از ارزان تا گران را در بر می گیرد ولی به طور متوسط از هزینه ی غذا خوردن در رستوران ارزان تر است. اما مهم ترین حسن این کار آشنایی با مردم است. شما با این کار هم شانس آشنایی با مردم محلی و هم امکان دوستی با سایر مسافران را پیدا می کنید. ممکن است بر سر میزی با پنج نفر دیگر غذا بخورید که هر کدام اهل یک کشور هستند. هیجان انگیز است مگر نه؟

2safar

اپلیکیشن Withlocals

این اپلیکیشن نیز همانند EatWith عمل می کند با این تفاوت که فقط 20 کشور را در بر می گیرد. با کمک این برنامه مسافران با مردم محلی در ارتباط قرار می گیرند و نه تنها امکان غذا خوردن با آن ها را پیدا می کنند بلکه به لیستی برنامه ها، ورک شاپ ها و تور ها نیز دسترسی می یابند که می تواند به بهتر شدن کیفیت سفر کمک زیادی کند.

اپلیکشن Vayable

این اپلیکشن اطلاعات مربوط به ده شهر اروپایی را دارد و امکان غذا خوردن با مردم محلی، اطلاعات تورها و انواع سرگرمی های توریستی نیز ارائه می دهد. اگر به یکی از ده شهری سفر کنید که این برنامه پوشش می دهد نصب آن بر روی گوشی تان بسیار مفید خواهد بود.

2safar

استخدام راهنمای تور محلی

یکی دیگر از راه های ملاقات با مردم برنامه ریزی یک تور شخصی با افراد محلی است. پیدا کردن راهنمای تور اصلاً کار دشواری نیست. در اغلب اماکن توریستی راهنماهای زیادی وجود دارند که می توانید یکی از آن ها را انتخاب کنید. همچنین می توانید به دفتر اطلاعات توریستی شهر مقصد خود سر بزنید. آن ها لیست بلند بالایی از راهنمایان تور دارند و می توانند به شما در پیدا کردن راهنمایی زبده کمک کنند.

2safar

جشن گرفتن با مردم

چه لذتی بالاتر اینکه در سفر با مردم شهر و کشور مقصد جشن بگیرید و خوش بگذرانید. به این منظور نرم افزار مهمانی با مردم محلیPartyWith را روی گوشی خود نصب کنید. سپس مقصد خود را وارد کرده و میزبانی با سلایق مشترک برای خوش گذرانی بیابید.

2safar

قرار ملاقات با مردم و تور با افراد محلی

2safar

فقط شما نیستید که علاقه مندید با مردم کشورهای مختلف آشنا شوید و فرهنگ های گوناگون را بشناسید. مردم کشوری که به آن سفر می کنید نیز از آشنایی با توریست ها خوشحال می شوند. مسئله برای هر دو گروه فقط پیدا کردن یکدیگر است. می توانید از اپلیکیشن Showaround استفاده کرده و شخصی را بیابید که نقاط مختلف شهر را به شما نشان دهد و در واقع راهنمای تور شما باشد. این تورها برنامه ریزی شده نیستند بلکه با شخصی از طریق این برنامه قرار می گذارید و سپس در مورد علائق خود و این که با دیدن چه مکان هایی علاقه مند هستید صحبت می کنید. سپس با یکدیگر توری را به دلخواه برنامه ریزی کرده و زمانی خوشایند را با یکدیگر سپری می کنید.

2safar

یکی دیگر از سایت هایی که می تواند در ملاقات با مردم و شرکت در تور ها به شما کمک کند، سایت شرکت معروف ToursbyLocals است. این شرکت تور هایی را برای توریست ها متناسب با علائق و میزان فعالیت فیزیکی مورد نظر هر مسافر ترتیب می دهد. این تور ها مسافر را به دل زندگی مردم می برد و به او این امکان را می دهد که شهر مقصد را از دید یک شهروند و نه مسافر ببیند.

مهمان شدن در خانه ی مردم به رایگان از طریق CouchSurfing

بزرگ ترین و محبوب ترین سیستم پیدا کردن میزبان به طور رایگان سایت CouchSurfing است. کافی است در این سایت ثبت نام کرده و در مقصد خود لیست میزبان ها را بیابید و به طور رایگان در منزل میزبان اقامت کنید. در این سایت مسافران به میزبان ها امتیاز می دهند و همچنین نظرشان را درباره ی آن ها ثبت می کنند، بنابراین می توانید با کمی صرف وقت میزبانی مطمئن بیابید.

2safar

افرادی که به عنوان میزبان در این سایت ثبت نام می کنند علاقه مند به ملاقات و آشنایی با توریست ها هستند. برخی از آن ها ممکن است با شما غذا بخورند و اگر وقت داشته باشند شما را به بازدید از نقاط مختلف شهر ببرند.

اگر چه نام این سایت خوابیدن روی مبل یا کاناپه است اما همیشه به این شکل نیست. خیلی از میزبان ها اتاق مهمانشان را در اختیار مسافر قرار می دهند. در برخی خانه ها نیز باید واقعاً روی کاناپه بخوابید. هزینه ی غذا با خودتان است و میزبان موظف است تنها جای خواب در اختیار شما بگذارد. برخی میزبان ها به شما اجازه ی پخت و پز در منزل را می دهند و برخی دیگر دوست ندارند آشپزخانه ی خود را در اختیار شما بگذارند. این ویژگی ها معمولاً در قسمت مشخصات خانه و میزبان ذکر می شود. کوچ سرفینگ یکی از بهترین و جالب تر ین راه ها برای آشنایی با مردم محلی و شناخت فرهنگ و سبک زندگی مردم مقصد است.

ویژگی هایی که برای آشنا شدن با مردم در سفر باید از آن ها برخوردار باشید.

مهم ترین ویژگی که برای آشنایی با مردم لازم است داشتن ذهنی باز و بدون قضاوت و تعصب است. این ویژگی کلی است و خصوصیات دیگری را در خود دارد. در این بخش به معرفی و توضیح این خصوصیات می پردازیم. ضمناً برای پرورش این خصوصیات در خود نیازی به تکنولوژی ندارید!

نیاز به ذکر نیست که در آشنایی با مردم در سفر های خارجی باید به قدرت تشخیص خود نیز احترام بگذارید و اجازه ندهید که افراد سودجو و کلاهبردار به شما نزدیک شوند.

2safar

گارد نداشته باشید.

خود را در معرض آشنایی قرار دهید. هر گونه گارد و مقاومتی را برای پیش قدم شدن و حرف زدن با مردم کنار بگذارید. بدون هیچ پیش فرض و قضاوتی جلو بروید و دست دوستی به سوی مردم دراز کنید. هیچ کس را در ذهن خود زیر سؤال نبرید و به دنبال عیب و ایراد نگردید.

2safar

با غریبه ها حرف بزنید.

از همان کارمندان هتل شروع کنید و برای پرسیدن سؤال از آن ها تعلل نکنید. کم کم رویتان باز می شود و می توانید با غریبه ها نیز صحبت کنید. در لابی هتل با سایر مهمانان حرف بزنید و خجالتی نباشید. اگر حس کردید طرف مقابل از این آشنایی استقبال نمی کند به سادگی گفتگو را متوقف کنید و بعداً شانستان را با کس دیگری امتحان کنید. باور کنید که هیچ چیزی را از دست نخواهید داد، اما اگر دوستی و آشنایی شکل بگیرد به راستی ارزشش را دارد.

2safar

به هیچ تجربه ای نه نگویید.

در سفر آماده باشید بیشتر بله بگویید و از پاسخ نه اجتناب کنید. مثلاً اگر با افراد جدیدی ملاقات می کنید و آن ها پیشنهاد می دهند که روز بعد به جایی بروید این برنامه را به برنامه ی خودتان ترجیح بدهید. آشنایی با مردم بهایی دارد که باید بپردازید وگرنه هیچ گونه دوستی و ارتباطی شکل نمی گیرد.

کنجکاو باشید و سؤال بپرسید.

آدم های کنجکاو معمولاً برنده هستند. همان کنجکاوی آن ها به سوی تجربیات هیجان انگیز و افراد تازه می کشاند. آن ها دوست دارند بدانند که در جشن ها و رویداد ها چه خبر است. همچنین مردم فرهنگ های دیگر چه آداب و رسومی دارند و چه سبکی از زندگی را دنبال می کنند.

2safar

تجربیات خود را در سایت های سفری به اشتراک بگذارید.

شما می توانید منبع الهام دیگران باشید. پس از هر سفر مطلبی در مورد مقصد در سایت های سفری بنویسید و خاطرات مفید خود را به اختصار شرح دهید. به این شکل هم به دیگرانی که می خواهند چنین تجربه ای را تکرار کنند کمک می کنید و هم دوستانی جدید می یابید.

2safar

در تجربه های دسته جمعی شرکت کنید.

در سفر موقعیت هایی پیش می آید که با افراد دیگر در تجربه ای مشترک شرکت کنید، مثلاً در جشنی بر روی کشتی حضور بیابید. برای آشنایی با مردم کشورهای مختلف اولاً حتماً در چنین برنامه هایی حضور پیدا کنید و ثانیاً برنامه ای انتخاب کنید که بیشتر افراد محلی یا سایر توریست ها از کشورهای دیگر در آن حضور دارند. در چنین جاهایی مردم معمولاً با هم آشنا می شوند و به گفتگو می پردازند.