چگونه در سفر سالم بمانیم؟

چگونه در سفر سالم بمانیم؟

9 پیشنهاد از یک کارشناس

یک کارشناس تغذیه به شما راه کارهایی را پیشنهاد می دهد تا در تعطیلات تابستانی تان رژیم غذایی و راه و روش زندگی سالمی را در پیش بگیرید.

2safar

1. تعطیلات برای سلامت شما مفیدند.

. بیشتر مردم سخت کار می کنند و تحت استرس زیادی هستند، بنابراین مهم است که در تعطیلا ت شان کار چندانی انجام ندهند. تا حد امکان بخوابید و شب ها زودتر به تختخواب بروید، در هر فرصتی دراز بکشید و چرت بزنید تا غددآادرنال بدنتان انرژی خود را بازیابند و آرامش بیشتری برایتان به ارمغان آورند.

2safar

2. سفر می تواند فشار زیادی بر تغذیه و سلامت شما وارد آورد.

. تا می توانید از غذاهای فرآوری شده و بی فایده موجود در فرودگاه ها دوری گزینید. این غذاها مقادیر فراوانی شکر را بطور ناگهانی وارد بدن شما کرده که متعاقب آن سطح انرژی تان را به سرعت پایین می آورد و در نتیجه بدن شما به مصرف یک غذای پر شکر دیگر متمایل می شود.

2safar

4. برای غذایی که در سفر قرار است بخورید برنامه ریزی داشته باشید.

برای میان وعده تکه ای میوه یامقادیر مناسبی از آجیل ها و دانه های خوراکی به همراه داشته باشید. اگر پرواز شما غذا سرو نمی کند می توانید برای خود سالادی تهیه کنید و در ظرف چاشت با خود به پرواز ببرید.

4. آب فراوان بنوشید، خصوصا اگر با هواپیما سفر می کنید.

تمام سیستم های تهویه هوا و هوای رقیق ارتفاعات منجر به کم آبی بدنتان خواهد شد.

2safar

5- در تعطیلات وعده صبحانه تان را کامل و سالم میل کنید.

. صبحانه مناسب شامل میوه، ماست طبیعی، تخم مرغ، سالمون دودی و نان کامل سبوس دار است. یک وعده ناهار خوب در ظهر و میان وعده در عصر بخورید ولی شام را تا حد امکان سبک و بدون کربوهیدرات و نشاسته انتخاب کنید.

6. غذاهای فصلی و محلی را از دست ندهید.

. اگر به کنار دریا می روید، ماهی تازه یا کباب شده بخورید. ماهی های چرب مثل ساردین، ماهی تن تازه، سالمون و مکرل که غنی از امگا سه هستند انتخاب خوبی محسوب می شوند چون علاوه بر اینکه پوستتان را هیدراته و گوارشتان را سالم نگه می دارند، به کاهش وزنتان نیز کمک می کنند.

2safar

7. اگر می خواهید شبی را خوش گذرانی کنید ابتدا سعی کنید مقادیر زیادی پروتئین بخورید.

به جای نوشیدنی های دیگر آب بنوشید. کوکتل ها بدلیل داشتن مقادیر زیاد شکر بدترین انتخاب ممکن به حساب می آیند.

8- خوابیدن در آفتاب اگرچه که لذت بخش است، اما ده دقیقه از آن برای تامین ویتامین دی بدن کفایت می کند.

بیش ازین زمان استفاده از ضد آفتاب ضرورت دارد. با افزایش سن، کلاژن پوست براحتی تخریب می شود و منجر به چین و چروک و تغییر رنگدانه های پوستی می گردد.

2safar

9- برای جلوگیری از تخریب کلاژن مقادیر زیادی میوه های بنفش رنگ مصرف کنید.

از جمله تمشک، شاتوت و انگور سیاه. مطالعه ای نشان داد که خوردن گوجه فرنگی ریسک قرمز شدن در آفتاب را کاهش می دهد. پس نوشیدن آب گوجه فرنگی بصورت نوعی ضدآفتاب طبیعی و ایمن عمل می کند.