چگونه یک توریست مسئولیت پذیر باشیم

چگونه یک توریست مسئولیت پذیر باشیم

هنگام برنامه ریزی برای تعطیلات خود و انتخاب مقصد چه عواملی را در نظر می گیرید؟ معمولاً آب و هوا، محل اقامت، زندگی شبانه یا فعالیت ها و تفریحاتی که می توان انجام داد را لحاظ می کنید. اما آیا تا به حال به تأثیری که سفر و حضور شما درکشور مقصد خواهد داشت فکر کرده اید؟ مسائلی چون محیط زیست یا گرم شدن کره ی زمین؟

امروزه با گسترش پرواز های ارزان قیمت، سفر به نقاط مختلف دنیا برای مردم آسان تر از قبل شده است. توریست ها در جستجوی مناظر بکر و سواحل زیبا دنیا را در می نوردند و شاید هرگز به تأثیری که بر نقاط مختلف، فرهنگ های محلی و نسل های آینده می گذارند فکر نکنند. هدف آن ها صرفاً لذت بردن از تعطیلاتشان است.

اگر انسانی مسئولیت پذیر در زندگی خود هستید، بدانید که در سفر نیز نسبت به کره ی زمین و جامعه و کشور مقصد خود مسئولیت دارید. در این مقاله از بخشی از این مسئولیت ها سخن خواهیم گفت و شما را با مفهوم مسئولیت پذیری در سفر آشنا خواهیم کرد.

2safar

1. از مردم محلی خرید کنید.

از خرید یادگاری های ساخت چین مانند مگنت ها، ماگ ها و تیشرت ها خودداری کنید. شما با خرید این سوغاتی کمکی به مردم محلی نمی کنید. چرا صنایع دستی مردم خود آن کشور را خریداری نکنید؟ چنین چیزی در مورد غذا خوردن در رستوران ها نیز صادق است. به جای غذا خوردن در رستوران های زنجیره ای مثل مک دونالد، در رستوران های محلی غذا بخورید که بیشتر سودش به مردم آن کشور برسد. به این شکل شما نه تنها تجربه ی فرهنگی خود را از کشور مقصد غنی تر خواهید کرد، بلکه به رونق اقتصادی آن نیز کمک می کنید و در قبال خاطره ی خوشی که از سفر برای خود رقم می زنید، تأثیری مثبت بر دنیا بر جای می گذارید.

2safar

2. به گداها کمک نکنید.

معولاً گداها در مناطق مختلف توریستی به چشم می خورند و ممکن است دل به شما به رحم بیاید و به آن ها کمک کنید. به خصوص که انسان در سفر دست و دل باز تر نیز می شود. این کار شما اشتباه است و موجب افزایش گدایی در آن کشور می شود. کمک به گداها هیچ کمکی به کاهش فقر در هیچ کشوری در دراز مدت نمی کند، بلکه با گدا پروری، فقر گسترش می باید.

2safar

3. از وسایل حمل و نقل عمومی استفاد ه کنید.

شاید در کشور خود با اتوبوس یا مترو به سر کار می روید اما در سفر فقط از تاکسی استفاده می کنید. باید بدانید مسئولیت شما در قبال محیط زیست، آلودگی هوا و ترافیک در طول سفر نه تنها کاهش نمی یابد بلکه بیشتر می شود. با استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی به جای تاکسی، شما هزینه های سفر خود را کاهش خواهید داد، به قلب مردم، فرهنگ و زندگی روزمره ی آن ها می روید و از نزدیک شانس آشنا شدن با مردم محلی دارید، در عین حال به محیط زیست نیز کمک می کنید.

2safar

4. دوچرخه سواری کنید.

بهترین راه برای کشف یک شهر یا محل جدید، پیاده روی یا دوچرخه سواری است. در بسیاری از کشورهای پیشرفته مسیر ویژه ی دوچرخه سواری وجود دارد. مبلغ کرایه ی دوچرخه نیز پایین است. به این شکل می توانید با سرعت دلخواه خود به گشت و گذار در شهر بپردازید وگاهی برای نوشیدن فنجانی قهوه یا یک آبمیوه ی خنک توقف کنید. به این ترتیب هم ورزش می کنید و کالری های اضافه را می سوزانید، هم خیابان های شهر مقصد خود را کشف می کنید و هم سهم خود را در حفظ محیط زیست می پردازید.

2safar

5. درباره ی ارزش های اخلاقی و فرهنگی در مقصد خود تحقیق کنید.

تحقیق و سرچ اینترنتی قبل از سفر لازم است اما نباید تمام تمرکز شما بر روی مراکز خرید معروف، سواحل آفتابی یا جاذبه های توریستی باشد؛ هر چند این عوامل نیز در جای خود اهمیت دارند. قبل از سفر وقت بگذارید و در مورد اصول اخلاقی، فرهنگی و مذهبی کشوری که به آن سفر می کنید، مطالعه کنید. از تابو ها و کارهایی که در آن کشور ناپسند تلقی می شود آگاهی یابید و آن ها را به خاطر بسپارید. حتی در مورد وضعیت سیاسی، اقتصادی و اجتماعی نیز اطلاعاتی کسب کنید. با این اطلاعات شما ناخواسته -در حرف یا عمل- مردم کشور مقصد خود را ناراحت نخواهید ساخت و به فرهنگ و آداب و رسوم آن ها احترام خواهید گذاشت.

2safar

6. طبیعت را دست نخورده باقی بگذارید.

ممکن است برداشتن یک صدف بزرگ و درخشان یا یک تکه مرجان رنگارنگ در ساحل و بردن آن به عنوان یادگاری به خانه وسوسه انگیز باشد، اما یک توریست مسئولیت پذیر هرگز چنین کاری انجام نمی دهد. طبیعت را دست نخورده باقی بگذارید و تغییری حتی کوچک در آن ایجاد نکنید. هرگز کالایی که حاصل شکار یا بهره برداری غیر قانونی است خریداری نکنید. از نمونه ی این کالاها عاج فیل یا پوست و خز حیوانات است.

2safar

7. قبل از عکس گرفتن، اجازه بگیرید.

شاید دیدن مردم محلی و سبک زندگی شان به نظرتان جذاب و عجیب باشد و دوست داشته باشید از مردم عکس بگیرید اما لازم است قبل از هر عکس و فیلمی از افراد کسب اجازه کنید. اگر یک توریست خارجی از خود شما پنهانی عکس بگیرد چه حسی خواهید داشت؟ در واقع گرفتن عکس و فیلم بدون اجازه، زیر پا گذاشتن حریم خصوصی افراد است. علاوه بر این، اجازه گرفتن این امکان را به شما می دهد که با مردم محلی هم صحبت شده و ارتباط برقرار کنید.

2safar

8. از تولید زباله حدالامکان اجتناب کنید.

شما فقط نسبت به محیط زیست کشور خود مسئول نیستید بلکه کل کره ی زمین خانه ی شما محسوب می شود. تفکیک زباله در سفر نیز اهمیت دارد. کمتر از کیسه پلاستیکی استفاده کرده و با خود پاکت کاغذی به همراه داشته باشید. تا جایی که ممکن است بطری آب پلاستیکی مصرف نکنید و قمقمه به همراه داشته باشید و آن را از شیر آب آشامیدنی پر کنید.