جاذبه های گردشگری جهان - کتابخانه ی ملی آتن یونان - قسمت سوم

جاذبه های گردشگری جهان - کتابخانه ی ملی آتن یونان - قسمت سوم

2safar

هنگامی که در مقابل ساختمان قدیمی کتابخانه ی ملی یونان( همان عمارت کلاسیک والیانوس ) می ایستید، ساختار و شکل این ساختمان شما را به یاد آکروپولیس و معابد یونان باستان می اندازد، معماری و طراحی بنا بر اساس عناصر اساسی معماری کلاسیک یونانی این بنا را ساخته و بهترین انتخاب برای ساختن عمارتی باشکوه برای کتابخانه ی ملی یونان بوده است. ستون های دوریکی که از مشخصه های اصلی آن شکل از معماری به شمار می آید مهمترین عنصر معماری این بناست که در مقابل چشم بینندگان و گردشگران می ایستد. انتخاب این شکل از معماری با هویت کتابخانه و اهداف بانیان آن سنخیت و هماهنگی دقیق و درستی دارد.

2safar

از دیگر مشخصات معماری ساختمان کتابخانه ی ملی یونان که امروزه با عنوان کتابخانه ی قدیمی باید از آن یاد کرد، دو ساختمان کناری است که مانند دو بال در کنار ساختمان اصلی کشیده شده اند و فضا و محیط مورد نیاز کتابخانه را فراهم می کنند و در شکل و پلان بنا هم بخشی از نقشه ی اصلی به شمار می آیند. این بنا مانند ساختمان های عصر باستان آتن با سنگ های مرمر پنتلیک ساخته شده اند و برای گردشگرانی عصر باستانی را به تصویر می کشد. از دیگر مشخصه های ساختمان کتابخانه ی ملی یونان که توسط برادران والیانوس ساخته شده، مجسمه ساده و زیبای است که از پاناگیس والیانوس در مقابل کتابخانه ساخته اند، که همچنان در مقابل این بنا قابل مشاهده است.

2safar

یکی از مهمترین ویژگی های کتابخانه ی ملی یونان وجود 4هزار و 500 نسخه ی خطی یونانی است، که دارای ارزش بسیار بالایی است، همچنین بایگانی این کتابخانه از انقلاب یا همان استقلال یونان هم یکی از کم نظیر ترین بخش های این کتابخانه به شمار می رود، یکی دیگر از قسمت های مشهور این کتابخانه در جهان، وجود نسخه های بی نظیر و شاید تنها نسخه هایی از کتاب های انجیل متی از قرن ششم، فرهنگ لغت تاریخی متعلق به دوران بیزانس و سروده های هومر است که از جمله آثار تک و بی نطیر این کتابخانه به شمار می آیند. با این حال یکی از مهمترین مشکلات این کتابخانه ی قدیمی، کمبود فضا سال های بعد بود، ساختار ، پلان و طراحی بنای به شکلی بود که امتکان تغییر جابه جایی و افزایش بخش های دیگر به مجموعه وجود نداشت، به همین خاطر، انتقال این کتابخانه به مکانی مدرن با فضای بسیار بیشتر به یکی از رخداد های مهم فرهنگی آتن تبدیل شد، کتابخانه ملی امروزه به طور رسمی در بنیاد فرهنگی استاروس نیارکوس قرار دارد و ساختمان قدیمی که همان ساختمان والیانوس ها به شمار می آید، نیز زیر مجموعه ی کتابخانه ی ملی است و به عنوان یکی از ساختمان های این مجموعه محل قرار گیری کتب و نسخ خطی یونانی و کتاب های شاخص قدیمی است.

2safar

با این وجود، برای بسیاری از گردشگران و میهمان شهر آتن، جذابیت های عمارت والیانوس کتابخانه ی ملی یونان، با معماری با شکوه و زیبای کلاسیک اش جذابیت دیگری دارد، جذابیتی که آن مجموعه ی را به تمدن باستانی یونان گره می زند و همچنان یکی از نمادین ترین بنا های آتن و بخشی از هویت تاریخ معاصر این شهر کهن است.