کشور هایی که از توریست ها استقبال نمی کنند - قسمت چهارم

کشور هایی که از توریست ها استقبال نمی کنند - قسمت چهارم

در این مقاله کشور هایی را معرفی می کنیم که مدت هاست دیگر از توریست ها استقبال نمی کنند و اگر چه همچنان برخی از آن ها جزء پر بازدید کننده ترین کشور های جهان هستند، اما از اینکه مورد انتخاب توریست ها قرار می گیرند خوشحال نمی شوند.

جمهوری چک

اگر چه رشد توریسم و همچنین رشد اقتصادی که به دنبال آن می آید جنبه های مثبت و مطلوب فراوانی دارد اما یک جنبه ی انکار ناپذیر منفی دارد و آن آسیب به محیط زیست است. هر ساختار جدیدی که در دنیا به وجود می آید بخشی از محیط زیست از بین می رود. می توان گفت صنعت گردشگری این سابقه را داشته است که مکان های جادویی را تبدیل به کابوس سازد. یکی از کشور هایی که از آثار منفی هجوم توریست ها در امان نمانده است جمهوری چک است. کشوری که بیشتر به سرزمین پریان شباهت دارد اما توریست ها نقش پر رنگی در شلوغی و آسیب به محیط زیست داشته اند.

2safar

اسکاتلند

در شمال غرب اسکاتلند جزیره ای وجود دارد که به نام جزیره ی کوچک آسمان نام معروف است. این جزیره یکی از نخستین قربانیان اشباع توریست به شمار می رود. جزیره ی آسمان بزرگ ترین جزیره ی کشور اسکاتلند است و با پلی به سرزمین اصلی وصل می شود، اما همین پل ارتباطی آفت جزیره شده و رفت و آمد توریست ها را به آن جا آسان تر کرده است. جاذبه های طبیعی فراوان جزیره موجب شده محبوبیت فراوانی در سرتاسر دنیا پیدا کند اما از آن جا که این جزیره زیر ساخت ها و منابع کافی برای این تعداد توریست در اختیار نداشته آلودگی و تخریب زیادی به بار آمده است.

2safar

کلمبیا

در مورد عدم علاقه ی مردم کلمبیا به توریست بیشتر از آن که توریست ها نقش داشته باشند خود مقامات محلی مقصر هستند زیرا سیاست هایی که برای افزایش میزان توریست به کار گرفته اند موجب خشم و عصبانیت مردم شده است. در پایتخت کارائیبی کلمبیا، کارتاجنا، سرمایه گذاران خارجی بر روی رشد توریسم سرمایه گذاری کرده اند و در این رابطه فقط به سود شخصی خود فکر کرده اند، بدون اینکه خواسته های مردم بومی را در نظر بگیرند. در نتیجه مردم این منطقه از افزایش توریست نه تنها خوشحال نیستند بلکه بیشتر غمگین و سرخورده اند.

2safar

مصر

مصر یکی از قدیمی ترین کشور های توریستی جهان است و اهرام جیزه همواره مورد توجه توریست ها قرار داشته اند. نمی توان گفت مردم مصر از ورود توریست ها ناراحت هستند اما پدیده ی اشباع توریسم خود را در قاهره به خوبی نشان می دهد. بخشی از عدم توازن در آمد و ثروت در قاهره به توریسم بر می گردد و بار منفی این موضوع بر روی دوش مردم عادی شهر است.

2safar

اسپانیا

واضح است کشوری که یک میلیون جاذبه ی توریستی دارد هدف اصلی و اولیه ی هر گردشگری قرار می گیرد. با این حال در بارسلونا ورود بیش از اندازه ی گردشگران تبدیل به یک معضل جدی شده است. در واقع تعداد گردشگران این شهر به قدری زیاد شده که بر روی فرهنگ و سبک زندگی مردم تأثیز گذاشته و همه چیز را دچار اختلال کرده است.

2safar