کشور هایی که از توریست ها استقبال نمی کنند - قسمت ششم

کشور هایی که از توریست ها استقبال نمی کنند - قسمت ششم

در این مقاله کشور هایی را معرفی می کنیم که مدت هاست دیگر از توریست ها استقبال نمی کنند و اگر چه همچنان برخی از آن ها جزء پر بازدید کننده ترین کشور های جهان هستند، اما از اینکه مورد انتخاب توریست ها قرار می گیرند خوشحال نمی شوند.

مراکش

در سال 2008مراکش میزبان 3 میلیون توریست در سال بود. در ظرف این 9 سال گذشته تعداد توریست های این کشور تقریباً چهار برابر شده و به یازده میلیون نفر در سال رسیده است. مردم بومی این کشور در گذشته با اشتیاق از توریست ها استقبال می کردند و آن ها را عامل رونق و رفاه اقتصادی کشور خود می دانستند اما مدتی بعد تشخیص دادند که توریسم جنبه ی منفی نیز دارد و تخریب محیط زیست و آثار باستانی وجه منفی یکی از سود آور ترین صنعت های جهان است. امروزه مردم مراکش از بالا رفتن قیمت اجاره ها شاکی هستند و معتقدند در حالی که از یک جایی به بعد افزایش تعداد توریست درآمد مردم را بالا نبرده است، بلکه هزینه های زندگی را نیز به علت افزایش قیمت ها بیشتر کرده است.

2safar

هلند

هلند کشوری سرشار از شور زندگی است و کمتر کسی به یک بار سفر به این کشور رضایت می دهد. در واقع توریست ها طوری عاشق آمستردام که مناظرش شبیه نقاشی های کتاب های قصه است می شوند که دوست دارند بارها و بار ها به آن سفر کنند. اما گاهی جذابیت بیش از حد یک مکان بلای جانش می شود، مانند آمستردام که با جمعیت یک میلیون نفر پذیرای پانزه میلیون توریست در سال است. چنین جمعیتی برای شهری که چندان بزرگ نیست خیلی زیاد است. به علاوه توریست ها شهر آمستردام را با پارتی اشتباه می گیرند و تمام مدت به خوش گذرانی مشغول می شوند، در حالی که مردم ساکن شهر از این رفتار شاکی هستند و آن را مزاحم آرامش زندگی خود می دانند.

2safar

تایلند

کشور تایلند با اشتیاق از توریست ها استقبال می کند و اقتصاد خود را مدیون صنعت توریسم می داند، اما حتی این کشور نیز از وجه منفی اشباع توریسم در امان نمانده است. بسیاری از توریست هایی که به تایلند سفر می کنند هیچ قید و محدودیتی نمی شناسند و می خواهند آزادی کامل را تجربه کنند. آن ها با بی قیدی سواحل زیبای این کشور را آلوده می سازند و منظره ی ناخوشایندی از خود به جای می گذارند. مثلاً جزیره ی کوه فی فی یکی از نقاطی است که آسیب زیادی از توریست ها دیده است. پس از آن که لئوناردو دی کاپریو فیلم ساحل را در سال 2000 در این منطقه بازی کرد، ناگهان تعداد بازدید کنندگان به شکلی تصاعدی افزایش یافت و به نظر می رسید هر کسی که آن فیلم را دید بلافاصله بلیطی به مقصد تایلند تهیه کرد. هجوم بیش از اندازه ی توریست ها به این ساحل زیبایی طبیعی آن را تحت تأثیر قرار داد و لقب بهشت به سادگی از این منطقه برداشته شد.

2safar

فیلیپین

یکی از جزایر فیلیپین به نام پالاوان از قربانیان بلامنازع اشباع توریسم محسوب می شود. این جزیره که فقط 36 هزار نفر جمعیت دارد میزبان 200 هزار توریست است و کار به جایی کشیده است که حتی اسکان توریست ها و تهیه ی غذا برای آن ها با مشکل موجه شده و طبیعت جزیره رو به نابودی است.

2safar