کشور هایی که از توریست ها استقبال نمی کنند - قسمت پنجم

کشور هایی که از توریست ها استقبال نمی کنند - قسمت پنجم

در این مقاله کشور هایی را معرفی می کنیم که مدت هاست دیگر از توریست ها استقبال نمی کنند و اگر چه همچنان برخی از آن ها جزء پر بازدید کننده ترین کشور های جهان هستند، اما از اینکه مورد انتخاب توریست ها قرار می گیرند خوشحال نمی شوند.

موریس

موریس کشوری بسیار کوچک است و از نظر جمعیتی یکی از متراکم ترین کشور های جهان به شمار می رود. این کشور در فاصله ی 2 هزار کیلومتری جنوب شرقی قاره ی آفریقا در اقیانوس هند قرار دارد. با وجود اینکه جمعیت موریس در این مساحت کم 1.3 میلیون نفر است، سالانه بیش از 1 میلیون توریست از این کشور بازدید می کنند. کسانی که قبلاً به موریس سفر کرده اند می دانند این کشور به شکل انکار ناپذیری شلوغ است و حضور توریست ها فقط آن جا را شلوغ تر می سازد. وقتی کشوری برای مردم خودش جا ندارد نمی توان توقع داشت از حضور توریست ها چندان ذوق زده شود.

2safar

اندونزی

بالی در سال های نه چندان دور بهشت روی کره ی زمین محسوب می شد و از نظر آرامش صلح آمیزی که بر آن حاکم بود در دنیا نظیر نداشت. مردم این سرزمین بسیار مهربان بودند و با روی خوش به توریست ها خوش آمد می گفتند. آن ها همچنین از اینکه فرصتی داشته باشند تا آداب و رسوم بومی خود را به دیگران معرفی کنند لذت می بردند. امروزه بالی قصه ی متفاوتی دارد. این بهشت حاره ای با پدیده ی اشباع توریسم مواجه شده و طبیعت زیبایش آسیب های جبران ناپذیری دیده است. هتل ها و مال های عظیم جای طبیعت را گرفته اند و فرهنگ بومی روز به روز در حال کمرنگ شدن است.

2safar

میانمار

اگر چه این کشور به تازگی جایی در مقصد های محبوب توریستی پیدا کرده است اما در ظرف همین مدت کوتاه مردم این کشور از صنعت گردشگری خسته و دلزده شده اند. از نظر آن ها توریست ها احترام کافی برای اماکن مقدسی چون دره ی معابد پاگان قائل نمی شوند. تعداد پاگودا های این دره از 4000 عدد در سال های اخیر به نصف کاهش پیدا کرده است. اگرچه بسیاری از این پاگودا ها در اثر عواملی چون زلزله و فرسایش از بین رفته اند، اما برخی از آن ها نیز توسط توریست ها نابود شده اند. توریست ها این عادت ناپسند را دارند که بر روی سقف پاگودا ها بروند تا به تماشای بالون ها در آسمان بپردازند، بدون اینکه توجه کنند این معابدِ باستانی استحکام کافی ندارند و به راحتی تخریب می شوند.

2safar

ویتنام

در ویتنام یک میراث فرهنگی بسیار معروف یونسکو وجود دارد و آن خلیج هالونگ است. این خلیج پر بازدید کننده ترین جاذبه ی توریستی ویتنام است و سالانه سه میلیون توریست با کروز از روی آن عبور می کنند. به علاوه قایق های متعددی نیز روزانه در خلیج به گردش می پردازند. متأسفانه محبوبیت بیش از حد این خلیج موجب شده تور های بی تجربه ی زیادی توریست ها را به گشت در آن ببرند و با بی توجهی هر چه تمام تر به محیط زیست زیبای منطقه آسیب برسانند. در حال حاضر این خلیج خیلی آلوده تر از قبل شده و دیگر زیبایی سابق را ندارد.

2safar