کشور هایی که از توریست ها استقبال نمی کنند - قسمت اول

کشور هایی که از توریست ها استقبال نمی کنند - قسمت اول

همه ی ما از فواید بی شمار رونق صنعت توریسم مطلع هستیم و می دانیم اقتصاد بسیاری از کشور های دنیا مانند تایلند بر صنعت توریسم استوار است. کشور های مختلف می کوشند با تبلیغات گسترده بر روی ظرفیت های گردشگری خود توریست های بیشتر را جذب کرده و برای مردم خود رفاه بیشتری به ارمغان بیاورند. با این وجود همه ی کشور ها از ورود توریست ها استقبال نمی کنند و در واقع معتقد هستند توریست بیش از آن که به اقتصاد کشورشان کمک کند می تواند آسیب زننده باشد. این آسیب ها شامل آسیب های فرهنگی، ایجاد ازدحام و مزاحمت برای مردم بومی، آسیب به میراث تاریخی و فرهنگی، آلوده ساختن محیط زیست و استفاده ی بی رویه از منابع کشور میزبان و غیره است. در این مقاله کشور هایی را معرفی می کنیم که مدت هاست دیگر از توریست ها استقبال نمی کنند و اگر چه همچنان برخی از آن ها جزء پر بازدید کننده ترین کشور های جهان هستند، اما از اینکه مورد انتخاب توریست ها قرار می گیرند خوشحال نمی شوند. با 2Safar همراه باشید.

2safar

ژاپن

ژاپن کشوری پر جمعیت اما بسیار کوچک است. در طول تاریخ ژاپنی ها همیشه برای زمین جنگیده اند و همچنان نیز از مشکل تراکم جمعیت زیاد رنج می برند. از سویی دیگر جاذبه های توریستی ژاپن به قدری زیاد است که مانند یک آهنربا گردشگران را از سرتاسر جهان به سوی خود می کشد.

ژاپنی ها از هجوم توریست ها در دهه ی ها اخیر به کشورشان چندان خوشحال نیستند. آن ها معتقدند کشورشان به حد کافی بزرگ نیست که بتواند جایی هم به توریست ها اختصاص دهد. ضمن اینکه ژاپنی ها ملتی هستند که به شدت به نظم و روتین زندگی خود اهمیت می دهند. مثلاً آن ها از اینکه رستوران های محلی توریست ها را در اولویت قرار می دهند یا غذای آن ها را روزدتر سرو می کنند ناراضی هستند.

2safar

ایسلند

ایسلند از جمله ی کشور هایی است که در سال های اخیر رشد قابل توجهی در صنعت توریسم داشته است. در واقع این کشور تبدیل به دیزنی لند بزرگسالان شده است و مردم برای سفر های ماجراجویانه و هیجان انگیز خود آن را انتخاب می کنند. با این وجود مردم بومی این کشور چندان از این تغییرات استقبال نکرده اند. از نظر آن ها این افزایش تعداد توریست موجب آسیب به محیط زیست بکر این کشور می شود و در زندگی مردم بومی نیز اختلال ایجاد می کند.

2safar

ایتالیا

ایتالیا سرزمینی عاشقانه است و جاذبه های توریستی فراوانی دارد. شهر ونیز سال های سال است که از محبوب ترین مقصد های توریستی جهان به شمار می رود و نامش در فهرست اکثر جهانگردان به چشم می خورد. علیرغم این محبوبیت، این شهر جادویی دیگر از هجوم توریست ها استقبال نمی کند. واقعیت این است که توریست ها به قدری ونیز را شلوغ کرده اند که بیش از نیمی از ساکنان بومی شهر در حال ترک این شهر و مهاجرت به جای دیگری هستند. سرنوشت ونیز می تواند درس عبرتی برای سایر نقاط توریستی دنیا باشد که بدانند چگونه تعدد بیش از حد گردشگر می تواند موجب آسیب، تخریب و اختلال در روند زندگی مردم شود.

2safar