کلیسا ها و مکان مذهبی معروف مسکو

کلیسا ها و مکان مذهبی معروف مسکو

امکان مذهبی همواره نمایان گر بخش مهمی از هویت تاریخی، فرهنگی و اجتماعی یک کشور است و در روسیه نیز کلیسا ها نماد های مهمی از هنر، فرهنگ، تاریخ و دوران مختلف اجتماعی و سیاسی روسیه را به نمایش می گذارند، در کلیسا های مختلف روسیه، آثار هنری، معماری و تاریخی بسیاری در وجود دارد و گردشگران داخلی و خارجی را به سوی خود جلب می کنند.

2safar

کلیسا در جامعه روسیه تا پیش از انقلاب اکتبر جایگاه مهم و تعیین کننده ای داشت و در دوران تزار ها، اهمیت جایگاه کلیسا ها افزایش یافت و به بخش مهمی از فرهنگ جامعه روسیه بدل شد. از این رو، کلیسا ها در روسیه گنجینه مهمی از تاریخ روسیه را در خود جای داده اند.

2safar

یکی از کلیسا های معروف و تاریخی مسکو کلیسای مسیح نجات دهنده است. این کلیسا به یاد بود پیروزی روسیه بر نیروهای ناپلئون و خروج ارتش ناپلئون از روسیه در سال 1817 توسط معمار بزرگ روس و خالق کرملین، کنستانتین تون ساخته شد، این کلیسای بسیار مجلل با معماری خاص خود یکی از مکان دیدنی مسکو به شمار می رود.

2safar

در سال 1931 پروژه ای برای گسترش و تغیرات این بنا در دستور کار قرار گرفت اما پس از جنگ جهانی دوم آن طرح مبنی بر ساخت کاخ شوروی به دست فراموشی سپرده شده و محوطه باز کنار کلیسا به استخر رو بازی تبدیل گردید، که دمای هوای آن در تمامی ایام سال در حدود 27 درجه بود. اما بخار آب منجر به خراب شدن فلز های ساختمان اطراف و ایجاد مه غلیظی می شود. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی بازسازی این کلیسا از سر گرفته شد و روند ساخت نیز در آغاز قرن بیست و یکم به پایان رسید.

2safar

از دیگر کلیسا ها و صومعه های مورد توجه گردشگران در مسکو می توان به کلیسای جامع سنت باسیل(که پیشتر آن را معرفی کرده ایم)، صومعه ی دونسکوی(Donskoy)، کلیسای کولومنسکوی(Kolomenskoye)، کلیسای یِلوخوف(Yelokhovo)، صومعه ی اسرتنسکی(Sretensky) و کلیسای شفاعت فیلی (the Intercession at Fili) اشاره کرد که هر کدام از دارای قدمت تاریخی و مذهبی بسیار زیادی هستند.

2safar

به طور مثال صومعه دونسکی در سال 1591 ساخته شده است و در سال 1812 هم این صومعه توسط سربازان ناپلئون مورد غارت قرار گرفت، اما دیواره های هشت گانه ی صومعه که در اواخر قرن هفدهم ساخته شده اند از آن تخریب و غارت در امان ماندند. از دیگر کلیسای قدیمی و بسیار نادر در مسکو که بسیار مورد توجه گردشگران قرار دارد، کلیسای شفاعت فیلی است که بیشتر شبیه به یک موزه است.

2safar

این کلیسا به سبک ناریشکین قرن هجدهم توسط معماری ناشناس در نزدیکی های پارک فیلی در اواخر قرن هفدهم ساخته شده است، هزینه ساخت این کلیسا نیز توسط لورد بویارلوف ناریشکین پرداخت شد. این کلیسا هم چون دیگر آثار بجای مانده از حمله ناپلئون بسیار مورد تخریت قرار گرفت و توسط سربازان ناپلئون به عنوان کارگاه مورد استفاده قرار گرفت. این کلیسا در اواخر دوران شوروی مورد بازسازی قرار گرفت و بازدید کنندگان و گردشگران می توانند به طور آزاد در ساعات مختلف از این کلیسا و نقاشی ها و هنر های بکار رفته در آن دیدن کنند.