جاذبه های گردشگری جهان - کلیسای آگیا اکاترینی آتن یونان - قسمت اول

جاذبه های گردشگری جهان - کلیسای آگیا اکاترینی آتن یونان - قسمت اول

2safar

در ادامه ی سفر به آتن و دیدن جاذبه های تاریخی و باستانی این شهر افسانه ای می خواهیم از دوران باستان و روزگار طلائی تمدن یونانی فاصله بگیریم، اندکی نزدیک تر بیایم و شما را با کلیسا های تاریخی این شهر قدیمی آشنا کنیم، هرچند پیش تر از صومعه ی کایساریانی دیدنی کردیم و آن را برای شما معرفی نمودیم و شما می توانید برای آشنایی بیشتر با آن اثر تاریخی به آرشیو سایت 2SAFAR مراجعه کنید.

2safar

این بار می خواهیم به کلیسایی کوچک در منطقه ی چانیا(Chania) در شهر آتن برویم، که اثری متعلق به دوران بیزانس در تاریخ یونان است و نوعی بیان کننده و روایت گر بخشی از تاریخ این شهر عجیب و غریب به شمار می آید و در واقع، پس از ساخت این کلیسا به بخشی از هویت تاریخی مردمان آتن تبدیل می شودکه می توان تاثیرات تاریخی آن را تا به امروز مشاهده کرد. بر اساس نظر کارشناسان، این اثر تاریخی متعلق به قرن شانزدهم میلادی است. متخصصان و کارشناسان تاریخی بر اساس بررسی های صورت گرفته و بر اساس شکل و ساختار معماری این اثر، قدمت تاریخی آن را تشخیص داده اند و باور دارند که در این اثر تاثیرات آشکاری از معماری اواخر سبک گوتیک را می توان مشاهده کرد.

2safar

معماری گوتیک، سبکی در معماری است که بیشتر در خدمت کلیسا قرار داشته و بر اساس تعاریف هنری در میان دو دوره ی هنر رمانسک و رنسانس قرار دارد و تا اواسط قرن شانزدهم، مهمترین سبک معماری رایج در اروپا به شمار می رفت، درواقع سبک گوتیک باز گو کننده ی دوران استیلای کلیسا بر اروپاست. یکی از ویژگی های سبک گوتیک قوس نو تیزی است که در طاق های ساخته شده ی بنای های این سبک نمایان است و در کلیسا آگیا اکاترینا هم می توان شمه ای از آن را مشاهده کرد، البته بد نیست بدانید که این سبک معماری در اروپا قرون وسطا، بیشتری فاصله را از معماری دوران رومی گرفته و تا حدودی به سبک معماری شرق و خاورمیانه نزدیک است، طاق ها و گنبد های نوک تیزی که در معنا شناسی می توان آن را به سوی آسمان و خداوند تلقی کرد. پایه های برج ناقوس کلیسای آگیا اکاترینا در مرکز بنا قرار دارد و از طریق طاق های پایه ی این برج نور مورد نیاز فضای داخلی کلیسا تامین می شود.

2safar

در واقع هنر معماری این دوره استفاده و بازی با نور را به بهترین شکل به کمک گرفته است. طاق های های قوس دار ورودی و پنجره های کلیسا، به خوبی ساختار و حس فضای معماری این مکان مذهبی را به شما انتقال می دهند. این کلیسای تاریخی امروزه روایت گر بخشی از هویت تاریخی و مذهبی آتنی هاست و به صورت یک موزه ی کوچک در معرض دید گردشگران قرار دارد. از جمله ویژگی های این کلیسا نقاشی های دیواری است که بخشی از هویت و هنر معماری دوران بیزانسی را به نمایش می گذارد و آثار و وسایل و نقاشی های صومعه سنت کاترین در شبه جزیره ی سینای (the Sinai Peninsula) در این کلیسا به نمایش درآمده است. البته این کلیسا بخشی از خاطرات تلخ دوران استیلای ترکان عثمانی را به همراه دارد، جایی عثمانی بخش از این کلیسا تغییر کاربری دادند و این رخداد بخشی از خاطرات تلخ مردم آتن از آن دروان تاریخی است.