جاذبه های گردشگری جهان - گارد مراسم تشریفات آتن یونان

جاذبه های گردشگری جهان - گارد مراسم تشریفات آتن یونان

2safar

در بسیاری از کشور های اروپایی، یگان های تشریفات به عنوان بخشی از آداب و رسوم رسمی در بخشی از مراسم ها به طور منظم و در قالب یک یگان نظامی واحد و مشخص مراسم هایی را برگزار می کند که دارای المان های هویتی می باشد، این ویژگی های هویتی به آرامی و طی سالیان متمادی به یکی از حرکات نمادین و یک رسم و سنتی ملی تبدیل می شود، معروف ترین این مراسم های تشریفاتی را هم می توان در تغییر پست گارد ملی انگلستان در مقابل کاخ مجلس عوان این کشور و همچنین مراسم معروف پایین و بالا بردن پرچم دو کشور پاکستان و هندوستان که در طول مراسم هر روزه ی شان تعداد بالایی از مردم صرفا برای مشاهده ی این مراسم به نقطه صفر مرزی دو کشور می روند. در شهر آتن و در کشور یونان هم وجود یک گارد ملی تشریفات وجود دارد که برخی از رژه ها و مراسم های اجرایی این یگان نظامی تشریفاتی امروزه به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری آتن و یونان بدل شده و در زمان های مشخص گردشگران برای مشاهده مراسم بخصوص این یگان نظامی صف می کشند.

2safar

اگر می خواهید شاهد مراسم آنها باشید باید خود را در ساعت 11 صبح هر روز، به میدان سینتاگما syntagma و در نزدیکی ساختمان مجلس یونان برسانید، در آنجا یکان های تشریفات با لباس های مخصوص و ویژه ی شان که در هنگام تغییر پست های بازرسی با انجام مراسم خاصی توجه همگان را به خود جلب می کند و گردشگران بسیاری را در حال گرفتن و عکس و فیلم در آنجا خواهید. یکی از سوژه های مورد علاقه مردم و گردشگران گرفتن عکس با سربازان گارد ملی در هنگام دادن پس به صورت کاملا رسمی و خشک است. این واحد نظامی آخرین واحد اوزونز (Evzones) در ارتش هلنی یا همان ارتش یونان است، مشخصه ی اصلی آنها نیز لباس های نظامی سربازان یونانی در جنگ استقلال یونان است که امروزه به عنوان یک بخش تشریقاتی، آئینی و ملی به حیات خود ادامه می دهد.

2safar

اما یگان گارد ملی برای اولی بار در سال 1868 به طور رسمی تاسیس شد، در ابتدای تاسیس این گارد، به صورت یگان با نام آگما Agema شناخته می شد و شامل دو واحد پیاده نظام ازونز Evzone و یک واحد سواره نظام بودند. این واحد نظامی تشریفاتی دارای وظایف گسترده و ساختاری مشخص با آداب و نظم خاصی بودند و یکی از معروف ترین یگان های نظامی در یونان محسوب می شدند. این یگان با مرگ جورج اول در سال 1913 با تغییراتی مواجه شد و در طول قرن بیستم تغییراتی مختلفی را به خود دید. با لغو شدن سلطنت و جمهوری شدن یونان به نظر گارد ملی هم عنصری متعلق به نظام گذشته بود اما به عنوان بخشی نمادین از هویت ملی یونانی ها، به عنوان نگهبانان سربازان گمنام یونان و حمل کنندگان پرچم ملی به حیات خود در قالب حکومت جمهوری یونان ادامه دادند. با این حال طی تمام نزاع های سیاسی قرن بیستم یونان، گارد ریاست جمهوری، گارد سلطنتی و دو باره گارد ریاست جمهوری نام هایی بود که به این واحد نظامی اطلاق شد و امروزه هم به عنوان گارد ریاست جمهوری یونان به عنوان یک یگان تشریفاتی شناخته می شود و در کنار این هویت تاریخی اش، یکی از جاذبه های فرهنگی و در عین حال تاریخی کشور یونان به شمار می آید.

2safar