جاذبه های گردشگری جهان - تئاتر دیونیسوس آتن یونان - قسمت دوم

جاذبه های گردشگری جهان - تئاتر دیونیسوس آتن یونان - قسمت دوم

2safar

در ادامه مسیر سرگذشت تئاتر دیونیسوس به عنوان یکی از جاذبه های دیدنی و تماشایی آتن، باید به نمایشنامه ها و متون تاریخی برجامانده از یونان باستان اشاره کرد، روایت این خط تاریخی را بهتر به ما نشان می دهد. پس از انتقال به دامنه ی آکروپولیس، پس از چندی سازه های چوبی برای تماشاچیان ساخته شد، ستون هایی سنگی در محل اجرای نمایش ها گذاشته شد و سالن تئاتر کوچک ابتدائی و بسیار مختصر شکل گرفت. اما با ورود به قرن پنج ، آتنی به آرامی شاهد ظهور بنایی سنگی و شکل گیری تئاتر دیونیسوس شدند. هرچند در دوره های زمانی مختلف این مکان شاهد تغییرات مختلف بود اما مهمترین ویژگی این بنا، برگزاری جشن ها و مراسم های هنری در این مکان بود، به شکلی که به بخشی از هویت یونان تبدیل شد، بسیاری از تئاتر ها، کمدی ها، تراژدی های معروف در یونان باستان در این بنا به اجرا در آمد و بنوعی شروع تازه ای در هنر تئاتر بود.

2safar

با ساخته شدن دیوار های شرقی، غربی، شمالی و ساخته شدن سالن ها و صندلی، سالن تئاتر دیونیسوس به پلان کلی که از این سالن در دست ماست نزدیک تر شد، در حدود سال 404 پیش از میلاد، تئاتر دیونیسوس دوباره مورد بازسازی قرار گرفت، به نحوی که ظرفیت این سالن تداتر به حدود 17 هزار نفر رسید. لیکورگوس، قانون گذار معروف یونان در این دوره ی تاریخی و ساخته شدن سازه ی سنگی تئاتر دیونیسوس نقش بسزایی داشت، بسیاری از بخش ها و قسمت های این سالن تئاتر با شکوه در این دوره ی تاریخی ساخته شد. در این دوره ی تاریخی بود که آثار نویسندگان بزرگان یونان باستان مانند، ایسخولوس، اوریپیدس و سوفوکل در تئاتر دیونیسوس به اجرا درآمد.(نمایش نامه های این آثار اجرای آنها در این تئاتر را روایت می کنند).

2safar

نکته جالبی که در خصوص این دوره تاریخی در متون تاریخی وجود دارد، بنای ساختمان صحنه است، ساختمانی دوطبقه، با صحنه ی چوبی پیش رو، که قابل جابه جایی بود، و سه دربت اصلی پیش روی سالن ، امکان تردد بازیگران در هنگام اجرای تئاتر را ممکن می ساخت. در بسیاری از نوسته های تاریخی از این بنا به صورت یک کاخ نام برده اند، ساختمانی زیبا و شکیل که فضای و تزدینات آن مانند معابد و کاخ ساخته شده بود، گلدان های با نقاشی های باشکوه، ستون هایی سنگی و زیبا این ساختمان را آراسته بود. از دیگر بخش های جذابی که در تئاتر دیونیسوس به اجرا در آمده می توان به کنسرت های آواز اشاره کرد که در بسیاری از کتاب های تاریخ و به آن اشاره شده است.

2safar

تئاتر دیونیسوس در دوران شکوه عظمت یونان اثری فاخر بود و تاثیر بسزایی در شکوفایی فرهنگی و هنری تمدن یونان داشت، به شکلی در قلمرو یونان سالن تئاتری گوناگونی ساخته شد. در واقع هنگامی که به خرابه های سنگی تئاتر دیونیسوس قدم می گذارید، باید به این نکته توجه داشته باشید، که به مکانی رفته اید، که روزگاری باشکوه ترین سالن تئاتر جهان بوده است. با ما در ادامه ی این مسیر همراه باشید تا بیشتر با تئاتر دیونیسوس آشنا شویم.