جاذبه های گردشگری جهان - معبد آتنا نایک یونان آتن - قسمت دوم

جاذبه های گردشگری جهان - معبد آتنا نایک یونان آتن - قسمت دوم

2safar

در ادامه آشنایی به بقا معبد تاریخی آتنا نایک در آکروپولیس آتن، به دوران رواج مسیحیت در قلمرو امپراتوری بیزانس می رسیم، در این دوره تاریخی، با قبول مسیحیت به عنوان دیدنی رسمی به آرامی مسیحیت به باور اصلی امپراتوری بدل شد و بر خلاف چند قرن پیش که مسیحیان مورد آزار و اذیت رومی ها قرار داشتند این بار پیروان ادیان باستانی مورد حمله مسیحیان واقع شده اند و معبد آتنا نایک هم به عنوان یکی از مراکز مذهبی مهم و مورد توجه ساکنان آتن، بسته شد. این معبد در طول تاریخ خود بار ها مورد حمله نیرو های مهاجم آتن قرار گرفت، که معروف ترین آن ویرانی بخش های اعظمی از آن در خلال حمله ی هخامنشیان به آتن بود، اما هیچگاه این چنین برای تنها نماند، معبد آتنا نایک برای قرن ها درهایش بسته ماند، در دوران امپراتوری بیزانس، با وجود بسته شدن دروازه های ورودی معبد ، بنای آن دست نخورده باقی مانده بود، اما متاسفانه با سقوط این امپراتوری معبد آتنا نایک روزگار تیره تری را پیش روی خود دید. ترک های عثمانی که بر بسیاری از نواحی تحت حاکمیت امپراتوری بیزانس حکومت می راند، بر آتن نیز چیره شد و در حدود سال 1686 برای تقویت خطوط دفاعی خود، قسمت های از این معبد باستانی را ویران کرد و سنگ های معبد مورد استفاده ی قرار دارد، بسیاری از قسمت های معبد ویران شد و این بنای تاریخی پس از چندین قرن سکوت این بار در میان تاراج ترکان عثمانی ویران شد.

2safar

با پیروزی جنبش استقلال طلبی یونان در 1830 میلادی، بسیاری از المان های هویت باستانی یونانی سر از خاک برآوردند و چهره ی یونان و آتن افسانه ای به آرامی پیدا شد، یکی از این المان های مهم هویت باستانی آتنی ها همین معبد آتنا نایک بود، معبدی که نماد پیروزی یونان بود. اما دوباره سازی بنای معبد آتنا نایک کار دشواری بود ، کاری که به دلیل انتقال سنگ های اصلی بنا برای دهه ها به طول انجامید و در چندین دوره این مرمت و بازسازی صورت گرفت. البته روند بازسازی و نوسازی این معبد باستانی همچنان ادامه دارد و پازل های این بنای باشکوه هنوز تکمیل نشده اما به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری مهم شهر آتن پذیرای گردشگران است.

2safar

روند بازسازی و مرمت این معبد تاریخی همچنان ادامه دارد واگر خوش شانس باشید در هنگام سفر به آتن در صورت بسته نبودن این مکان می توانید از آن دیدن کنید. اما با این وجود، باید به بسیاری از پازل مهم و شاخص این معبد اشاره کرد، که از بازسازی اولیه این بنا پس از حمله هخامنشیان بر جای مانده و همچنان در کنار معبد بخشی از هویت این مکان و این شهر را روایت می کند.سنگ نگاره ها، مجسمه ها کتیبه های برجا مانده ی این معبد تاریخی امروزه در قالب نمایشگاه ها در درون معبد در معرض دید گردشگران قرار دارد. با ما در 2safar همراه باشید تا تصویری کلی از معماری و پلان کلی معبد، همراه باجزئیات بیشتر بنا را معرفی کنیم.

2safar