جاذبه های گردشگری ایران - بش قارداش بجنورد - قسمت سوم

جاذبه های گردشگری ایران - بش قارداش بجنورد - قسمت سوم

2safar

در ادامه ی آشنایی با محوطه ی زیبای بش قارداش می خواهیم شما را با یکی از ویژگی های طبیعی این مکان آشنا کنیم، ویژگی که این منطقه را به افسانه های محلی و دیرینگی تاریخی اش گره می زند و امروزه هم بخش مهمی از جذابیت گردشگری اش به شمار می آید. چشمه های معدنی بش قارداش یکی از ویژگی های طبیعی و تاریخی است که این منطقه را در طول قرن های گذشته به یکی از مهمترین مکان های شمال شرق ایران بدل کرده است، این چشمه مسیر خود را از لاه بلای شکاف های کوه سگی پیدا می کند به پایین سرازیر می شود، البته بنا به گفته ساکنین محلی در گذشته از، چشمه های بش قاداش از قسمت های میانی کوه هم سرایز می شد که هنوز مسیر سرایز شدن آب قابل مشاهده است، اما به دلیل خشک سالی های متوالی در دهه های گذشته، تنها مسیر های پایینی چشمه فعال هستند و قسمت های بالایی قسمت کوه دیگر شاهد ریزش آب نیست.

2safar

اما نکته جالب و دیدنی در خصوص آب چشمه ی بش قارداش ، ویژگی این آب های معدنی است که در سالیان اخیر تحقیقات مختلف بر روی این اب انجام گرفته و به نوعی روایت ها و افسانه های محلی مبنی بر ویژگی های خاص و معجزه آمیز آب را به صورت علمی تحلیل می کند. آب معدنی چشمه ی بش قارداش دارای خاصیت قلیایی است که باعث خنثی کردن اسیدیته و شکل گیری سیلیس می شود که در نتیجه موجب آرامش و تسکین در بیماران می شود، از این جهت این آب برای درمان بیماری های تغذیه ای، ناراحتی های کبدی، صفرایی و دستگاه ادراری خاصیتی درمانگر داردو آزمایش های گوناگون بر روی آب این منطقه دال بر وجود کلسیم، سولفات کلور سرد به همراه سیلیس و آهن در آب است. مصرف آب معندی این ناحیه باعث توان بخشی روده ها، سهولت در ترشحات صفرایی و لوزالمعده می شود.

2safar

برای بسیاری از گردشگران که قدم به بش قارداش می گذارند، آب معدنی این ناحیه، مهمترین ویژگی خاص این منطقه است و برای همین منظور به این منطقه می آیند. اما اگر به این یافته ها و آزمایش های دانشگاهی دقت کنید، جذابیت این منطقه برای شما بیشتر می شود، درست پیش از ورود اسلام به ایران، این ناحیه در پای چشمه های اب معدنی این بخش در طول سال همواره بزرگان و مغان زردتشتی در این آنجا ساکن بودند و به واقع از ویژگی های این آب آگاه بوده اند، در روزگاری که علم با تعریف امروزی تفاوت داشته و امکانات بسیار محدود تری هم وجود داشته است، اما چگونه دانشمندان و بزرگان زردتشتی از به خاصیت این آب پی برده اند، نشان دهنده ی پیشرفت های تمدنی مردمان آن روزگار بوده است، و به همین منظور، چشمه ها و آب معدنی این ناحیه برای آنان از اهمیت بالایی برخوردار بوده و شاید همین شکاف های که آب از آن بیرون می آیند، روایت صحیح تری برای اسطوره ی 5 برادر این منطقه باشند و شاید بش قارداش اشاره به این آب های معجزه زا بوده تا آن برداران فراری. از این رو، برای گردشگران، دیدن این منطقه ی تاریخی با این ویژگی منحصر به فردش جذابیتی تکرار نشدنی خواهند بود، همچنان با ما در بش قارداش همراه باشید.

2safar