جاذبه های گردشگری ایران - عمارت مفخم موزه ی مردم شناسی بجنورد

جاذبه های گردشگری ایران - عمارت مفخم موزه ی مردم شناسی بجنورد

2safar

در ادامه ی آشنایی با عمارت زیبای مفخم، هنگامی که وارد این ساختمان می شوید، با یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری شهر بجنورد و استان خراسان شمالی رو به رو خواهید شد، موزه ی مردم شناسی در طبقه اول و موزه ی باستان شناسی این استان در طبقه ی دوم عمارت، گردشگران بسیاری را به سوی خود می کشاند و در این مسیر ابتدا از موزه ی مردم شناسی این عمارت و این شهر زیبا شروع می کنیم.

2safar

اگر با در سفر به شهر مختلف و مراکز استان های ایران همراه بوده باشید، موزه های مردم شناسی متعددی را با هم دیده ایم و با بنا ها و قسمت های مختلف این موزه ها آشنا شدیم. ایران به واسطه ی گستردگی سرزمیننی و به لحاظ تاریخی و جغرافیای سرزمین بسیار عجیبی است، انواع تنوع های را می توان در ایران مشاهده کرده که در بخش ها و قسمت های مختلف سفر ها به آنها اشاره کرده ایم و موزه های مردم شناسی نیز به همین دلیل در همه شهر ها و بخش های مختلف ایران مشاهده می شود و برای آن شهر و آن بخش از اهمیت بالایی برخوردار است. تنوع قومی، زبانی، دینی، نژادی، فرهنگی و جغرافیایی باعث شکل گیری سبک ها و شکل ها مختلف اجتماعی شده به همین خاطر در فاصله دو شهر از یک استان می توان شاهد، تفاوت در لباس، سبک زندگی و دیگر رفتار های اجتماعی بود که این تفاوت ها و تنوع دارای ریشه های تاریخی و فرهنگی عمیقی در بستر تمدنی ایران هستند، به همین خاطر، موزه های مردم شناسی در ایران یکی از جذاب ترین و دیدنی ترین مکان های است، که گردشگران از آنها دیدن خواهند کرد، مکان هایی که گردشگران را به صورت ملموس و عینی در جریان این تنوع و تکثر در مناطق مختلف ایران قرار می دهند.

2safar

از همین رو، با شکل گیری استان خراسان شمالی به مرکزیت، بجنورد شکل گیری موزه ی مردم شناسی یکی از اتفاق های خوب در این شهر به شمار می آید، که مانند بسیاری از شهر های ایران در بنایی فاخر، زیبا و اصیل جای گرفته و جذابیتی دوچندان برای گردشگران خواهد داشت و مانند هر موزه ی دیگری، ویترینی شکیل، زیبا و آراسته برای نشان دادن هویت، فرهنگ و تاریخ مردمان این سرزمین است. در موزه ی مردم شناسی بجنورد که در همان عمارت مفخم واقع شده، گردشگران می توانند در قالب روایت داستان زندگی روزمره ی مردم در دوره های تاریخی گذشته، با سبک لباس پوشیدن مردان و زنان این منطقه در طبقه های مختلف اجتماعی آشنا شوند.

2safar

از سوی دیگر، با نشان دادن مشاغل و حرفه های مختلف لایه های اجتماعی دیگری از زندگی مردم بجنورد را نمایان می کنند. خراسان شمالی با برخورداری از تنوع قومی و فرهنگی بالا، موزه ی مردم شناسی زیبایی دارد، که در عمارتی باشکوه زیبا تر شده است. آداب و رسوم برخی از اقوان این استان هم در این موزه در معرض دید گردشگران قرار دارد، که در کنار صنایع دستی این استان و در قالب روایت زندگی مردم به نمایش گذاشته شده است. اشیاء قدیمی و ابزار زندگی مردم در گذشته هم از دیگر بخش های این موزه را شامل می شود، که برای گردشگران تماشایی است و شباهات و تفاوت های مناطق مختلف را بیشتر و بهتر نمایان می کند. با ما در این مسیر همراه باشید.