جاذبه های گردشگری ایران - بش قارداش بجنورد - قسمت دوم

جاذبه های گردشگری ایران - بش قارداش بجنورد - قسمت دوم

2safar

بر اساس یک داستان محلی که زمان تاریخی و قدمت اش مشخص نیست تنها بخش مهمی از حافظه ی تاریخی مردم این نواحی به شمار می آید، 5 برادر در مقابل ظلم و ستم حاکم محلی این نواحی قیام می کنند و همین دلیل، قوای محلی حاکم، به تعقیب آنها می پردازند، آن 5 برادر به نواحی کوهستانی منطقه یعنی آلاداغ پناه می برند، و در آنجا سعی دارند که در میان شکاف کوه غار ها پنهان شوند، بر اساس روایت غالب در این خصوص پنج برادر از خداوند طلب کمک می کنند و در همان زمان 5 سوراخ در زمین ایجاد می شود 5 برادر در آ«ها پنهان می شوند و سپس آن سوراخ ها به 5 چشمه ی جوشان تبدیل می شوند و در زبان ترکی خراسانی هم 5 برادر به معنای یش قرداش است. این داستان بیشتر یک افسانه ی محلی است که در لابه لای اسطوره ها و داستان پیچیده شده و هر بار چیزی به آن اضافه شده است و امروزه این داستان، این اسم، این اسطورسازی همیشگی بشر، یکی از جذابیت های این منطقه به شمار می رود و بش قارداش حتی بدون آن داستان اسطوره مانندش، بخشی از حافظه تاریخی و هویت این سرزمین است. بش قارداش در قسمت شمالی رشته کوه آلاداغ قرار دارد که به جاجرم، بدرانلو و بابا امان می رسد، منطقه ای بسیار زیبا و تماشایی است.

2safar

به لحاظ جغرافیایی بش قارداش امروزه با وسعتی در حدود 380 هکتار یکی از گردشگاه طبیعی استان خراسان شمالی و شهر بجنورد به شمار می آید و مسافران مسیر های مختلف ساعاتی را در این فضای زیبا و رویایی می گذرانند. اما دیرینگی تاریخی این منطقه و این محوطه ی سرسبز و زیبا را باید متعلق به دوران پیش از اسلام بدانیم. براساس نظر تاریخدانان، این محوطه ی دیرینگی این محوطه ی تاریخی متعلق به دوران اشکانیان است، حکومتی که در این ناحیه یعنی در شمال شرقی ایران، توانست هویت این سررمین را بار دیگر زنده کند و حکومت سلوکیان را از ایران خارج کند و بار دیگر پادشاهای ایرانی شکل دهد، بسیاری بر این باورند که بش قارداش بخشی از نطفه ی اولیه شاهنشاهی اشکانی بوده که بعد تا تا قفقاز و آناتولی مرز های قلمرو امپراتوری ایران را گسترش دادند.

2safar

در دوران ساسانیان هم بش قارداش مورد توجه قرار داشته است و در خلال دو پادشاهی ایرانی اشکانی و ساسانی، مغان زردتشت در این ناحیه سکونت داشته اند، که برخی بر این باورند که این منطقه قداست داشته است، اما بدون شک بسیاری از ویژگی های خاص این منطقه باعث سکونت مغان زردتشتی در بش قارداش کرده است، همان طوری که امورزه آن ویژگی ها همچنان بخش مهمی از هویت بش قارداش به شمار می روند و گردشگران، میهمانان این روزگار این منطقه ی زیبا هستند. که در ادامه ی مسیر مان در این منطقه زیبا و خوش آب و هوا به آن خواهیم پرداخت. اما در خصوص دیرینگی این منطقه بدون شک ویژگی های جغرافیایی و اقلیمی این ناحیه کوهستانی در برجسته شدن آن اهمیت بسزایی داشته و دارند.

2safar