جاذبه های گردشگری ایران - مسجد امام استان سمنان - قسمت دوم

جاذبه های گردشگری ایران - مسجد امام استان سمنان - قسمت دوم

2safar

در ادامه ی معرفی بنای زیبا و باشکوه مسجد امام به سراغ جزئیات زیبا و هنرمندانه ای می رویم، که در بردارنده ی بخش های مهمی از تاریخ هنر ایران هستند و مانند یک نمایشگاه هنری باشکوه سال هاست که پاسدار فرهنگ و هنر این سرزمین می باشند. مسجد امام سمنان یا همان مسجد سلطان دوران قاجار، یکی از نمونه های مساجد 4 ایوانی است، و نمازگزاران و گردشگران می توانند از طریق چهار درب ورودی بزرگ وارد مسجد شوند، این ورودی ها در ضلع های شمال، جنوب، شرق و شمال غربی مسجد قرار دارند و هر کدام برای بخشی از مردم سمنان دارای هویت و تاریخی مشخص می باشند. برای گردشگرانی که از طریق درب های شرقی و جنوبی وارد مسجد شده اند، باید توصیه کرد که حتما از درب های شمالی مسجد هم دیدن کنند، چرا که مقرنس کاری های این بخش های از جمله شاخص ترین قسمت های مسجد امام سمنان به شمار می آیند. در بدو ورود گردشگران با حجم بالایی از هنر و ذوق رو به رو می شوند، جایی که با اشکال مختلف ، هنر و شکوفایی هنری ایرانیان به نمایش در آمده است.

2safar

اگر قصد دارید از درب شمال غربی مسجد وارد شوید، مطمئنا تکیه پهنه (یکی دیگر از جاذبه های گردشگری شهر سمنان که در ادامه ی معرفی جاذبه های گردشگری ) را خواهید دید، و با عبور از یک دالان قدیمی و دلنشین به مسجد امام می رسید، در واقع این ضلع از مسجد، این مکان را به قلب شهر یعنی همان بازار بزرگ و سنتی سمنان متصل می کند. در دیگر درب ها مسجد هم دالانی قدیمی و دلنشین شما را به مسجد می رساند و در واقع این یکی از ویژگی های مسجد امام به شمار می آید، سر در درب ها هم با کشای کاری های زیبا و صد البته با مقرنس کاری های بی نظیر، زینت بیشتری پیدا کرده اند، مقرنس کاری های سر در ورودی های شمالی و شرقی را با گچ بری های زیبایی ساخته اند، و کاشی کاری های طرفین این دروازه ها از بخش های خاص و دیدنی هستند که نباید آن ها را از دست داد.

2safar

در این مسجد می توان الگو های ثابت معماری ایرانی را دید، هشتی پس از درب ورودی مسجد، برگرفته از معماری خانه ها و دیگر بنا های ایرانی است که بر اساس معماری فاخر ایرانی ساخته شده اند و به درستی اجزای مختلف را در کنار هم قرار می دهند که در کنار کاربرد بسیارشان، بخشی جدا نشدنی از المان ها و عناصر زیباشناسانه ی معماری بنا هستند. هنگامی که از ورودی های مختلف این مسجد وارد صحن مسجد می شوید، با صحنه ای زیبا رو به رو خواهید بود، به شما پیشنهاد می کنم، هندزفری خود را در گوش تان بگذارید و موسیقی مورد علاقه ی تان را گوش کنید، لحظه ای لذت بخش و فراموش نشدنی پیش روی تان قرار دارد، یکی از ویژگی های معماری ایرانی ایجاد فضایی در هم تنیده با معنویت است، حالا از هر آئین و مذهبی که باشید، این فضا و این محیط با شما همراه خواهند بود و لحظه هایی جدا از معیار های زمانی و مکانی را برای تان خواهد ساخت. با ما در ادامه ای سفر لذت بخش همراه بمایند.

2safar