جاذبه های گردشگری ایران - گرمابه ی پهنه استان سمنان - قسمت اول

جاذبه های گردشگری ایران - گرمابه ی پهنه استان سمنان - قسمت اول

2safar

در میانه ی مسیر بازار سنتی سمنان، گردشگران با جاذبه های متعددی رو به رو هستند، جاذبه هایی که هرکدام روایت گر بخش هایی از تاریخ این دیار به شمار می روند، به همین خاطر در ادامه ی آشنایی با جاذبه های گردشگری سمنان و معرفی بازار سنتی این شهر، می خواهیم به یکی از آثار تاریخی بسیار زیبا و قدیمی شهر برویم، در این فضای لذت بخش شاهد روایتی تاریخی و زیبا باشیم و از این مسیر لذت ببریم. برای دیدن جاذبه ی دیدنی و تاریخی باید به بازار علاءالدوله بروید، جایی که پیش تر آن را معرفی کردیم و از گرمابه پهنه هم نام بردیم.

2safar

در معرفی فضاها و موقعیت های دیدنی، تاریخی و تماشایی بازار علاءالدوله برای گردشگران، به دو مکان تاریخی اشاره کردیم، یکی تکیه پهنه و دیگری گرمابه ی پهنه، که به سراغ گرمابه خواهیم رفت و علاوه بر بخش ها و معماری جذاب این مکان با کاربرد امروزین این مکان آشنا خواهیم شد، گرمابه پهنه را در نزدیکی تکیه پهنه پیدا می کنید، به طور تقریبی این گرمابه در حد فاصل ورودی مسجد جامع سمنان در بازار علاءالدوله تا امامزاده یحیی است، که به راحتی می توانید در بازار علاء الدوله آن را پیدا کنید.

2safar

بر اساس اطلاعات موجود در متون تاریخی، این حمام یا همان گرمابه در قرن نهم هجری قمری توسط خواجه غیاث الدین محمد سمنانی از وزرای دربار تیموری ساخته می شود، و بازار سنتی سمنان را به یک مجموعه ی بزرگ تبدیل می کند، نکته ی جالب در خصوص این گرامابه مانند دیگر بخش ها و قسمت های تاریخی شهر سمنان روایت تاریخی این اثر به گونه ای که می توان رد پای دوره های مختلف تاریخی را در این بنا مشاهده نمود، البته نباید از این نکته غافل شد که مرمت و بازسازی بنا در دوران قاجار بیشترین تاثیر را بر ساختار و هویت کنونی بنا داشته است. این مکان در حدود سال های 1373 مانند بسیاری از حمام های سنتی ایرانی در شهر های قدیمی و تاریخی ایران، به موزه ی مردم شناسی تغییر کاربری داد، البته این یکی از بهترین انتخاب ها و بهترین راه برای حفظ و نگهداری از این بنای ارزشمند و زیبا است که در ادامه مسیر بیشتر از آن سخن خواهیم گفت.

2safar

بنای گرمابه ی پهنه در سال 856 هجری قمری در مساحتی در حدود هزار مترمربع ساخته می شود. معماران این بنای تاریخی برای ورودی زنان و مردان دو درب ورودی می سازند، که هر کدام با توجه به طرح های مشخص به لحاظ معماری دارای تفاوت هستند، ورودی این دو بنا از مهمترین بخش های زیبای گرمابه به شمار می آیند، که با هنر کاشی کاری به کار رفته در این قسمت ها، جذابیت بسیار زیبایی برای گردشگران دارد و بسیاری از گردشگران عکس های متعددی در فضای ورودی گرمابه می اندازند. ورودی مردانه دو صفه است، و ماهیت معماری و هنر های بکار رفته در این بخش متعلق به دوران قاجاریه هستند، در دوران سلطنت مظفر الدین شاه، بخش های عمده ای از گرمابه مورد بازسازی قرار گرفتند و دو ورودی این حمام سنتی با سردر هایی زیبا آراسته شدند، که در ادامه مسیر با جزئیات بیشتری از آنها سخن خواهیم گفت.