جاذبه های گردشگری ایران - اسفیدان بجنورد - قسمت پنجم

جاذبه های گردشگری ایران - اسفیدان بجنورد - قسمت پنجم

2safar

مناطق اطراف و کوه ها و مسیر های کوهستانی روستای اسفیدان، چنان لذت و بخش و تماشایی است، که نمی توان گردشگر در میان این بخش های را با خستگی همراه دانست، اما بدون شک خود روستا، محیط روستایی، فضا و مردمان این روستای زیبا هم جذابیت های فرهنگی مختلفی برای میهمانان این روستا خواهد داشت. خانه هایی صمیمی ، محیطی گرم، کوچه هایی باریک و خانه هایی پله پله تصوایری است که گردشگران در این روستای دیدنی مشاهده می کنند، در دهه های گذشته برنامه هایی برای ایجاد منطقه ای گردشگری تدوین شد، و طرحی کلی برای روستایی گردشگری به صورت هدف مند ایجاد شد که متاسفانه مانند بسیاری از طرح ها ، به دست فراموشی سپرده شد و از پتانسیل های مهم گردشگری این ناحیه چشم پوشیدند، با این حال، گردشگرانی که مسیرشان به روستای اسفیدان می رسد، به یکی از لذت بخش ترین سفرهایشان رفته اند، مردم روستان با زندگی روستایی شان، بخشی از زندگی سنتی را به گردشگران نشان می دهند، خود خود این موضوع جذابیت بسیاری زیادی برای گردشگرانی دارند، که از فضا و محیط شهری پرازدحام و پر دغدغه فرار کرده اند و خود را در این روستای دیدنی می بینند. باغداری، کشاورزی، دامداری، زنبورداری و پرورش ماهی از جمله مشاغل مردم این روستا هستند که به دلیل همجواری با طبیعت برای آنها مهیاست، از روسی دیگر بافت فرش، چادر شب دوزی نیز از مهمترین صنایع دستی این منطقه به شمار می آید، فرش های روستای اسفیدان بیشتر با طرح های نائینی نشان مشهور اند، برای بسیاری از گردشگران دیدن این مشاغل و حرفه ها از نزدیک جذابیت بسیار زیادی دارد و به نوعی شکلی از گردشگری با نام بوم گردی می توان آن را تعریف کرد.

2safar

از این رو، فضای خود روستا با آن ساختار پلکانی اش، بهترین لوکیشن و موقعیت برای عکس هایی است که زندگی همسو با طبیعت را به نمایش می گذارد. میوها و خوراکی های باغی و دیگر محصولات اورگانیک این روستا، از جمله بخش های خوشمزه این روستاست، میوه هایی که دست اول از روستا چیده می شوند و طراوت تازگی آن بخصوص در فصل تابستان مثال زدنی است. یکی دیگر از جاذبه های داخل روستا، امام زاده محمد بن باقر بن موسی بن حعفر است.

2safar

بنای تاریخی این امام زاده، اثری قدیمی است و مشخصه ی اصلی آن گنبدی است که نسبت به دیگر گنبد های این چنین مکان هایی کوتاه تر ساخته شده است، مردم محلی این امام زاده را متعلق به هزار سال قبل می دانند، اما بر اساس کاوش های صورت گرفته، از سوی کارشناسان و مسئولان میراث فرهنگی خراسان شمالی، بنای اصلی و اولیه ی آرامگاه این امام زاده در حدود قرن ششم هجری قمری ساخته شده است. بنابراین گردشگران در روستای اسفیدان با انواع و اقسام جاذبه های گردشگری رو به رو هستند، از جاذبه های طبیعی متنوع و متفاوت تا سازه های انسانی در دوره های مختلف زمانی و همچنین، فرهنگ ها و سبک زندگی ای که با محیط جغرافیایی اسفیدان در هم تنیده شده اند، بدون شک گردشگرانی که از اسفیدان دیدن کرده اند، می توانند لذت این سفر ها تا مدت ها در زندگی روز مره ی شان احساس کند و عکس های این سفر را بار ها و بار ها مرور خواهند کرد.

2safar