جاذبه های گردشگری ایران - بش قارداش بجنورد - قسمت پنجم

جاذبه های گردشگری ایران - بش قارداش بجنورد - قسمت پنجم

2safar

بش قارداش را باید یک اتفاق خوب در بجنورد دانست، برای گردشگرانی که به این منطقه می آیند، مکان های تفریحی مختلفی وجود دارد و سلیقه های مختلفی را پوشش می دهد، از آب های معدنی، فضای سبز و پوشش گیاهی گرفته تا استخر و تفریحات جانبی اما این همه ی داستان بش قارداش نیست، در بش قارداش استخر های ماهی نیز وجود دارد که به لحاظ اقتصادی و گردشگری استفاده ی صحیح و درستی از آب بش قارداش شده است.

2safar

رستوران های این منطقه هم در کنار آلاچیق های موجود در محوطه فضای این مکان را به یک مجموعه گردشگری و تفریحی تبدیل کرده است. یکی دیگر از جذابیت های این منطقه ی که دارای قدمت و دیرینگی تاریخی نیز می باشد، مقبره ی تاریخی است که در دوران قاجاریه بنا شده و بر اساس المان های معماری رایج در نواحی شمالی خراسان ساخته شده است و به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری تاریخی بجنورد شناخته می شود.

2safar

مقبره یا آرامگاه بش قارداش متعلق به دوران قاجار است، اما به طور دقیق نمی توان تاریخ ساخت مقبره ی اصلی و تعلق آن را مشخص کرد و صرفا بر اساس اطلاعات موجود باید به تاریخ بازسازی این سازه ی تاریخی اشاره کرد، در دوران حکمرانی سردار مفخم یا همان یارمحمد خان سهام الدوله بجنوردی که به یارمحمد خان شادلو معروف است و پیش تر در معرفی عمارت مفخم به طور مختصر با او آشنا شدیم، ناصر الدین شاه قاجار، پادشاه ایران عازم خراسان می شود، و سردار مفخم هم به یمن ورود پادشاه به مناطق تحت فرمانش ، قصد دارد شاهد ایران را به بش قارداش ببرد، به همین منظور اقدامات عمرانی مختلفی در این مکان انجام می دهد، تا آماده ی ورودی پادشاه باشد، به احتمال زیاد آب های معدنی چشمه ی بش قارداش هدف سردرا مفخم برای میزبانی از پادشاه بوده است. در این میان، یک مقبره ی قدیمی در این مکان وجود داشته، که اطلاعات دقیقی در خصوص تاریخ ساخت وجود ندارد و تنها برخی بر این نظر معتقدند که این آرامگاه متعلق به برخی از بزرگان خاندان شادلو بوده است که تنها به عنوان یک فرضیه می توان به آن نگاه کرد. از همین رو، سردار مفخم دستور بازسازی این مقبره را صادر می کند. گنبد ویران شده ی مقبره باز سازی می شود و گنبدی با ارتفاع در حدود 12 مترساخته می شود، کاشی کاری و کچ بری نیز در تزئینن مقبره به کار می رود. این مقبره با گنبد و مناره هایش همچنان بخشی از هویت بش قارداش به شمار می روند و گردشگران نیز می توانند پس از گذشت سالیان متمادی از این بنای تاریخی دیدن کنند.

2safar

یکی دیگر از بخش های دیدنی بش قارداش و مجموعه تفریحی آن، زمین ورزشی و تندیس های زیبا و آب نما های دیدنی است که در این مجموعه ساخته شده اند. روزگاری این مجموعه عبادتگاهی زردتشتی بوده و یک مکان مقدس و شفا بخش به شمار می رفته و امروزه با هویتی کم و بیش متفاوت میزبان میهمانان و گردشگرانی است، که در دامنه ی کوه و در کنار چشمه ی جوشان بش فارداش لحظات فراموش نشدنی را تجربه می کنند و ناخود آگاه بخشی از تاریخی این ناحیه ی تاریخی و باستانی هستند.

[(text)|test||red||bold|normal]