جاذبه های گردشگری ایران - حسینیه ی جاجرمی بجنورد - قسمت اول

جاذبه های گردشگری ایران - حسینیه ی جاجرمی بجنورد - قسمت اول

2safar

ایران پس از به قدرت رسیدن خاندان صفوی، با یک تحول هویتی مهم رو به رو شد و آن به رسمیت شناختن مذهب تشیع در این کشور بود. با رسمی شدن مذهب تشیع، باور ها و اعتقادات شیعی شکلی سازمان یافته و با پشتوانه ی حکومتی گرفت، از این رو، آثار و بقایای تاریخی مختلفی را در ایران از خود برجای گذاشت که بخشی از زندگی اجتماعی، حافظه ی تاریخی و هویت این کشور به شمار می آید. یکی از این آثار حسینیه ها هستند. در میان شیعیان، شهادت امام سوم، حسین بن علی علیه سلام، یکی از مهمترین رخداد های مذهبی و اعتقادی آنها به شمار می آید و از این رو، روز شهادت ایشان یکی از روز ها مهم هویتی شیعیان به شمار می رود، که کم کم در طول تاریخ با توجه به فرهنگ و مناسبات اجتماعی هر جامعه مراسم، آئین و سنت های خاصی در نقاط مختلفی که شیعیان وجود داشتند، ایجاد شد. ایران هم به عنوان یکی از بزرگترین و تنها کشور شیعه جهان پس از روی کار آمدن صفویه، شهادت امام حسین، به یکی از نمادین ترین روزهای سال بدل شد، البته برای اولین بار عزاداری امام حسین در ایران ری و خیلی پیش از روی کار آمدن صفویه اجرا شد، اما خاندان صفوی با اهداف مختلف این سنت را به یکی از المان های ملی خود بدل کرد.

2safar

حسینیه به عنوان مکانی که پاسدار فرهنگ عاشورا، شیعه و عزاداری برای امام حسین است، یکی از مکان های فرهنگی، مذهبی و البته تاریخی در نقاط مختلف ایران می باشد و گردشگران در شهر های مختلف ایران می توانند شاهد حسینیه های مختعددی در شهر های مختلف باشند، مکانی که کارکرد مذهبی اش حول محور عاشور و عزاداری برای امام حسین شکل گرفت و به آرامی به یکی از پایگاه های مذهبی تبدیل شد، که پس از پیروزی انقلاب 1357 در ایران نقش محوری تری در باور ها و اعتقادات مذهبی مردم پیدا کرد.

2safar

با این مقدمه، می توان به سراغ بنا های تاریخی برویم که امروزه از آنها به عنوان جاذبه های گردشگری یاد می شود و برخی از حسینیه ها نیز جز آثار تاریخی، ملی و هنری شاخص به شمار می روندو در شهر بجنورد هم گردشگران می توانند شاهد یکی از این حسینیه ها تاریخی باشند، که از جمله بنا های تاریخی و مهم شهر به شمار می آید و در بجنورد از شهرت بالایی برخوردار است. حسینیه ی جاجرمی، یکی از آثار تاریخی متعلق به اواخر دوران قاجاریه است که بر اساس مولفه ها و المان های معماری ایرانی ساخته شده است. برای رفتن به این بنای تاریخی باید راهی خیابان طالقانی شوید و سپس کوچه ی جاجرمی ها شما را به حسینیه جاجری می رساند. این مکان به عنوان یکی از جاذبه های تاریخی و گردشگری شهر بجنورد بخشی از هویت تاریخی، فرهنگی و مذهبی بخش بزرگی از مردم ایران است، از این رو، جدا از تعلق آن به شهر بجنورد، این مکان روایت گر تاریخی مهمی از هویت ایرانی است، که این بار در شمال شرق ایران و در مرکز استان خراسان شمالی قابل مشاهده است. به همین خاطر با ما در 2safar همراه باشید ، تا روایت تاریخی دیگری را در این شهر زیبا شاهد باشیم.

2safar