جاذبه های گردشگری جهان - پروپالایا آتن یونان - قسمت اول

جاذبه های گردشگری جهان - پروپالایا آتن یونان - قسمت اول

2safar

در ادامه ی معرفی جاذبه های گردشگری شهر آتن این بار می خواهم دروازه ورودی آکروپولیس برویم و علاوه بر آشنایی با این بخش از آکروپولیس ، روایت های تاریخی دیگری از شهر آتن و تمدن یونان را ببینیم. اگر با ما در 2safar همراه بوده باشید، علاوه بر معرفی آکروپولیس، مکانی را با نام معبد آتنا نایک برای شما معرفی کردیم، معبد کوچک و مهمی در شهر آتن که در قرن اخیر مورد مرمت اساسی قرار گرفت و گردشگران می توانند پلان کلی سالم تری را از آن شاهد باشند، پروپالایا درست در نزدیکی آن معبد قرار دارد و یه عنوان دروازه ی آکروپولیس شناخته می شود.

2safar

پروپالایا، از جنبه های مختلفی دارای اهمیت است، یکی از مهترین جنبه های آن جایگاه مهم دروازه ها در معماری یونا باستان بوده است، در معماری یونان باستان، دروازه ها اولین نشانه های شهر ها به شمار می رفتند، اولین برخورد و اولین نگاه به شهر از این جا آغاز می شد و به نوعی مانند اهمیت اولین دیدار دو فرد، برای یونانی ها هم، دروازه ها از اهمیت بالایی برخوردار بود، به همین خاطر، گردشگران در مقابله با پروپالایا با اولین نمونه از دروازه های یونانی در مهمترین ترین بخش تمدن یونان در آتن رو به رو هستند. دروازه ی براندننبورگ (Brandenburg) برلین آلمان، احیای دوباره ی این دروازه در قرن اخیر است.

2safar

قدمت این دروازه ی تاریخی به سال 437 قبل از میلاد می رسد، زمانی که پریکلس در جنگ های پلوپونزی آتنی ها را رهبری می کرد و آتن در زیر سلطه ی او قرار داشت، در این دوران روند ساخت پروپالایا آغاز شد و پس از پنج سال ساخت اولیه بنا به اتمام رسید و هرگز به این بنا تکمیل نشد. برخی بر این باورند که ادامه جنگ های پلوپونزی باعث پایان نیافتن این سازه شد، سازه ای که به باور بسیاری از تاریخ دانان آتنی، پروپالایا پس از پایان جنگ های پارسی (the Persian Wars) و در هنگان بازسازی آکروپولیس ساخته شده است. البته پروپالایا بیشتر به پیش دروازه می ماند، چرا بر اساس زبان یونانی اسم پروپالایا به معنای پیش دروازه است. به همین خاطر، با پایان نیافتن روند ساخت این سازه، این پیش دروازه به دروازه ی آکروپولیس بدل شد. معمار این بنا، منسیلکس نام داشت و خود پروپالایا، نیز در میان دو ساختمان مهم ساخته شد، قرار بود در یک سمت این دروزاه، کتابخانه و در سمت دیگرش تالار نقاشی ساخته شود که آن بخش ها هم سرنوشت مشابهی با پروپالایا پیدا کردند، پروپالایا نیز پس از 5 سال روند ساخت اش متوقف شد.

2safar

پروپالایا نیز مانند دیگر بخش های آکروپولیس با سنگ مرمر ساخته شد و ستون های دوریکی نیز از دیگر مشخصه های مهم این سازه به شمار می آیند. با ما در 2safar همراه باشید تا در ادامه ی بازدید از قسمت های مختلف شهر آتن و آکروپولیس افسانه، این شهر تاریخی را بهتر بشناسیم.