جاذبه های گردشگری جهان - معبد ارچیتیوم آتن یونان - قسمت پنجم

جاذبه های گردشگری جهان - معبد ارچیتیوم آتن یونان - قسمت پنجم

2safar

اما داستان آرچتیوم و ایوان فرشتگان این بنا تاریخی یکی از مهمترین ترین داستان های قرن نوزدهم بخصوص پس از به استقلال رسیدن یونانی ها شد، Lord Elgin سفیر انگلیس در حکومت عثمانی مستقر در آتن، به همراه آثار باستانی متعدد یونانی یکی از فرشتگان ایوان معروف آرچتیوم را با خود به انگلستان می برد، Lord Elgin این مجسمه ی بی نظیر و زیبا را برای عمارت خود در اسکاتلند برده اما بعد ها به موزه ی انگلیس می فروشد. این رخداد یکی از اتفاق ها مهم در دوران خود به شمار می رفت و روایت ها و داستان های محلی مختلفی نیز بدنبال این انتقال شکل می گیرد، که بیشتر به یک حس ملی بدل می شود.

2safar

این اتفاق در اوایل قرن نوزدهم و در حدود سال های 1800 رخ می دهد، که متاسفانه برای این انتقال که بیشتر یک دزدی بزرگ هویتی و تاریخی است، مجسمه تکه می شود و سپس توسط یکی از معماران معروف انگلیسی به نام سر جان سوان Sir John Soane بازسازی می گردد و در امروزه در موزه ی Holborn لندن نگهداری می شود، این سرقت در حس ملی خفته ی یونانی نقش بسزایی داشت اما در خلال جنگ استقلال و در اثر بمباران عثمانی ها، ساختمان آرچتیوم آسیب های جدی می بیند، دیوار ها و سقف ها ویران می شوند و آرچتیوم برای بازسازی و مرمت حدود یکصد سال منتظر می ماند.

2safar

در حدود سال های 1979 در میان خرابه ها ویرانه های معبد آرچتیوم، 5 فرشته باقی مانده بیرون کشیده شد و و با رعایت شرایط کامل باستان شناسی آنها را به موزه قدیمی آکروپولیس انتقال دادند و ماکت های جدید و کاملا شبیه به فرشتگان اصلی را جایگزین آنها کردند. اما مرمت و بازسازی مجسمه همچنان ادامه داشت، و تا سال 2005 باستان شناسان و متخصصان با بالاترین تکنولوژی ها به بازسازی 5 فرشته بر جای مانده پرداختند. موزه قدیمی آکروپولیس در سال 2007 به طور کامل بسته شد و موزه ی جدید آکروپولیس (هم که پیش تر به معرفی آن پرداختیم و از قسمت های مختلف آن دیدن کردیم) در سال 2008 افتتاح گردید و مجسمه های فرشتگان معبد آرچتیوم نیز به بالاترین استاندار های حفاظت به این موزه ی مدرن، زیبا و باشکوه منتقل شد. نکته جالبی که پیش تر هم به آن اشاره ی کوتای داشتیم، ظرافت و دقت ساخت مجسمه های واقعی آرچتیوم است، سه مجسمه ی سمت چپ زانوی سمت راست خود را خم کرده اند و بر روی یک پا تکیه کرده اند، در حالی سه مجسمه ی متقارن دیگر پا هایشان کاملا در مخالف پا های مجسمه های دیگر است. شما برای دیدن این مجسمه می توانید بار دیگر به موزه ی جدید آکروپولیس بروید و مجسمه ی بی نظیر معبد آرچتیوم را این بار با اطلاعاتی بیشتر ببینید، هرچند خواهر ششم این فرشتگان همچنان فاصله ی بسیار دوری با 5 تای دیگر دارد اما برای گردشگرانی که به آرچتیوم رفته اند و این معبد با شکوه را از نزدیک دیده اند، تماشای دوباره ی آن فرشتگان باستانی جذابیتی بسیار زیاد خواهد داشت، با ما در ادامه ی مسیر سفرمان در آتن همراه باشید، سفری که در میان تمام لذت هایش داستان های بسیاری را روایت می کند.

2safar