جاذبه های گردشگری جهان - دهکده ی المپیک آتن یونان - قسمت دوم

جاذبه های گردشگری جهان - دهکده ی المپیک آتن یونان - قسمت دوم

2safar

در ادامه معرفی دهکده ی المپیک 2004 آتن که به مجموعه ی ورزشی المپیک آتن هم مشهور است، باید در ادامه ی توضحات قبل در خصوص این مکان و رویداد های تاریخی رخداده شده در این ر قابت ها، باید اضافه کنیم که بر اساس آمار رسمی اعلام شده در خصوص این مسابقات در آن دوره ی زمانی، 4 میلیارد نفر مراسم افتتاحیه ی این مسابقات را در از روی نمایشگر های تلویزیون خود نگاه کرده اند، این عدد، در نوع خود آمار بالایی به شمار می آید، اما به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری این مسابقات و به خصوص ورزشگاه اصلی آن مسابقات در دهکده ی المپیک آتن، یکی از مهمترین نمود های آن مسابقات به شمار می رفت و از همین شاید تعداد بسیاری از گردشگرانی که بعد از 2004 وارد آتن شده اند، از دیدن استادیوم اصلی و محل برگزاری افتتاحیه مسابقات هیجان زده شده اند. به همین خاطر در اولین قدم در این مجموعه ی ورزشی به سراغ استادیوم اصلی مسابقات المپیک 2004 می رویم.

2safar

نام دیگر این استادیوم، اسپیروس لوئیس آتن است، که در سال 1979 روند ساخت این مجموعه ی ورزشی آغاز شد، و تا شروع مسابقات اروپا در سال 1982 به پایان رسید، این مکان در خلال سال های 1982 تا 2004 میزبان رخداد های مهم ملی و بین المللی یونان بود، اما با انتخاب آتن به عنوان میزبان مسابقات المپیک 2004 مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت. اسپیروس لوئیس اولین مدال طلای ماراتن المپیک در سال 1896 را بدست آورد و در واقع اولین طلای المپیک های دوران مدرن به شمار می آید و همان طور که گفته شد، به عنوان محل برگزاری مراسم افتتاحیه المپیک انتخاب گردید، این رخداد کافی بود تا این استادیوم به بخشی از خاطرات مشترک نسل های شاهد مسابقات المپیک 2004 بدل شود.

2safar

هزینه ی بازسازی استادیوم چیزی در حدود 265 میلیون دلار برآورد شد. یکی از مهمترین مشخصه های اصلی این استادیوم بام آن است که بر اساس طراحی از سانتیاگو کالاتراوا بود، طرح کلی این سقف شامل دو قوس بزرگ می باشد که با ارتفاعی در حدود 72 متر، دارای 304 متر طول هستند. این استادیوم به عنوان بخشی از تاریخی آتن پیش روی گردشگران قرار دارد و با ظرفیتی در حدود 71 هزار نفر پذیرای جمعیت بالایی است. اما نکته جالب تر که پیش از رفتن به این استادیوم دانستن اش خالی از لطف نیست، چهره ی غیر فوتبالی و حتی غیر وروزشی این استادیوم است، اما آتنی ها مانند بسیار از سازه های باستانی شان از این استادیوم در حوزه های دیگری هم استفاده کردند و این استادیوم میزبان، کنسرت های بسیار معروفی در دنیا شد، خوانندگان نامدار و پر طرفداری مانند مایکل جکسون و مدونا در این استادیوم ورزشی کنسرت های باشکوهی را برگزار کردند و طرفداران این دو خواننده از نقاط مختلف خود را به اسپیروس لوئیس رساندند.

2safar

استادیوم اسپیروس لوئیس یکی از مهمترین سازه های مدرن آتن به شمار می آید که از آن به عنوان یکی از نماد های شهری آتن از آن یاد می کنند و برای گردشگران این امکان وجود دارد که در بازدید از دهکده ی دیدنی المپیک آتن از این استادیوم خاطره ساز دیدن کنند. با ما در ادامه ی این مسیر همراه باشید.