جاذبه های گردشگری جهان - صومعه ی کایساریانی آتن یونان - قسمت اول

جاذبه های گردشگری جهان - صومعه ی کایساریانی آتن یونان - قسمت اول

2safar

کلیسای و صومعه مکان های مذهبی هستند که بخشی از هویت مسیحیت به شمار می آیند و در سرزمین های مسیحی در طول تاریخ آثار و بقایای مختلفی بر جای گذاشته و امروزه هم روایت گر بخشی از این هویت مهم در جهان به شمار می آیند. با این حال صومعه یا دیر به مکانی گفته می شود، تحت مدیریت کلیسا مسیحیان و روحانیون مسیحی در آنجا ساکن می شوند و کلیسایی نیز به عنوان محل عبادت و رفت و آمد مردم برای عبادت در آن مجموعه قرار دارد. این بار در 2safar می خواهیم به سراغ یکی از صومعه های تاریخی آتن برویم، صومعه ای که در کنار جنبه های مذهبی و تاریخی، جذابیت های زیبا شناسانه و طبیعت گردی را نیز به دنبال دارد و گردشگران در سفر به این جاذبه ی تماشایی اوقات لذت بخشی را خواهند داشت.

2safar

صومعه کایساریانی(The Kaisariani Monastery) صومعه ارتدوکس شرقی است، که در ضلع شمالی کوه هیمتوس Hymettus قرار دارد و گردشگران برای رفتن به این بنای تاریخی و مذهبی باید به حواشی شهر آتن بروند، چرا این صومعه در نزدیکی آتن است و یکی از جاذبه های این مکان هم قرار گرفتن این صومعه خارج فضای شهری آتن و حضور در فضایی طبیعت آتن می باشد. از زمان دقیق ساخت آن اطلاعات دقیقی وجود ندارد و کتیبه و نوشته ای هم به این منظور در اطراف صومعه نیست، اما با توجه به بررسی های باستان شناسان و اطلاعات موجود، صومعه کایساریانی در حدود سال های 1100 میلادی ساخته شده است، سالهایی که بر روی آن می توان نام دوران بیزانسی را بگذاریم، اما این تنها روایت گر زمان ساخت قسمت صومعه کاتولیکون این مجموعه است، در حالی که برای پیدا کردن خط سیر تاریخی کلیت این مجموعه باید به سال های پیش از ورود مسیحیت به این ناحیه رفت، که احتمالا پیشتر بنای دیگری در اینجا وجود داشته است که در دوران بیزانسی به بخشی از هویت مسیحی تبدیل شده است.

2safar

بر اساس اطلاعات موجود در خصوص صومعه کایساریانی، پاپ اینوسنت سوم (Pope Innocent III) پس از چهارمین جنگ صلیبی با مسلمانان، از این صومعه نام می برد و این بنای تاریخی به بخشی از هویت و تاریخی مسیحیت بدل می شود، هرچند پیش از آن به لحاظ کارکردی، نمی توان این بنای تاریخی و مذهبی خارج جهان مسیحیت قرار دارد.نکته جالب که در خصوص این بنا ذکر شده، تعلق آن ارتدوکس های یونانی است، که در تاریخ این کشور حضوری پررنگ داشته اندو و روحانیون کاتولیک نقش کمتری در هویت این کلیسا بر عهده داشته اند.

2safar

این صومعه تنها یک بنا و یک کلیسا نیست، بکله بنا های متعددی را شامل می شود، دیدن آن برای گردشگران جذاب و هیجان انگیز خواهد بود و اگر روایت های تاریخ و پر تنش دوران بیزانسی و حضور عثمانی را هم به آن اضافه کنید، جذابیت های این بنای تاریخی دیدنی تر می شود. در سال 1458 سلطان محمد فاتح کلید های شهر آتن را در این صومعه به دست می گیرد و آتن برای چندین قرن در مقابل قدرت امپراتوری عثمانی زانو می زند. این مجموعه مانند هر بنای تاریخی دیگر در آتن می تواند تصاویر تاریخی را بار دیگر برای گردشگران زنده اکند اما برای گردشگرانی که مسیر این صومعه را طی کرده اند ، رخ داد های ریز و درشت تاریخی تنها جذابیت این بنا نیست، از این رو با ما همراه باشید تا در ادامه ی مسیر بیشتر از این بنای تاریخی سخن بگوئیم.