جاذبه های گردشگری جهان - معبد آتنا نایک یونان آتن - قسمت اول

جاذبه های گردشگری جهان - معبد آتنا نایک یونان آتن - قسمت اول

2safar

در ادامه ی معرفی جاذبه های گردشگری شهر آتن این بار نیز به سراغ یکی از بنا های باستانی و تاریخی این شهر باستانی می رویم. پیش تر در معرفی جاذبه های باستانی آتن از آتنا گفته ایم، و به معابد متعلق به او نیز اشاره داشتیم این بار هم به سراغ یکی از معابد متعلق به آتنا الهه ی نگهبان شهر آتن می رویم. آتنا یا آتنه با نام پالاس نیز شناخته می شود اما این اسم به واسطه ی الهام گرفتن شهر آتن از نام او، بیشتر مورد توجه است. در مسیر 2SAFAR ای بار به سراغ معبد باستانی آتنا نایک (The Temple of Athena Nike) رفته ایم، که قدمت تاریخی اش به حدود سال 420 پیش از میلاد می رسد، معبدی که کاملا بر اساس معیار ها و المان های معماری یونانی ساخته شده است. برای رفتن به این معبد باید راهی آکروپولیس و قدیمی ترین و مهمترین بخش آتن امروزی بروید، معبد آتنا نایک در قسمت جنوب غربی آکروپولیس قرار دارد و در نزدیکی دروازه ی پروپیلا واقع شده است. در واقع به راحتی می توانید این بنای تاریخی و جذاب را پیدا کنید. چرا که بر روی یک برآمده ی در منطقه ی آکروپولیس قرار گرفته است. مهمترین ویژگی های این بنای تاریخ جا از مباحث تاریخی و باستانی اش، جذابیت های معماری و زیبا شناسانه ای است که در این بنا بکار رفته است. که از آن به عنوان یکی از عرصه های باشکوه هنر اصیل یونانی یاد می کنند.

2safar

نایک به معنای پیروزی است، بر همین اساس نیز، آتنا نایک افسانه ای برای رسیدن به پیروزی نبرد های خونین است، چرا که آتنا به عنوان نگهبان شهر حامل پیام پیروزی سپاهیان آتنی در نبرد هاست و به همین خاطر الهه ی پیروزی در جنگ شناخته می شود. این معبد درست در میانه ی جنگ های تاریخی و مشهور پلوپونزی ساخته شده است، جنگ های خونین عصر باستانی که میان اسپارت ها و آتنی ها و دیگر شهر های یونانی صورت می گرفت که مهمترین طرف های درگیر، آتنی ها و اسپارتی ها بودند. البته خالی از اطف نیست که بدانید، که امپراتوری ایرانیان، هخامنشیان بیشتر عامل وقوع و شعله ور شدن جنگ های پلوپونزی بود، که با حمایت و تجهیز اسپارت ها، آنان را به نبرد با آتنی ها تشویق می کرد، دلیل این کار هم پرت کردن توجه آتن ها از نواحی شرقی خود و غربی هخامنشیان بود.

2safar

بر همین اساس، معبد آتنا نایک هم محل پرستش خدایان نبرد و الهه ی آتنا نایک بود. در سال 480 پیش از میلاد، این معبد توسط ارتش خشایار شاه هخامنشی امپراتوری ایران، تخریب شد و پس از عقب نشینی قوای ایرانی بار دیگر مورد مرمت و باسازی قرار گرفت. بر همین اساس تاریخ ساخت این معبد را در حدود سال 420 میلادی می دانند، وگرنه به طور دقیق این معبد در قرن ششم پیش از میلاد ساخته شد و در سال 480 پیش از میلاد توسط ارتش هخامنشی ویران گردید و سپس در سال 420 پیش از میلاد، پس از سالها بازسازی از نو بنا شد، تا قرن چهارم میلادی هم فعال بود، اما با به مسیحیت گراییدن امپراتوری روم، این معبد نیز بسته شد و شاهد رویداد ها و رخداد های بسیار مهمی در تاریخ یونان شد، با ما در ادامه معرفی این معبد همراه باشید.

2safar